Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Colon iritabil
10-05-2019, 08:16 PM
Colon iritabil
Buna ziua.Am sindrom colon iritabil cu diaree,flatulenta,dureri abdominale.Am fost la medic si mi a prescris la inceput probiotice,duspatalin,normix 200 mg kebene plus.Le am luat 3-4 luni si starea mea s a mai imbunatatit,acum nu mai am diaree,se intampla sa am 2-3 scaune moi pe zi+flatulenta si balonare.Tind sa cred ca simptomele mele se datoreaza in mare parte stresului,sunt o persoana emotiva,in trecut am avut probleme cu depresia iar in prezent inca am probleme cu anxietatea sociala.Am inceput sa beau ceai de menta,salvie si musetel si am vazut ca m au ajutat.Intrebarea mea este daca credeti ca ar fi bine sa iau antidepresive sau antianxioase sau daca puteti sa imi recomandati medicamente naturiste pentru anxietate,poate asa pot sa scap.de obicei simptomele mi se accemtueaza in perioadele incarcate,cand am.multe de facut
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-05-2019, 09:19 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-05-2019 08:50 AM de SoulHealer.)
RE: Colon iritabil
Trebuie sa treci pe la psihiatru si sa discuti cu el problemele cu care te confrunti legate de anxietate si mai ales de depresia de care ai amintit, pe care daca nu le-ai tratat deloc sau le-ai tratat insuficient, pot conduce la problemele din sfera gastro cu care te confrunti. Pentru a elimina totusi o eventuala problema a colonului ar trebui sa faci calprotectina fecaliana (un indicator al unui eventual proces inflamator) si apoi, o colonoscopie. In functie de rezultate, mergi sau nu la psihiatru pentru tratarea anxietatii si controlul stresului. Poti incerca si cateva sedinte de psihoterapie pentru a reusi sa iti stapanesti mai bine emotiile si felul cum relationezi cu cei din jur. Un regim de viata si alimentar sanatoase, cu multa miscare si timp petrecut alaturi de prieteni apropiati, ar putea sa te ajute foarte mult.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)