Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ce analize trebuie sa fac?(set complet analize generale)
05-04-2017, 11:41 AM
Ce analize trebuie sa fac?(set complet analize generale)
Buna ziua! Am 32 de ani si spre rusinea mea, pana la aceasta varsta nu am efectuat un set complet de analize medicale. Am programat o intalnire cu medicul meu de familie zilele urmatoare pentru a discuta acest lucru. Pana atunci, intrebarea mea este urmatoarea : ce analize medicale trebuie sa fac avand in vedere ca doresc o imagine cat mai larga si complexa a starii mele de sanatate in acest moment? Trebuie sa mentionez ca sunt hipertensiv iar starea generala pe care o resimt in ultima vreme nu este una buna : slabiciune,oboseala,anxietate etc. . Va multumesc!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
05-04-2017, 02:05 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-04-2017 02:05 PM de SoulHealer.)
RE: Ce analize trebuie sa fac?(set complet analize generale)
Iti va spune medicul de familie ce analize trebuie sa faci dupa ce ii vei explica amanuntit cu ce probleme te confrunti. In principiu, un set complet de analize de baza include: hemoleucograma completa, ionograma (Ca, Mg, K) transaminazele, bilirubina cu cele doua componente, GGT, fosfataza alcalina, amilaza si lipaza, profilul lipidic (colesterol si trigliceride), glicemia, VSH, markerii virali hepatici, TSH si hormonii tiroidieni. Un examen coproparazitologic si un sumar de urina se impun si ele. Cam astea ar fi si in functie de rezultate pot urma si alte investigatii cum ar fi o ecografie abdominala, ECG si o ecografie cardiaca.
Sanatate
05-04-2017, 02:17 PM
RE: Ce analize trebuie sa fac?(set complet analize generale)
As mai adauga creatinina și uree.
Acum depinde și de medic, cât de generos este...

Nu sunt medic, doar o iubita a lui Hashimoto cu probleme de B12 și extrasistole.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)