Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 3 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ce este fibrilatia atriala
27-11-2010, 12:17 AM
RE: Ce este fibrilatia atriala
Na dara, de mare ajutor tz-am fost cerindu-ti niste informatii mai amanuntite!! Da, septul interventricular (SIV) cam mare si la tine, dar la mine si mai rau: 22; peretele posterior al ventriculului sting la mine e de 14, stam destul de rau amindoi; atriul meu sting este marit rau - 48, tu stai mult mai bine, o sa incep sa te invidiez. Vad ca ai si tu o usoara regurgitare mitrala de gradul I, ca si mine. E bine ca au reusit sa te converteasca medicamentos si inca repede, eu am nimerit direct in soc electric in primele trei crize. Daca, feri doamne, se vor repeta crizele si ti se va propune sa faci ablatie eu as zice sa o faci. Medicamentele nu vindeca nici CMH-ul, nici fibrilatia, in schimb crizele deformeaza tot mai rau cordul , pina in faza in care ablatia va fi inutila si chiar nimic nu mai e de facut. Desigur, tu vei proceda cum vei crede de cuviinta, imi dau si eu cu parerea, ca intre noi, ardelenii.In ce oras locuiesti ? Eu sint nascuta si crescuta la Dej. Bafta multa si lipsa de crize !
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
27-11-2010, 05:09 PM
Sunt din Hunedoara . Iar despre ablatie sigur o fac daca imi va fi recomandata . Mi-e groaza de ideea ca tiroida mea era un pic cu problema si inainte de Cordarone , deci cine stie cat o sa pot lua acest medicament .E greu sa traiesti asa , cu gandul la o noua criza . Macar un nr de ani , vreo 44, am trait considerandu-ma sanatos tun . Iar de acum incolo , ce sa zic , m-oi zbate sa rezolv ce se poate rezolva . Cred ca ar trebui sa ne bucuram ca traim intr-o perioada in care medicina a progresat mult si exista posibile rezolvari .
Iti doresc mult bine si mai vb !
27-11-2010, 09:27 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-11-2010 09:30 PM de SoulHealer.)
Ana, diabetul de tip II este aproape fara exceptie insotit de HTA. Nu stiu cum tii diabetul sub control numai prin regim alimentar. Ti-ai facut analiza numita HbA1c (hemoglobina glicozilata)? Analiza indica gradul de control asupra glicemiei prin medicatie , dieta sau prin amandoua. In general in diabetul de tip II se recomanda o sulfamida antidiabetica iar tratamentul HTA se face astfel incat sa tina cont de acest lucru. Cum anume? S-a constatat ca anumite hipotensoare protejeaza functia renala si/sau nu influenteaza glicemia, lucru foarte important. Tritace-le este un hipotensor care si-a dovedit eficienta si este cel mai indicat in special pentru persoanele de la 55 de ani in sus (scuze, nu-ti stiu varsta si nu vreau sa comit o impolitete!), asa cum au relevat niste studii comparative recente. Doza de 2,5 mg este foarte mica si nu ai avea de ce sa te temi. Imi amintesc ca FA-ul este asociat si cu alti factori declansatori decat cei clasici (focare ectopice situate in venele pulmonare) cum ar fi diabetul si hipertensiunea arteriala. Nu se cunoaste prea bine mecanismul declansator, dar se presupune ca ar putea fi implicati ca factori declansatori excesul de catecolamine, un anume stress metabolic sau factori neurohormonali. De aceea cred ca trebuie luata in considerare in cazul tau o colaborare stransa intre un diabetolog si un cardiolog care sa colaboreze pentru a gasi combinatia ideala intre cele 3 categorii de medicamente pe care ar trebuie sa le iei, antiarmitic, hipotensor, antidiabetic (eventual). Cred ca aceste sfaturi vin cam tarziu pentru ca sunt convins ca ai facut investigatii serioase si te-au consultat doctori foarte buni, dar se mai intampla ca uneori, sa ne scape poate din vedere un lucru simplu, dar esential.
Sanatate!
27-11-2010, 11:24 PM
Multumesc pentru informatiile si pentru sfaturile tale SH!
Sigur m-am investigat si m-am informat in permanenta, dar pentru mine conteaza foarte mult aceasta legatura de suflet cu voi pe forum.
Hemoglobina glicozilata este O.K.( < 7), la fel dozarile hormonilor tiroidieni.
Nu iau nici un tratament antidiabetic, la recomandarea unei dr. diabetolog ft. bun, deoarece eu fac hipoglicemii (suspiciune insulinom?).
Daca imi calculez bine hidratii de carbon tin glicemia sub control ( dar uneori este dificil sa mananc la ore fixe si ce trebuie, pentru ca activitatea serviciului presupune deplasari pe teritoriul a 3 judete).
Nu este nici un secret, am 54 ani, ma simt obosita, as vrea sa ies la pensie, dar stiu ca nu ar fi bine, inca sunt prea "tanara".
Cred ca oscilatiile de tensiune, puls, tulburari de ritm cardiac, nu sunt cauzate, dar sunt influentate si de menopauza.

Acum sunt preocupata si de disfunctia de nod sinusal si de necesitatea, sau nu, a implantarii de pacemaker (intr-un viitor mai apropiat sau mai indepartat?)

P.S. Mi-a pacut foarte mult panse-ul "....nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai."

Piatra de încercare a caracterului omenesc este timpul. (Menander)
28-11-2010, 12:02 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-11-2010 09:36 AM de SoulHealer.)
Ana, din cate stiu, valorile normale pentru HbA1c sunt intre 5-5.5%. Cei cu valori intre 5.7-6.4% sunt considerati prediabetici, iar la valori peste 6.5%, diabetici. Daca spui ca uneori faci hipoglicemii si deci s-a luat in calcul ideea unui insulinom, atunci exista un test de post provocat de 72 de ore (destul de greu de suportat!) care masoara glicemia si insulinemia la fiecare 4 sau 6 ore si lamureste problema. Cred ca mai degraba activitatea pe care o desfasori predispune la hipoglicemii! Orarul fix al meselor, nu numai continutul lor in carbohidrati, este esential la un diabetic! Chiar sub tratament fiind, saritul peste o masa (si ele trebuie sa fie la 8:00-mic dejun, 11:00-gustare, 14:00-pranz, 17:00-gustare, 20:00-masa de seara) prezinta un risc de hipoglicemie, iar hipoglicemiile nu sunt tocmai "prietenoase" cu inima, stim cu totii! Probabil spun lucruri banale, cunoscute deja tie de multa vreme dar ce sa fac, asa e felul meu sfatos de a fi. Seman cu preamarita!happy
Ai grija de tine!

P.S. Discutia trebuia sa o purtam la forumul "Diabet", dar sper ca toata lumea intelege contextul ! happy
Mi-am ales drept semnatura un fragment dintr-un citat al actorului James Dean, care a trait din pacate foarte putin, dar si-a trait viata cu intensitate! El a spus, atat de frumos: " Viseaza ca si cum ai trai vesnic, dar traieste ca si cum ai muri azi, caci nu conteaza anii din viata ta ci viata din anii taii". Superb si atat de adevarat!
Eu sunt mai pretentios si ca si voi, nu vreau sa mor nici azi si nici in viitorul apropiat si fac tot posibilul sa-mi traiesc cat mai frumos clipele!happy
Carpe diem!
03-01-2011, 11:57 AM
La multi ani si multa sanatate la toata lumea!
Eu trebuia sa merg la Cluj la un consult pentru episodul de FA pe care l-am avut in noiembrie . Am fost ,in fine , am fost consultat mi s-a confirmat tratamentul cu Cordarone .Ce vreau sa va semnalez (in caz ca nu ati aflat deja ) este faptul ca a aparut un nou medicament pentru tratamentul FA , care inlocuieste Cordarone , dar, nu are aceleasi efecte secundare :influenta asupra tiroidei , senzatia de sufocare (pe mine asta ma deranjeaza) etc . Medicamentul se numeste Multaq (dronedarona) .El este aprobat in UE si a aparut pe piata in Germania ,Franta cred.In Romania inca nu e pe piata .Mie medicul mi-a recomandat sa mai merg pe Cordarone inca vreo 2 luni pana reusesc sa mi-l procur (unii pacienti de-ai lui si l-au procurat din Germania, e scump ) , apoi trec pe Multaq . Informatii sunt destule pe net . Numai bine !
03-01-2011, 12:26 PM
Nu are aceleasi efecte secundare, dar si eficienta lui e mai scazuta. Dar pentru cazurile unde se dovedeste suficient e OK sa se treaca pe el.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
03-01-2011, 02:24 PM
Multumim, Daniel, stim despre Multaq, exista in nomenclatorul Ministerului Sanatatii, costa 404,38 RON, dar nu se comercializeaza in farmacii. Datele ni le-a semnalat un coleg de forum, Oaspete, farmacist de profesie. Si experienta mea cu cordarone-ul este cit se poate de nenorocita : las de-o parte ca in pofida lui tot faceam crize de FA pina cind in iunie s-a permanentizat , dar pur si simplu mi-a timpit plaminii, nici nu mai stiam de ce mor: de inima sau sufocata complet. Am reusit sa scap de cordarone si parerea mea e ca daca si tie iti provoaca lipsa de aer lasa-l naibii, vorbeste cu doctorii sa-ti dea o alta combinatie de medicamente. Eu acum iau betaloc si diltiazem, tandem multi ani interzis, dar intre timp s-a ajuns la concluzia ca merg cele doua impreuna. In orice caz, mi-e mai bine si cu fibrilatia, si nici nu ma mai sufoc ! Numai bine !
03-01-2011, 10:37 PM
(03-01-2011 12:26 PM)armmdt a scris:  Nu are aceleasi efecte secundare, dar si eficienta lui e mai scazuta.

In legatura cu asta :

Citat:The totality of the data suggests that although dronedarone has the ability to control both rhythm and rate in patients with atrial fibrillation or flutter, compared with the gold standard amiodarone, it is only half as effective in maintaining sinus rhythm, while not offering improved tolerability or safety advantage. Thus, if one were to accept that comparative effectiveness research has become a cornerstone of evidence-based medicine (and health care reform), it is hard to envision how dronedarone could be chosen over amiodarone for maintenance of sinus rhythm. It is doubly hard to conceive dronedarone as a first line option for the management of atrial fibrillation. Clearly, both the ACC/AHA/HRS and the ESC guideline writing committees have overstated the case for dronedarone for maintenance of sinus rhythm, and overlooked reports of its marginal efficacy and safety in the ‘real-world’ practice.
With regards to decreasing the need for hospitalization for cardiovascular events in patients with paroxysmal AF or after conversion of persistent AF, the Class IIa, level B guideline recommendation is appropriate and well supported by trial evidence. Although no other antiarrhythmic drug has been shown to reduce cardiovascular hospitalizations, it is entirely plausible that other class I or III antiarrhythmic drugs would have similar effects if systematically evaluated in this manner.”

Sanjay Kaul, unul dintre reputatii cardiologi americani, membru in FDA
04-01-2011, 12:40 AM
Ar fi bine sa si traduceti, caci nu toti stim engleza.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)