Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 3 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ce este fibrilatia atriala
17-09-2010, 04:23 PM
RE: Ce este fibrilatia atriala
Draga armmdt in urma cu 2 luni sistemul de mapping 3D costa 3500 euro. Sa inteleg ca este mai scump acum.?
Nu am inca banii necesari credeti ca pot apela la un ajutor din partea CASMB?
Am mare nevoie de un sfat.
multumesc!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
17-09-2010, 04:45 PM
Nu, sistemul costa cam 150.000 de euro.
Cateterul pentru el e in jur de 3.500. Eu, asa cum ti-am spus, ti-am dat niste preturi aproximative, din auzite, nefiind implicat direct in aceasta actiune. De aceea te-am sfatuit sa discuti direct cu dr. Vatasescu, pentru a afla cat mai precis costurile. Eu am incercat doar sa iti ofer o idee despre ele.
Despre ajutor din partea CASMB exclus.
Eventual vorbeste si cu Liviu, ca el a facut procedura si te-ar putea indruma mai precis.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
12-11-2010, 01:59 PM
Buna tuturor !
Am fost diagnosticat cu cardiomiopatie hipertrofica neobstructiva in urma cu doi ani (aveam pulsul cam mare ,fara alte simptome) si pentru aceasta mi s-au prescris Betaloc si Panangin .Am facut controalele periodice la cardiologul de la noi ,tratamentul prescris si totul parea sub control .Am fost o data la un control la Cluj la domnul profesor Capalneanu care mi-a spus ca pot continua controalele acasa , conditia inimii e buna si nu e nevoie sa fac neaparat acest drum la Cluj .De asemenea mi-a confirmat corectitudinea tratamentului dat de cardiologul de acasa . Pana sambata, acum doua saptamani cand am facut prima data in viata mea un episod de fibrilatie atriala paroxistica cu puls de 160-170 .In ziua respectiva lucrasem vreo 30 min pe afara nu ceva greu , mai mult de dragul vremii frumoase ...nimic deosebit .Iar seara pe la 10 au inceput palpitatiile...si am fugit la spital. Medicul care m-a tratat (in spital) mi-a prescris cordarone de 200 , panangin , metroprolol si aspenter . Mi-a spus ca mi s-a intamplat datorita mai multor factori combinati stres , efort , chestii adunate in timp si ca ar putea face oricine la un moment dat .Adevarat ,dar,poate ca a vrut sa ma linisteasca pt ca din cautari pe net am vazut ca insesi CMH la un moment dat da fibrilatii atriale si asta ma ingrijoreaza ca nu-i de joaca . Am intrebat daca se poate face si altceva in afara tratamentului medicamentos si mi-a spus ca da , exista o procedura , dar , deocamdata , sa stau sub tratament si daca mai fac o data discutam . Sunt ingrijorat si nu stiu ce sa fac . Sa stau pur si simplu sub medicatie ,sa reiau drumul catre Cluj la prof Capalneanu (pt mine e mai aproape dar pana la urma nu conteaza ) sau sa incerc sa ajung la Floreasca la prof V . sa vad ce se poate face in cazul meu (ablatie ?...).Medicamentele nu vindeca din cate inteleg si pe timp indelungat cine stie ce efecte au . Va doresc sanatate , si multumesc pt rabdare !
12-11-2010, 03:04 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-11-2010 04:31 PM de RoxanaEU.)
Buna!

Roxana este numele meu, am 23 de ani, sunt din Bucuresti, iar vineri, acum o saptamana, in urma unui control la cardiologie am primit diagnosticul de WPW - simptom de preexcitatie cu tulburari paroxistice de ritm. Am primit tratament - Darob si Aspacardin, de doua ori pe zi.
Primele crize au inceput la varsta de 13 ani iar ultima criza a avut loc in luna august 2010; acestea incepeau "din senin", fara sa pot spune ca da, am facut ceva anume si acesta era motivul pentru care ele se retepau - au inceput cand stateam in pat, cand erau in timpul orelor la liceu, dupa ce am facut sport, dupa ce mancam, in timp ce ma uitam la televizor. Crizele incepeau cu batai puternice si neregulate ale inimii care "mergeau" catre mana stanga, dureri in piept si in zona gatului - durerile erau atat de puternice incat nu puteau sa stau pe scaun sau intinsa in pat pentru ca simteam ca inima o sa imi "sparga" pieptul. Aceste crize nu durau niciodata la fel de mult - cea mai scurta a fost de 15 min iar cea mai lunga de 10 ore. Cand aveam aceste crize eram foarte speriata, nu stiam ce sa intampla si niciodata nu am avut curaj sa sun la salvare, si da, stiu ca nu am facut bine. Crizele se terminau la fel de brusc cum incepeau.
Am primit de la medicul cardiolog tratamentul mentionat mai sus - Darob si Aspacardin, de doua ori pe zi - medic care a tinut sa precizeze ca nu pot lua acest tratament toata viata (chiar si in timp ce urmez acest tratament pot sa reapara crizele) si ca cea mai buna solutie este ablatia cu radiofrecventa.
Va rog frumos, daca se poate, sa imi recomandati un medic din Bucuresti care poate sa faca ablatii cu radiofrecventa. Daca sunt salariat care sunt costurile aproximative ale acestei operatii - si prin costuri aproximative ma refer daca eu, ca pacient, trebuie sa cumpar acel cateter pentru sistemul de mapping 3D? Imi puteti spune, va rog frumos, la cat timp dupa efectuarea operatiei se face externarea si cat recomanda medicaul sa stai in concediu medical?

Va multumesc pentru timpul acordat si pentru toate informatiile utile pe care le-am gasit aici.
Multa sanatate si o zi frumoasa.
Cu stima,

Roxana
12-11-2010, 05:58 PM
Vezi ca pe forum exista, in cadrul sectiunii de Cardiologie, la Ablatie, un topic intitulat "Unde se fac proceduri de ablatie in Romania".
Ca idee generala, va rog, inainte de a posta o intrebare mai intai cautati pe forum daca exista un raspuns la problema voastra si, daca nu gasiti sau nu va lamuriti, abia atunci veniti cu o intrebare.
Stiu ca e mai comod sa scrie fiecare direct, fara sa mai caute, dar in felul acesta forumul se va aglomera foarte mult si cantitatea de informatie utila va fi din ce in ce mai mica.

12-11-2010, 08:10 PM
Daniel, referitor la problema ta, in general la oamenii tineri un singur episod relativ scurt de fibrilatie atriala paroxistica nu reprezinta o problema. Nu exista nici o actiune recomandata in asemenea cazuri. Mai ales daca episodul a fost corelat cu oboseala, efort, stres etc. Asa ca eu zic sa faci cum a recomandat medicul, ia-ti tratamentul prescris si tine situatia sub control mergand periodic la consultatii.

26-11-2010, 02:44 PM
Armmdt iti multumesc pt raspuns . Inca nu am ajuns sa imi fac acel control la Cluj ,dar voi merge. Sa dea domnul sa fie doar un episod din motivele de stres etc. Ce ma ingrijoreaza pe mine este faptul ca ,am inteles ca in cazul celor afectati de CMH , FA poate apare ca o consecinta a CMH iar la cei 46 de ani ai mei sa nu fie inceputul acestor manifestari ceea ce ma sperie .Noi , ca familie am avut multe probleme ,in sensul ca fata noastra s-a nascut cu mai multe probleme : renale-operata cu succes la Cluj domnul prof Luncan , scolioza operatie -rezolvata in 2 interventii la prof Burnei , ultima de toracoplastie in decembrie 2009 si cardiologice . Toate astea le-am realizat de-a lungul a 15 ani de controale ,operatii, alergatura , sperante etc ...Acum cand se parea ca lucrurile intra in normalul care este posibil , incep eu cu problemele ..... De aceea sunt poate mai speriat decat ar fi cazul . Mai vb si va doresc sanatate tuturor !
26-11-2010, 04:38 PM
As vrea sa spun cum o mai duc eu cu sanatatea, sa "compatimim" impreuna si sa-mi spuneti si parerea dvs.
Deci: acum nu mai sunt in fibrilatie, iau tratament cu Amiodarona 1/2 tb./zi.
Am si diabet pe care incerc sa-l tin sub control cu regim alimentar (calcul carbohidrati, etc), ar trebui sa fac si miscare, dar nu prea ma lasa inima.
Oricum, sunt intr-o "miscare", mai precis "agitatie permanenta".
De la un timp am constatat ca in prima parte a zilei, de cele mai multe ori am hipotensiune 80/50-60, puls 60-70, iar dupa masa, spre seara fac pusee de tensiune cu bradicardie 170-160/10, puls 42-44 b/min.
Am avut si TA=180/120, puls 36 b/min.In seara aceea am crezut ca mor, simteam fiecare fir din cap ca mi se ridica, senzatie de lipotimie.M-am linstit dupa 3 compr. de Captopril si un Tritace. Totusi, am constatat ca nu mai fac atacuri de panica asa ca inainte, ma gandesc ca asa cum nu am murit pana acum, poate scap si de data aceasta.
Cand am hipotensiune mi-e frica sa iau tratamentul permanent recomandat 2,5 mg/zi Tritace cu toate ca stiu ca are un efect mai lent si de durata.
Am constatat ca bradicardia e mai accentuata de cand fac tratament cu Amiodarona (stiu ca are si acest efect), dar tot de atunci mi s-a pus pe EKG si dgs. de disfunctie de nod sinusal (fapt care nu mi s-a spus niciodata pana atunci la nici un EKG).
In general, starile de rau sunt suportabile(m-am obisnuit), doar uneori e mai rau.
Mi s-a sugerat ca poate ar fi nevoie de implant pacemaker, dar nu sunt pregatita psihic si poate ca mai pot amana momentul.
Mai am si teama sa nu recad in Fibrilatie si daca ar fi nevoie sau nu de ablatie.
Nu mai vorbesc si de ocilatiile glicemiei, mai ales cand sunt obosita si nervoasa.
Poate aveti rabdare sa cititi ce am scris si aveti vreo parere.
Va multumesc, va doresc tuturor sanatate, ne mai auzim si "vedem"!

Piatra de încercare a caracterului omenesc este timpul. (Menander)
26-11-2010, 07:41 PM
Daniel, am citeva intrebari sa-ti pun, ca una care lupt cu CMH-ul de un sfert de secol si FA-ul de 5 ani. Vorba Anei, hai sa "compatimim" impreuna !
- la spital FA-ul s-a convertit spontan, ori te-au scos din criza prin conversie medicamentoasa sau electrica (soc electric) ?
- doza zilnica de cordarone s-a stabilit la 200 de miligrame ?
- ti s-a spus ca e necesar controlul functiei pulmonare, hepatice si tiroidiene, intrucit cordaronul are o toxicitate relativ mare asupra acestor organe ?
- ecocardiografia ce indica, care sint valorile la : septul interventricular, peretele posterior liber al ventriculului sting, aorta la inel, marimea atriului sting, fractia de ejectzie, functia valvei mitrale ?
- ce ti s-a spus sa faci daca, feri doamne, criza se repeta ?
- exceptind acea criza de FA, altminteri pulsul este normal, iar tu te simti bine ?
26-11-2010, 10:23 PM
Pai hai sa "compatimim" happy .
Am sa incerc sa raspund pe rand :
-La spital la urgenta mi-au dat aspirina si mi-au pus perfuzie .Apoi m-au dus la terapie intensiva si abia dupa catva timp petrecut acolo(cred ca 1 ora, doua) am inteles ca inima revine la normal . Perfuzia am avut-o tot timpul si mi-au pastrat-o 24 h parca, apoi m-au trecut pe pastile .Presupun ca e vorba de conversie medicamentoasa . Am avut pulsul pana pe la 170 .
-Am primit Cordarone de 200 ,Panangin, Aspenter si Metroprolol de 50 1/2 dim + 1/2 seara.
-Avand o usoara hipotiroidie am fost trimis la endocrinolog .Acesta mi-a facut ecograf si m-a pus sa-mi fac ATTPO,TSH,FT4.Pana saptamana viitoare nu am rezultatele dar mi-a spus ca deocamdata pot lua Cordarone .Din cate inteleg exista nesansa sa nu mai pot lua Cordarone din cauza tiroidei .
-Daca criza se repeta mi s-a spus sa incerc sa ajung la un medic .Am insistat , daca totusi eu as putea face ceva si mi s-a spus ca nu ,sa incerc sa ajung la un medic.
-De asemenea mi s-a spus ca daca se repeta sub Cordarone exista o procedura ... Nu mi sa- spus ce .Presupun eu ca ablatia .
-S-a descoperit CMH-ul intamplator acum vreo doi ani .Pulsul meu era marit si asta probabil de foarte mult timp .Nu mi-e bine uneori cand e f.cald .Ma simt slabit si parca ma ia cu lesin . Mi s-a dat Betaloc si Panangin de acum 2 ani si le-am luat pana la criza asta .Cu ele aveam pulsul pe la 78-82 .Acum cu noul tratament , il am pe la 64
-Cat despre datele mai "tehnice" , incerc sa le trec aici asa cum le vad pe biletul de iesire de acum : AO-inel=1.95 ,AO ASC=2.75, AS=3.47,VD=2.83,SIV=1.89 ,PPVS=1.34 ,Flux MI-E=0.51,a=0.79,E/A=0.64 -REG MI GR I
FLUX AO-V MAX=1.4, PMAX=4.82
FLUX TRIC-E=0.49 ,A=0.37
FLUX PULM -VMAX=1 ,P MAX=4.7
La eco Doppler de anul trecut mi s-a spus ca am un perete de 1.89 unde maxim admis era de 1.2 (cred ca SIV) .Mai exista si alte valori care nu se incadreaza in limite . Acum nu mi s-a facut .

Multumesc de ajutor .

Sanatate
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)