Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Colon iritabil sau ceva mai grav?
30-05-2019, 09:43 PM
Colon iritabil sau ceva mai grav?
Am o problema care ma chinuie de cativa ani, dar niciodata asa grav ca acum. Am fost la 2 medici gastroenterologi care mi-au pus diagnosticul de colon iritabil, am nenumarate ecografii toate bune, cat si analize de sange recent facute perfecte. (nu am facut insa test pt helicobacter, examen scaun, colonoscopie)
Am urmatoarele simptome:
-crampe abdominale in partea inferioara a abdomenului, stanga sub coasta pana jos (uneori dureri extrem de puternice asemeni unui cutit in burta, nu trec durerile cu nici un fel de pastila)
-bolboroseli
-gaze non stop, fara miros, simt cum se misca prin burta, nu le pot elimina uneori, ma simt mai bine dupa eliminare
-scaunul difera de la cateva zile la cateva zile, preponderent senzatie de constipatie, chiar daca merg la toaleta zilnic, senzatia de constipatie exista, dupa cateva zile se intampla sa am si 5 scaune pe zi, nu diareice dar mai moi fata de zilele anterioare si complet diferite ca aspect
-mucus in scaun, mai ales in perioada in care sunt constipata, alb-galben deschis la culoare, secretie galben deschis pe hartia igienica uneori -dupa defecatie ma simt mai bine
-senzatie de evacuare incompleta dupa defecatie
-tot timpul inainte de a merge la baie crampe dureroase, chiar extrem de dureroase deseori
-simptomele mai accentuate in prima zi de menstruatie/ovulatie
-simt colonul umflat deseori, partea stanga umflata si sensibila
Nu am: sange in scaun, greturi, dureri de stomac sau alte organe din partea superioara a abdomenului, lipsa poftei de mancare, oscilatii greutate.
Am incercat toate pastilele posibile zic eu pentru colon iritabil: duspatalin, normix, debridat, colilen, meteospasmyl, stomachon, aloe vera (singurul care imi facea bine si dupa ce beam dimineata puteam manca orice, pana intr o zi cand nu a mai avut efect)
Regimul meu alimentar este destul de curat, fructe si legume zilnic, carne aproape deloc, nimic prajit, bauturi carbo deloc, alcool deloc, fumat nu. Doar la dulciuri nu pot sa renunt. De asemenea nu pot sa combin alimente, de exemplu un ou fiert, cu o bucata de branza sau o felie de sunca, mi-e foarte rau dupa, trebuie sa mananc un singur fel de aliment.
Va multumesc anticipat pentru toate sfaturile si parerile!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)