Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cauzele si tratamentul psoriazisului
11-07-2017, 09:58 AM
Cauzele si tratamentul psoriazisului
Salut,

Sufar de aproximativ zece ani de o forma de psoriazis al scalpului. De-a lungul anilor am incercat diverse tratamente, fara a identifica ceva satisfacator si care sa imi rezolve problema.

Am incercat de asemenea sa identific factorul principal care declanseaza eruptiile si cred ca acesta este strans legat de modul de viata, de stress si de modul in care ma odihnesc. Dupa cum stiti este foarte dificil sa te detasezi de anumite lucruri, astfel incat ele sa nu te afecteze din punct de vedere emotional.

As dori sa stiu daca aveti solutii pentru aceasta problema sau daca ati identificat solutii care sa ajute. Vreau sa incep un tratament cu Daivobet, am discutat cu cineva aflat intr-o situatie asemenatoare care mi l-a recomandat.

Este cineva care imi poate impartasi din experienta lui? A testat cineva Daivobet-ul?

Multumesc!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-07-2017, 03:05 PM
RE: Cauzele si tratamentul psoriazisului
Salut, Adrian. Ma confrunt cu aceeasi problema de la varsta de 27 de ani.

Intr-adevar, stilul de viata este (in opinia mea) prinipalul factor care declanseaza aceasta boala. Am observat in cazul meu ca exista pusee ale bolii in momentele in care sunt foarte stresat sau in care nu reusesc sa dorm suficient.

Legat de Daivobet, il utilizez de aproximativ patru luni, cu rezultate satisfacatoare. Nu stiu daca nu cumva are legatura cu vremea calda dar in cazul meu rezultatele sunt bune, senzatia de mancarime reducand-se seimnificativ.

Iti recomand sa discuti cu un medic inainte sa incepi un astfel de tratament.

Daca iti poti schimba atitudinea fata de factorii de stres externi poti reduce de asemenea declansarea episoadelor in care psoriazisul devine foarte activ. Iti recomand articolul acesta: https://psoriasis.qualitycare.ro/myquali...s-si-stres

De asemenea, daca fumezi sau bei alcool, inceasra ca se reduci sau sa renunti la ele. Probabil medicul ti-a spus deja asta.

Daca mai ai intrebari si crezi ca te pot ajuta, iti pot raspunde aici sau in mesaj privat.

Mult succes!
11-07-2017, 03:26 PM
RE: Cauzele si tratamentul psoriazisului
Mai baieti, chiar in stilul asta, destul de lipsit de ingeniozitate, v-ati gasit sa faceti reclama unui produs??
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)