Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ce afectiune a pielii e asta
22-03-2013, 12:04 PM
Ce afectiune a pielii e asta
De mai mult timp am niste uscaturi pe piele care ma maninca si eu ma scarpin pana se face rana. apar pe maini, picioare si pe fese in partea de sus. Sunt ca niste portiuni de pile de marimi nu prea mari, pana la 3 cm. Pielea pe ele se usuca si se face ca matreata. Am mancarimi in jurul lor, apar tot mai multe. Asa deja de vreo 6 saptamani
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
22-03-2013, 03:43 PM
RE: Ce afectiune a pielii e asta
Poate fi, printre altele, scabie (raie) sau un lichen plan. E greu de spus fara o consultatie de specialitate. Mergi la un dermatolog pentru diagnostic precis si tratament.
Sanatate.
22-03-2013, 08:19 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 23-03-2013 08:32 AM de Arm-Med.)
De obicei , scabia arata putin altfel. Sunt niste bube rosii, care deseori fac basici cu lichid. Am avut scabie in copilarie. Ce mi-a aparut acum e ceva diferit. Nu stiu daca stii termenul, si cat e de corect el dar la noi se numeste psingina. Nu stiu daca iti spune ceva.
22-03-2013, 10:08 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 22-03-2013 10:09 PM de SoulHealer.)
Psingina? Eu stiu de pecingine, daca e unul si acelasi lucru. Daca ti-ai pus singur diagnosticul, ai incercat creme antifungice sau spray-uri pentru asa ceva? In astfel de infestari fungice este nevoie de regula simultan si de tratament oral . Poate e pitiriazis versicolor, o alta ciuperca destul de raspandita. N-ar fi mai simplu sa mergi la dermatolog? Ai sanse sa "ghiceasca" ce ai cu-adevarat! happy
31-10-2017, 02:50 PM
Pare a fi eczema. Incearca cu betadine sau crema speciala, daca nu tre' sa mergi la un cabinet dermatologic.
22-11-2017, 12:02 PM
Să nu fie psoriazis...
22-11-2017, 02:11 PM
Sa speram că a rezolvat misterul intre timp...
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)