Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 3 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ce este fibrilatia atriala
27-04-2019, 06:15 PM
RE: Ce este fibrilatia atriala
Păi, să sperăm că reconfigurarea va aduce vești bune. Nu mai știu, în ce centru vei face ablația?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
27-04-2019, 06:49 PM
La dr Roșu, la Cluj. Numai că nu tare m-a încurajat, nici nu știu dacă o s-o facă pînă la urmă, fiind atriul stîng foarte mărit, diametrul de 57 mm față de 40 cît e normal, plus celelalte drăcovenii de p-acolo, vedem ... poate vedem cum a văzut orbul, adică niciodată ... happy Nu-ți spun spor la hanțuri, că știu că ai, îți spun să treci ușor peste ele! Să vezi cîntarul la o majă ... happy cum tot sper să-l văd și eu, numai că mă vede el pe mine ..
27-04-2019, 06:59 PM
Și acum zici că ești tot în fibrilație? Ar fi OK dacă ai ieși, cumva. sad Că mărirea atriului e întreținută de ea.
Hai să sperăm că se vor aranja lucrurile. Altfel, ai varianta unui alt medic și alt centru. Numai să vrei. Eu sper să vrei. winking
27-04-2019, 07:53 PM
În octombrie am ajuns într-o ʺluniʺ în spital, marți mi-a făcut electroconversia, am stat în ritm sinusal pînă joi, după care 24 de ore la cordarone injectomat, n-am ieșit, mi-a făcut luni iar electroconversie, m-a externat marți în ritm sinusal, iar vineri am intrat în fibrilații și n-am mai ieșit deloc pînă azi.

Am vorbit cu doctorul pe la începutul lunii aprilie, mi-a zis să am răbdare că nu mai e mult. Eu aș merge tot pe mîna lui. Vedem .. vara, nu știu care-i treaba, dar chiar nu mă deranjează deloc, iar în rest simt puțin disconfort, dar nu să mă bat de pămînt ca și alții care dacă simt o bătaie ușoară la ușă zboară pe horn ca iezii caprei ... happy
 Mulţumiri acordate de: ursamajor
27-04-2019, 09:24 PM
Eu sper să faci ablația și să reusească pe deplin. Și, da, atenție mare cu anticoagularea. happy
28-04-2019, 07:47 AM
In primul rand HRISTOS A INVIAT ,ma adresez domnului Electron ca din pacate la mine ablatia de FIA imi da batai de cap, in data de 14 martie am facut ablatia de FIA cu radiofregventa ,de atunci si pana acum am avut 2 episode de fia si azi dimineata sa declansat a treia mam trezit la ora 5 dimineata cu transpirati extrasistole dupa care a inceput fia .Si eu am cordarone metoprolol si trombostop dar fara nici un rezultat .Am scris mesaj d doctor saptamana trecuta despre crize si mia scris ca intra in categoria de normal dupa ablatie in trei luni.Acum 3 saptamani am fost la control la TG MURES unde mi sa facut ablatia si am primit raspuns dupa controalele ce le-am facut ,ca daca o sa fac in continuare crize de fia o sa repetam ablatia la sfarsitul anului, asta imi este norocul .In continuare sarbatori pascale pentru toti ....
29-04-2019, 06:06 AM
Adevarat a inviat! Tu parca nu erai nici inainte de ablatie in fibrilatie persistenta sau permanenta, adica ieseai din FiA doar cu ajutorul medicamentelor?!

Un coleg de salon, cu care am facut odata electroconversia acum 2 ani, a fost si el pe lista pentru ablatie, statea in ritm doar cu cordarone, dar i-a afectat tare tiroida si vroia sa scape neaparat de medicamente, asa ca si-a facut ablatia prin ianuarie anul asta. Din octombrie 2017 pana in ianuarie 2019 n-a avut nici un episod de FiA, dar dupa ablatie la 2 saptamani a intrat in FiA si n-a mai iesit nici cu electroconversie. Acum ii pare rau ca a facut ablatia, fiindca a avut si el atriul stang marit si nu s-a putut ablata tot inelul, dupa vreo 9 ore de scociorari prin inimioara ...

Sarbatori fericite! Dar grija mare la ... tentatii ... ca, pe langa satisfactii creaza si ... fibrilatii ... care duc la ... terminatii ... happy
29-04-2019, 08:32 AM
Eram in paroxisistica, foarte rar mergeam la urgente iesiam fara medicamente aveam ca durata intre 2 ore pana in 50 ore nu imi aduc aminte sa fi tinut mai mult fia ,chit ca ma necajeste de 14 ani .Inainte de a intra in sala de operatie eram in fia cu puls 130 bmn.,si dupa ablatie la 24 de ore iarasi o criza puternica de flatter urmat de fia ,convertit cu cordarone prin injectomat si heparina .De aceea tin sa te atentionez, ca daca aveam atriul stang marit d doctor nici nu ma trecea pe lista de asteptare .El chiar sa mirat dupa ce am facut CT angio ca dupa 14 ani de fia nu mi sa modificat cordu ,anul trcut a fost cel mai groaznic ,din august pana in ziua ablatiei faceam episoade de fia tot a treia zi eram cu moralul la pamant nu mai aveam chef de nimica .Si pe mine cordaronele ma ruinat ,in timp de 8 ani am luat cordarone la care mia distrus tiroida ajunsesem sa am tsh 0,05 ,am suferit mult cu hipertiroidia ,in 5 luni sa rezolvat hormonii tiroidieni cu tirozol.Acum dupa o pauza de 2 ani iarsi cu cordarone dar asta numai 3 luni dupa care d doctor va decide daca o sa mil schimbe ,a zis ca mai bun ca cordaronele ca tratament nu exista ,dar sa nu fie pe termen lung.Cu ablatia este ca un joc de noroc ,il faci,daca nu reuseste din prima mai incerci odata si tot asa pana iese
 Mulţumiri acordate de: ursamajor
07-08-2019, 03:16 PM
Ar trebui să mă mut și eu de aici, de la fibrilații, la un topic cu ablații, dar nu știu la care ... happy în data de 24 iulie am fost anunțat să mă prezint luni, 29 iulie, la spital pentru ablație. Eram în concediu de cîteva zile, eram în munți la o stînă, din greșeală am avut semnal și tot din greșeală am răspuns la telefon. Dar am confirmat că merg dacă tot am așteptat 2 ani, așa că luni am fost internat. Ekg(pulsul 140 bpm), analize de sînge, marți eco exterior, conversia electrică, intrat în ritm sinusal din prima, înghitiț furtunul pt eco celălalt(nu știu cum îi zice, pt a vedea dacă nu sînt cheaguri de sînge), CT-ul, iar miercuri de la ora 8 pînă la 16 distracția cu ablația, terapie intensivă pînă joi dimineața, ieri externarea, iar de azi reintrăm în normal. La începutul procedurii auzeam numai: ʺe enormăʺ, ʺnu pot fixa fire-ar al naibiiʺ, ʺe imensăʺ, ʺnu ajungʺ, ... ca mai tîrziu să aud: ʺavem noroc că e substratul subțireʺ, ʺe țesutul sănătosʺ ... ca mai tîrziu să aud: ʺperfectʺ, ʺce frumosʺ, ʺGATA!ʺ.
Dumnezo vă-mborde-n rai! happy
07-08-2019, 04:07 PM
Bun! Deci, ai făcut-o până la urmă! Yeeeesssss!
Hai, să fie cu noroc!!!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)