Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 3 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ce este fibrilatia atriala
25-01-2019, 05:25 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 25-01-2019 05:27 PM de SoulHealer.)
RE: Ce este fibrilatia atriala
Testul de efort se face pana la atingerea frecventei cardiace maxime ce se calculeaza in functie de varsta. Cred ca si la 165 bmp daca ai ajuns e ok. La testul de efort, monitorizarea ECG este continua si ar trebui sa primesti tot listingul inregistrarii din cele 10 minute cat dureaza testul.
Asa cum spuneai, anxietatea este problema cu care se confrunta toti cei cu episoade aritmice de TPSV, FiA sau Flutter. In teorie este simplu. Trebuie sa o tinem sub control. In realitate, e mult mai greu. Orice extrasistola sau sir de extrasistole induc spaima ca iar vom avea o criza de FiA, ca iar vom ajunge la UPU! Asta este de fapt principalul factor care influenteaza calitatea vietii si nu criza in sine. Electron, are un optimism intrinsec, un mod de a gandi pozitiv, care noua, anxiosilor, ni se par extraordinare! Daca nu reusim sa ne invingem temerile, daca ne vom abtine de la multe dintre lucrurile pe care le faceam inainte, de teama sa nu ne apuce iar o criza, nu vom reusi sa facem un salt semnificativ al calitatii vietii.
Legat de ultima ta intrebare, daca nu ai simtit dureri de tip anginos in timpul testului, e ok. Asta nu exclude total o posibila ischemie. Doar coronarografia clasica si in mai mica masura, un angio CT sincron cu substanta de contrast, o pot confirma sau infirma.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Mulţumiri acordate de: zvunks
24-02-2019, 05:35 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 24-02-2019 06:29 PM de ursamajor.)
......
11-03-2019, 03:29 PM
Tin sa va anunt ca de maine prima zi de internare ,Azi ma sunat DDoctor maine dimineata sa ma prezint la internare pentru ablatie de FIA Doamne Ajuta
11-03-2019, 04:13 PM
Să dea Domnul! Să fie cu noroc! Ți-a zis ce tip de ablație va face? Rf sau cryo?
 Mulţumiri acordate de: francisc
11-03-2019, 04:56 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-03-2019 05:00 PM de francisc.)
Anul trecut in decembrie cand am facut CTangio atunci a zis ca va fi cu radio fregventa si va dura in jur de 5-6 ore.

Si a mai zis ca inainte trebuie sa mai faca cateva investigatie si ca trebuie sa inghit o capsula ,inca nu stiu despre ce este vorba ,probabil sa vada gradul de recurgitare a valvei mitrale ??
14-03-2019, 08:21 PM
Francisco, investigatia se numeste Ecocardiografie transesofagiana (ETE) si consta in introducerea pe esofag a unei mici sonde de unde se inregistreaza semnalele mai bune pentru a vizualiza apendicele Atriului stang numit si auricul - ca sa nu fie trombi pe acolo caci de obicei acolo se fac! si alte structuri se pot vedea mai bine - fata spre esofag a atriului si zona septului intra-atrial,

se face cu usoara sedare daca pacientul nu suporta ideea si dureaza 10-15 minute...ai facut deja?
20-03-2019, 02:39 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-03-2019 02:56 PM de francisc.)
Ai dreptate Aurel asa este cu acea capsula ,saptamana trecuta joi am facut ablatia cu RF o colaborare din judetul nostru cu 2 medici din Bucuresti in timpul pregatiri eram in FIA cu puls de 130 bpm adurat in jur de 3 ore o procedura noua de ablatie ,am simtit totul ,pentru mine a fost foarte neplacut si dureros sa terminat cu bine iesind din sala cu ritm sinusal dupa care 24 de ore la pat nemiscat.Problema mai serioasa a aparut vineri seara ,o criza puternica de FIA si tahicardie un carcalete de fia ,tahicardie si esv ,am ajuns la 160 de bpm ce am iesit din criza toocmai dumineca dimineata la ora 4 ,bombardat cu cordarone injectomat .De ieri sunt acasa ma simt ff bine binenteles tratament 1 luna dupa care la control .DDoctor a zis ca inca in perioada asta de 3 luni mai pot apare perioade scurte de FIA .

Despre capsula aceea mi sa facut anestezie locala un sprei in gat ,prima data au introdus cateterele si dupa cateva minute au introdus capsula destul de groasa dupa 2 minute lau si scos, foarte neplacut.
20-03-2019, 04:03 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-03-2019 04:04 PM de ursamajor.)
Așa e, mai pot apărea, dar (din păcate) nu e de bun augur că s-au declanșat iarăși crizele. Să dea Domnul să fii tu norocos și să dispară complet FiA.
La mine n-a fost așa. După prima ablație (cu RF) am făcut la scurt timp altă criză. Apoi la ceva vreme alta. Și alta, și alta... Dar mult, mult mai rare față de cum făceam înainte de ablație, când aveam zilnic. A fost nevoie de a doua ablație (crio) ca să rezolve problema. Ciudat e că am fost în FiA și după terminarea crioablației, dar acea criză a fost ultima de-atunci. Sunt 2 ani și 4 luni de când n-am mai avut așa ceva.
Spun asta nu pentru a te demoraliza, ci tocmai pentru a te face conștient de aceasta posibilitate și pentru a nu dezarma. Mergi înainte orice-ar fi, vei scăpa de FiA! Baftă!
22-03-2019, 06:39 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 22-03-2019 06:40 PM de AurelS.)
Bravo francisc! Daca acum te simti bine si esti in ritm sinusal este o victorie importanta contra FiA, o boala destul de perversa! Iti doresc sa ramai asa ! Ai putea sa ne spui ce metoda noua de ablatie s-a aplicat? Este un domeniu in care inovatiile sunt la ordinea zilei...

Fratiolr, eu despre mine va pot spune ca mi s-a facut miercuri o cardioversie electrica - dl. dr Ivanica - si sunt in ritm sinusal acum, dupa ablatia de esv din toamna , m-am pricopsit cu un pui de fia, cu ritm ventricular lent, atrial mai rapid bloc 2:1, sunt pus pe betablocant acum si pe rithmonorm! In rest sunt bine, Eco bun cu functie sistolica ok doar atriul stang marit mediu, in viitor sper sa nu ia amploare fia! ...desi dupa cate am aflat nu se stie cand si cum poate reapare! sanatate va doresc si sa auzim de bine!batting eyelashes
22-03-2019, 06:55 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 22-03-2019 07:01 PM de francisc.)
Nu stiu ce sa zic Aurel din cate am auzit ceva provienta adusa din Canada ,deci interventia nu mai dureaza mult ca inainte 5-6ore ,acum se face pana in 2-3 ore ,de dumineca sunt in ritm sinusal ,de atunci cateva esv uri si noaptea mai am cate unu in rest simt o usoara oboseala la mers ,tratament am pe o luna ,cordarone ,metoprolol,trombostop.In rest DOAMNE AJUTA SA FIE BINE

Saptamana trecuta sau facut 3 ablati de FIA ,am fost 2 barbati bastinasi din judet si o doamna din Craiova ,ce va pot spune nu stiu cand o sa mai fie fonduri ,probabil la sfarsitul anului.
 Mulţumiri acordate de: AurelS
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)