Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cistita la barbat
12-06-2017, 09:47 PM
Cistita la barbat
Buna seara. Numele meu este Mihai, am 34 de ani si sunt un "pacient" mai vechi al acestui forum. Problema mea este urmatoarea: de aprox 1 luna am inceput sa am o senzatie de urinare dar nu foarte accentuata si in nici un caz impetuoasa.doar o senzatie de urinare cu o presiune/jena abdominal in zona vezicii urinare. Urinarile sunt in limite normale/zi adica nu depasesc 6-7 sa zicem. Acea jena dispare dupa mictiune, dar reapare la cca 20-30 min. In timpul mictionarii se elimina cantitatea normala, foarte rar mai putin de 100ml.Nu am dureri, usturimi sau alte chestii de genul acesta. Pe langa toate astea din cand in cand am o durere surda/vaga bilaterala in zona spatelui spre sold in zona rinichilor. Am fost la un medic internist si am facut o ecografie abdominala la care totul a iesit in parametrii normali, mai putin: vezica urinara cu peretii ingrosati si urina tulbure (lichid neomogen parca). Mi s-a pus diagnosticul de cistita. ca si tratament biseptol 1 la 12 ore, aulin si nospa de 40mg. Este necesara totusi un examen de urina si o urocultura? domnul doctor a spus ca nu este cazul.....Va rog o parere. Va multumesc mult
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-06-2017, 11:01 PM
RE: Cistita la barbat
Intotdeauna in astfel de cazuri, e nevoie de o urocultura si daca va fi cazul o antibiograma. Ipoteza unei infectii urinare nu poate fi ignorata.
05-07-2017, 01:33 PM
La indicatiile medicului de familie am luat 10 zile Tavanic 500mg 1/24h, dupa aproximativ 4 zile simptomele au disparut, am terminat tratamentul iar dupa cca 2 sapt a revenit aceeasi problema. sa mai continui inca 10 zile?! daca nu era infectie ma gandesc ca nu ceda deloc de la antibiotic....va multumesc
Astăzi, 08:51 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: Astăzi 08:52 PM de xmxmatrix.)
Am fost din nou la medicul de familie care m-a cam speriat (caz de cancer vezical in familie), am fost la urolog unde am repetat ecografia (totul este perfect in regula, inclusiv vezica si rinichii), insa simptomele persista adica presiune pe vezica care trece dupa urinare dar apare ulterior la un interval de 30min 1 h, si dureri surde, f usoare in spate bilateral zona rinichilor. am facut un sumar de urina care l-am atasat mai jos pe care nu stiu sa il interpretez iar medicul de familie in afara de faptul ca m-a cam speriat alte detalii nu mi-a dat. va rog daca se poate sa imi spuneti ce ar trebui facut in continuare. adica ce analize, investigatii etc. Va multumesc

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)

Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)