Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cerinte foarte greu de indeplinit
10-04-2016, 07:21 AM
Question Cerinte foarte greu de indeplinit
Buna ziua,

Avem o matusa care s-a mutat cu noi la tara, ea locuind in Bucuresti toata viata ei.

Problema e ca doctorul i-a zis ca trebuie sa faca multa miscare (plimbari) ca sa se mentina in forma cu picioarele, problema ea ca noi avem gradina (livada) si curte, si stam in apropiere de un lac, dar ea vrea sa mearga ea la Bucuresti, motivand ca aici e pietris si pamant, si nu se poate plimba pe pamant sau pietris. De fiecare data cand a avut nevoie de ceva din Bucuresti, sau la doctor sau altundeva noi am dus-o (cu masina).

Nu stiu ce sa fac, nu am timp sa merg la Bucuresti sa o plimb pe strazi fara noima, ca sa ma intorc in sat. Exista vreo metoda sa o fac sa intaleaga ca nu are nimic daca ne plimbam prin livada? Ea sta toata ziua in casa, nu iese niciodata, cand e inorat e prea frig, cand e soare e prea cald, livada e la 50 metri de ea dar nu vrea sa iasa pentru ca e pamant pe jos.

Ce as putea sa fac sa ies din dilema ?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-04-2016, 02:41 PM
RE: Cerinte foarte greu de indeplinit
Sa-i faceti o alee pietruita cu dale simple, ca sa nu coste prea mult. Aleea sa formeze o bucla cat mai larga. happy
 Mulţumiri acordate de: ursamajor
15-05-2016, 08:05 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 15-05-2016 08:06 PM de ursamajor.)
Continuarea? Era interesant. Oare or fi făcut fructe pomii din livadă? big grin
02-06-2016, 05:14 PM
@ Gigel Calarasanu

E invers. Doctorii recomanda plimbarile pe pamant, daca se poate cu talpile goale.
Numai daca nu exista aceasta posibilitate, mersul se face pe asfalt.
Transmiteti matusii ca cel mai sanatos e mersul pe pamant si ca e foarte norocoasa ca poate face acest lucru.
19-07-2016, 09:44 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 19-07-2016 09:53 AM de Gigel Calarasanu.)
(02-06-2016 05:14 PM)clara_p a scris:  @ Gigel Calarasanu

E invers. Doctorii recomanda plimbarile pe pamant, daca se poate cu talpile goale.
Numai daca nu exista aceasta posibilitate, mersul se face pe asfalt.
Transmiteti matusii ca cel mai sanatos e mersul pe pamant si ca e foarte norocoasa ca poate face acest lucru.

Degeaba. Ea toata viata a mers pe asfalt, nu e bun pamantul ca se impiedica.

Au facut fructe, dar ea nu merge nici pana la 50 metri de ei. A stat toata viata in bucuresti, fructele cresc in aprozar nu in pomi.

Sa nu mai zic ca nu vrea sa deschida un geam cateodata, ca intra frigul, desi e vara, alteori il inchid si deschid de 3 ori pe zi. Are aer conditionat in camera, televizor.

Sa nu zic ca daca zic aia la televizor ca sunt furtuni in Botosani ea se panicheaza ca o sa fie furtuni aici la calarasi, si o sa rupa pomii si o sa murim striviti, desi afara e soare si nici un nor. Daca zic la TV ca ceva apa plata a fost contaminata la ceva firma de care nu am cumparat niciodata, nu mai bea apa o saptamana, ca e otravita, de la nici o firma.

Sa nu mai zic, ca nu e bun de la alimentara, nu mergem la magazinul comunal, zilnic gaseste cate o nevoie sa mergem musai la mega image-ul care e la 6 km de noi, alimentara din sat nu ii buna, angajatele in mod clar contamineaza produsele de la alimentara. Nu stiu ce faca astia de la marketingul respectivului supermarket, dar merge de minune.

Sa nu mai zic, ca dupa atata efort depus, ea zice ca vrea la azil in Bucuresti, dar nu orice azil, un azil sa treaca multe mijloace de transport pe langa el , sa poata sa iasa sa se plimbe prin bucuresti, sa fie ieftin, si sa o lase cu pisica in camera, si eu trebuie sa gasesc azilul ideal. Ne-am straduit sa ii facem totul pe plac, in limita posibilitatilor, dar nu e bine, a si fost la un azil in vizita si nu i-a placut ca mirosea nu stiu cum.
19-07-2016, 12:56 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 19-07-2016 05:49 PM de Arm-Med.)
Si zici ca e matusa ... hmmm!
Dupa cum va freaca si ce caracter manifesta (cunosc genul, astia fac toate acestea de-ai draq), nu pot sa trag decat 2 concluzii:

1. Esti fraier (scuze! ) :-)
2. Iti lasa o mostenire mare :-)

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
20-07-2016, 02:59 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-07-2016 03:00 PM de Gigel Calarasanu.)
(19-07-2016 12:56 PM)Arm-Med a scris:  Si zici ca e matusa ... hmmm!
Dupa cum va freaca si ce caracter manifesta (cunosc genul, astia fac toate acestea de-ai draq), nu pot sa trag decat 2 concluzii:

1. Esti fraier (scuze! ) :-)
2. Iti lasa o mostenire mare :-)

Nu e vorba de fraier sau de mostenire, mai mult de obligatie. Fiica ei e in strainezia si nu are pe nimeni. Eram bine mersi si inainte, nu avem nevoie pentru avere sa avem grija de cineva.
20-07-2016, 05:09 PM
Eu am glumit :-)

Din pacate cunosc foarte bine astfel de persoane, din proprie experienta.
Trebuie sa va impuneti si sa o faceti sa va respecte punctul de vedere.
Din ce descrii crede-ma ca face toate acestea strict de a dracu'.
Sa ai in gand ca ea depinde de voi, nu voi de ea!
S-ar putea sa se lase cu ceva lacrimi, crize si momente neplacute, dar daca nu o sa fiti tari pe pozitie o sa va incalece si sunteti mancati!

22-07-2016, 12:53 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 22-07-2016 12:56 PM de Gigel Calarasanu.)
Ieri nu mai vroia la azil, si peste 1 ora iar vroia. Cred ca o sa o duc la azile, pana gaseste unul care sa ii placa. Ea oricum nu cred ca simte nimic fata de noi, fie ca e printre straini sau printre noi, totuna e.

O data m-a pus sa merg la supermarket sa ia covrigi, alta data sa ia sampon, pentru ca asta care il avea nu era anti-matreata, si ea vrea sa o duc atunci imediat. Ea nu intalege ca aici nu e ca la bucuresti, sa fie magazinul langa scara blocului, cateodata trebuie sa folosesti ce ai, era o vreme cand lumea era saraca rau. Mergem cand e vorba de doctor sau farmacie, dar sa ardem motorina, si sa uzam masina pentru covrigi si pofte cat e mancare in frigider nu se poate.

Eu nu pot sa merg toata ziua pe drumuri. Azi ne-a reprosat ca de ce am mancat ciorba ieri, ca toata ziua atata ciorba. Dar toata familia a mancat ciorba, nu nea-am facut noi gratare si sa nu ii dam ei, tot timpul ce s-a mancat la masa a mancat si ea, i-am si zis, ca poate sa ia orice vrea din friguder, nu e nici o problema.

Azi a fost foarte suparata. Eu sunt prins intre ciocan si nicovala, daca o duc ma cearta tata ca hai la munca nu la plimbari toata ziua, angry daca nu o duc imi face ea scandal. sad

Am incercat sa o invatam cu transportul in comun de aici din zona, si s-a suparat ca noi suntem boieri, ca nu credea ca avem sufletul asa rau, ca noi ne plimbam tineri cu masina si ea o femeie batrana si bolnava trebuie sa mearga cu autobuzul. Eu cand ea a venit, din prima zi i-am spus ca trebuie sa imi spuna ce are nevoie cu cateva zile inainte, si eu ii cumpar cand am drum la targuieli, ce sa ii fac daca nu sunt magazine multe si bine aprovizionate pe aici.
22-07-2016, 01:37 PM
Este exact, la milimetru, tipicul pe care l-am anuntat mai inainte.
Procedati asa cum v-am invatat, altfel va mananca sufletul.

Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)