Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ce poate fi?
28-07-2019, 01:23 PM
Ce poate fi?
Buna! Am citit un articol in care spunea ca daca mancam paine prajita putem face cancer. Eu mananc doar paine prajita in tinpul zilei,dar nu mananc mult. Nu prea mananc paine in general,dar atunci cand o mananc ,o prajesc. Simt de azi noapte o senzatie deranjanta la baza gatului ,pe partea dreapta. Mi-e frica pentru ca am tot citit despre cancerul de laringe ,faringe ,esofag . Am 15 ani ,nu fumez ,fac muzica de 8 ani. Ce ar putea fi?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
29-07-2019, 08:10 AM
RE: Ce poate fi?
Depinde cat de mult o prajesti. Prajitul in exces al cartofilor, carnii (gratar), painii, in general al alimentelor care contin amidon, duce la formarea unui compus numit acrilamida, care se pare ca este cancerigen. In cazul tau, nu poate fi vorba de asa ceva. Esti prea tanara! Mai degraba, consumul de paine prajita pe termen lung poate afecta absorbtia unor nutrienti (minerale, vitamine) din cauza anihilarii partiale a sucului gastric si a atenuarii digestiei primare a alimentelor in stomac. Prin urmare trebuie avut grija ca painea sa nu fie excesiv de rumenita. Pentru durerea de laringe incearca sa eviti 2-3 zile alimentele tari. Mananca ceva usor, iaurt, banane, pepene rosu, supe, pilaf, etc. Daca durerile persista mergi la ORL pentru control. Si lasa prostiile cu cancerul! happy
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)