Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 3 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ce este fibrilatia atriala
28-07-2018, 07:53 PM
RE: Ce este fibrilatia atriala
(23-07-2018 10:22 PM)SoulHealer a scris:  P.S. Cred ca ai fost Pozitron...intr-o existenta anterioara!
Hai să ne mai jucăm on mnez cu vorbele, dacă tot ne-au fost date în existența asta ... happy

ʺLa început era Cuvîntul ... ʺ Putem să-l luăm și ca scînteia de-nceputuri, iar ʺscînteiʺ ies destul de des, atunci cînd se întîlnesc două ʺsarciniʺ opuse, în cazul nostru electron-pozitron, care dau naștere unui foton, care la rîndul său se descompune într-un electron și un pozitron. ʺDouă inimi când se-mbină, când cufund pe tu cu eu, sunt lumină din lumină, Dumnezeu din Dumnezeu.ʺ, zice poetul.

Acuma e la modă să ne derogăm răspunderile spre toți și spre toate numai să nu fie ale noastre. Eu am fost învățat de mic să nu mă plîng de nimic, să tac și să trag. Dpmdv nu e responsabil nimeni în afară de mine că am baiuri cu pitpalacul, eu nu i-am înțeles strigătele de-a lungul vremii, eu mi-am bătut joc de el (ea). Nu zic că nu poate fi de vină și ʺgenaʺ, dar și pentru gena aia nu pot da vină pe nimeni, așa că mi-o asum tot eu.

Era la începutul lui 2006, prin 4 ianuarie, țin minte data fiindcă atunci a murit un senator din zonă la 49 ani, de stop cardiac, fără să se știe cu probleme la inimă. Eram singur acasă, încep lucrul prin 10 ianuarie după vizitele medicale. Atunci am simțit prima dată că parcă mă duc și mă tot duc, parcă mă tot cufundam într-un hău fără de fund, fără să mă pot agăța de ceva, după ce inima a luat-o razna. Pe undeva eram împăcat și atunci cu soarta zicîndu-mi în gînd că atît a fost să fie și m-am lăsat în voia ei. După cum se vede n-am pierit, iar la vizitele medicale făcute la serviciu peste cîteva zile doctorul mi-a zis ... ʺInima d-voastră bate cum vrea ea!ʺ ... ʺPăi și a d-voastră bate cum vreți d-voastră?ʺ ... Cam atît a fost atunci, vizitele astea fiind doar de formă, activitatea mea nu implica decizii de aviator.

P-atunci eram la 4 ani după ce m-am retras din rugby, reușind ca în cei 4 ani să ajung de la 115 kg la 145 kg, la 44 ani. Bună treabă am făcut, nu? Simțeam inima pîlpîind neajutorată iar eu îi dădeam numai ce-mi trebuia mie, nu ei. Fumam ca un erou, 4-5 pachete de țigări pe zi, mîncam una-ntruna, și nu orice, iar nopțile erau rezervate cluburilor specializate ... happy Cine e de vină atunci că inimioara cîntă ca și cioara? happy)

După cîțiva ani ne-au trimis la medicina muncii la alt doctor, care mi-a dat tratament inclusiv pentru tensiune care era 180/110, dar n-am luat nimic, era mai bună vodca, coniacul și berea. Anul următor s-a revenit la vizite ʺnormaleʺ, formale, așa că am ʺscăpatʺ, ducîndu-mi cu cinste hoitul printre restul de cadavre .. happy

În noiembrie 2014 am ajuns cu aprindere de plămîni, cu febră 40, la spitalul de pneumonie și cu ... fibrilații. Atunci am auzit prima dată de treaba asta. De pneumonie am scăpat dar fibrilațiile le-am purtat după mine pînă la o primă electroconversie din martie 2016. Între timp am reușit să mai ușurez gravitația cu 15 kg, levitînd printre lumini și umbre ... sumbre ... happy

Istoria de atunci încoace am mai povestit-o p-aici, nu vă mai împuiez capu cu ea că și așa m-am întins, și-o să mă întind, ca o zi de post. Altceva vreau să zic, ziceri pe care vă rog să le luați ca păreri personale, nu-s legi universal valabile.

Tot din 2014 am început să ʺobservʺ bătăile inimii. Cînd mă culcam începea dansul, de cîteodată parcă vroia să sară afară din ring. Cînd mă ridicam în picioare se liniștea. Cînd mîncam puțin mai mult iar începea să dea din coadă ca nebuna. Între timp am început să slăbesc, dar ca să pot a trebuit să renunț o perioadă la alcool, că dacă beam un pahar de horincă scoteam slana cu porodici și bagă văru. Fumatul îl lăsasem mai demult, femeile n-au vrut să mă lase ele. happy Trei luni după electroconversie bătea cînd în ritm când aiurea, de multe ori încercam eu să-i văd toanele, cînd o apucă nebunia și cînd zice simfonia. După trei luni de încercări nereușite cu tot felul de scheme de tratament am renunțat la medicamente, ca după cîteva zile să se regleze de capul ei, mergînd în ritm sinusal alte vreo șase luni.

Mi-am explicat zbaterile inimii cînd eram în poziția culcat ca incapacitatea ei de a ʺsta în picioareʺ, adică din cauza slăbirii mușchilor pur și simplu se culca și nu încăpea în cușca ei, iar în picioare umbla ca limba-n clopot, trăgînd-o gravitația în jos. Alt fenomen pe care l-am observat era cînd trageam aer mai adînc în piept, dădea de cîteva ori din coadă. Mă gîndeam că numai proastă trebuie să fie ca să nu-i placă aerul proaspăt, fiindcă la munte făcea nazuri mai ceva, așa că de ciudă i-am tot dat. Mîine, fiind ultima zi de concediu, am de gînd să ʺatacʺ un vîrf mai ascuțit ... happy

Între timp am început să slăbesc, să fac mișcare mai multă, fibrilațiile simțindu-le mai mult ca o gîdilătură decît ca o zbătătură, inspiratul mai profund nu o mai deranja, nici poziția culcat. În iulie anul trecut am fost în fibrilații în Retezat și Parîng, singurul disconfort față de acum fiind că respiram mai greu, transpiram mai mult și e clar că m-am obosit mai mult, ca acum cînd funcționează ca ceasu elvețian. Ca o paranteză, eu extrasistolele nici nu le bag în seamă, cum dealtfel nu băgam nici fibrilația, dar mă băga ea pe mine ..

Bun ... starea normală a organismului, ca a oricărui organ, celulă, atom, e cea de echilibru, neutru din punct de vedere electric, sarcinile negative echilibrate într-un echilibru dinamic cu cele pozitive, orice dezechilibru producînd și generînd boli. De ce se acumulează sarcini pozitive în exces pe capătul venelor pulmonare, sarcini răspunzătoare de bruiajul impulsului nodului sinusal, bruiaj care provoacă fibrilații? De ce? De ce "papă" glucoza radicalii liberi ca să-i filmeze în tomografia cu emisia de pozitroni?

De ce mai sînt pe lume lacrimi, de ce mai sînt iubiri, și patimi? De ce mai umblă electroni la braț cu frații pozitroni, dacă din ei ies doar scîntei ca din boieri și derbedei, ca din creștini și sfinți atei, ca dintre zei și ... dumnezei ... happy

S-aveți ce vreți! Sau ce puteți ... happy
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
28-07-2018, 08:28 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-07-2018 08:31 PM de ursamajor.)
Nu se acumulează nicio sarcină în venele pulmonare, acolo (sau, mai nașpa, în altă parte) ai celule excitante, cam de genul celor din nodul sinoatrial, care fac necazuri. Explicația asta este, nu e niciun esoterism la mijloc. Ablația nu face altceva decât să creeze o barieră, ca acele impulsuri date de focarele acelea aberante să nu mai interfereze cu funcționarea normală a nodului sinoatrial. Faptul că ai avut noroc până acum și n-ai pățit nimic (în perioadele de renunțare la medicație), ar trebui să te pună pe gânduri. Consideră-mă acea cicălitoare voce a rațiunii și mergi și fă ablația. Altfel n-ai să scapi de FiA și de inerentele probleme și complicații ulterioare. Te citez: inima bate cum vrea ea, nu cum vrei tu. winking Fă-o să bată cum vrei tu!
Altfel, s-auzim de bine!

PS: trecutul tău sportiv, înălțimea (probabil) și greutatea sunt factori de risc.
28-07-2018, 10:01 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-07-2018 10:03 PM de AurelS.)
(28-07-2018 07:53 PM)Electron a scris:  
(23-07-2018 10:22 PM)SoulHealer a scris:  P.S. Cred ca ai fost Pozitron...intr-o existenta anterioara!
Hai să ne mai jucăm on mnez cu vorbele, dacă tot ne-au fost date în existența asta ... happy

ʺLa început era Cuvîntul ... ʺ Putem să-l luăm și ca scînteia de-nceputuri, iar ʺscînteiʺ ies destul de des, atunci cînd se întîlnesc două ʺsarciniʺ opuse, în cazul nostru electron-pozitron, care dau naștere unui foton, care la rîndul său se descompune într-un electron și un pozitron. ʺDouă inimi când se-mbină, când cufund pe tu cu eu, sunt lumină din lumină, Dumnezeu din Dumnezeu.ʺ, zice poetul.

De ce se acumulează sarcini pozitive în exces pe capătul venelor pulmonare, sarcini răspunzătoare de bruiajul impulsului nodului sinusal, bruiaj care provoacă fibrilații? De ce? De ce "papă" glucoza radicalii liberi ca să-i filmeze în tomografia cu emisia de pozitroni?

De ce mai sînt pe lume lacrimi, de ce mai sînt iubiri, și patimi? De ce mai umblă electroni la braț cu frații pozitroni, dacă din ei ies doar scîntei ca din boieri și derbedei, ca din creștini și sfinți atei, ca dintre zei și ... dumnezei ... happy

S-aveți ce vreți! Sau ce puteți ... happy

Nu pot sa nu-i dedic lui Electron, si tuturor celor interesati, acest clip cu Profesorul Haissaguerre, cel care a descoperit si utilizat practic primul metoda ablatiei venelor pulmonare ca tratament pentru FA.

Atentie, ablatia VP este cel mai eficace si demn de urmat tratament in FA dar cauzele efective ale acestei maladii sunt multiple si nu se cunosc inca pe deplin....oricum exista doar 10% centre de electrofiziologie (care se ocupa de problemele electrice ale cordului in toata lumea) , restul de 90% ocupandu-se cu problemele clasice mecanice de pompa ale inimii si vaselor acesteia, Deci din interiorul LIRYC...

https://www.canal-u.tv/video/universite_...lite.13460
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)