Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ce să fie?
06-05-2015, 03:15 PM
Ce să fie?
Acum vreun an, am experimentat o chestie ciudată: o durere ca atunci când faci întindere musculară în zona inferioară a piciorului drept, imediat deasupra talusului, puțin spre spate, pe o zonă de vreo 6-7 cm, vertical. Totodată, piciorul era umflat, fără a durea, toată treimea inferioară, umflătură care la apăsare lăsa semn, gropiță. Am mers la cardiologul meu rugând-o să mă ajute cu un consult la chirurgie vasculară. În schimb, ea m-a trimis la reumatolog, pentru... gută. Mă rog, făcut analize, uremia nițel mărită, făcut tratament, fără îmbunătățire simțitoare. După o vreme a cedat și durerea și umflătura piciorului. Nu de tot. Au persistat ambele, într-o formă atenuată.
Acum vreo 2 săptămâni, aceeași durere, cam în aceeași zonă, ca o arsură de data aceasta, piciorul iarăși umflat. Gropițe la apăsare, în plus, senzația de piele întinsă, strâmtă, când mișc piciorul. Durerea/arsura a persistat o zi, apoi s-a atenuat, dar la palpare apare.
Ce să fie? Flebită? Început de varice? Menționez că am circulația periferică foarte proastă, extremitățile reci chiar și vara. Vinișoare fine roșiatice-vineții aproape de talpa piciorului. Ca istoric/moștenire, tatăl meu a suferit de varice severe, mai ales la piciorul drept.

Mulțumesc anticipat de implicare.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
06-05-2015, 06:07 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-05-2015 06:08 PM de SoulHealer.)
RE: Ce să fie?
Daca VSH-ul, factorul reumatoid, proteina C reactiva nu evidentiaza vreun fenomen inflamator sau de natura reumatica, atunci, e probabil vorba de guta sau flebita. Poti merge la un flebolog pentru o consultatie si recomandari privind investigatii suplimentare. Incearca sa reduci o vreme consumul de alimente cu continut ridicat de proteine, in special carne.
Sanatate
 Mulţumiri acordate de: ursamajor
07-05-2015, 01:20 PM
Mulțumesc. Carne nu prea mănânc. Am înlocuit-o. Să fie de la fasole și năut? big grin
Din analizele făcute de curând VSH-ul e bun, uremia la locul ei, rămâne, cum am bănuit și eu, suspiciunea de flebită. Să-mi fac timp și să obțin o trimitere de la medicul de familie...
06-07-2015, 05:33 PM
Am făcut niște analize, ale căror rezultate arată două valori ieșite din intervalul de referință:
Acid uric - 7,9 (normal 3,5-7,1)
Volum trombocitar mediu - 5,1 (normal 7,4-10,4)

Poate acea valoare a acidului uric să manifeste simptomele descrise? Mai mult, experimentez și dureri neuniforme la câte o articulație, de pildă genunchi și cot...
06-07-2015, 07:28 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-07-2015 07:29 PM de SoulHealer.)
Valoarea acidului uric este un pic marita si asta poate sa explice durerile gutoase pe care le-ai acuzat. Exista tratament pentru asta, alopat si/sau naturist, acesta din urma trebuind urmat ceva mai mult timp. Iata cateva informatii utile:

http://blog.jorjette.ro/acid-uric-crescu...ent-dieta/

Legat de valoarea MPV ceva mai scazuta, cauzele sunt numeroase. Un tratament cu anticoagulant poate fi cauza, dar presupun ca nu mai iei asa ceva dupa ablatie. Alte cauze pot fi o boala autoimuna, cum este psoriazisul, sau o uremie crescuta. Trebuie monitorizata aceasta valoare si vazut cum evolueaza. Oricum, daca numarul de trombocite e ok, nu vad motive de ingrijorare.
Verifica si statusul renal pentru ca o hiperuricemie poate cu timpul sa afecteze si rinichii.
Sanatate
 Mulţumiri acordate de: ursamajor
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)