Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 1 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cardiopatie
13-06-2010, 07:45 PM
Cardiopatie
Am cardiopatie hipertrofica forma obstructiva,(si ceva cu efort,adica simt durerea inimii)am fost diagnosticat la institutul inimii cluj.De atuncii iau betaloc zok 50 dimineata si 50 seara(de trei lunii).Noaptea dorm mai bine,dar ziua nu mai am puterea de a lucra,in timpul lucrului imi scade tensiunea la 110 pulsul 55.Am lésat betalocul de dimineata la pranz ca sa pot lucra mai bine.Totul ok pt. o saptamana dar azi duminica simt intepaturi fiind angina pectorala.Stiu ca trebuia sa consult cardiologul dar cum e departe si concediul de boala e greu de obtinut am apelat la forumul aceasta.ce sa fac?sant ca-m speriata.
cu respect:Evasad
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
13-06-2010, 08:52 PM
RE: Cardiopatie
Eu zic sa faci efortul si sa iti consulti cardiologul, pentru ca daca ai angina si simti dureri exista riscul unui infarct. Pentru o vizita la cardiolog nu trebuie sa iti iei concediu de boala, eventual 2 zile libere ar fi suficiente. Si este si ceva indiscutabil, adica nu te poate refuza nimeni pentru un asemenea motiv.
Nu poate cineva, doar prin e-mail, sa iti recomande vreo medicamentatie sau vreun tratament in cazul tau. Ai o afectiune complexa, care trebuie analizata din mai multe puncte de vedere. Mergi cat mai curand la cardiolog. Eventual spune-ne unde ai fost la Cluj, la ce doctor?

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
13-06-2010, 10:37 PM
Buna Eva, bine ai venit! In primul rind, asculta-l pe ARMMDT si consulta-ti urgent cardiologul, cu cardiomiopatia hipertrofica obstructiva nu-i de joaca, este o boala complexa, greu de tratat.Am aceeasi problema ca si tine, dar sint diagnosticata de 24 de ani, timp in care am ajuns "savanta" in boala asta. Tu de fapt ce simptome aveai cind te-ai dus prima oara la cardiolog? Presupun ca palpitatii, din moment ce ti-a dat un beta-blocant. De durerile anginoase nu i-ai pomenit, sau inca nu le aveai? Ti s-a spus ca NU ai voie sa iei vasodilatatoare rapide - de tip nitroglicerina sau nifedipin - in caz de durere? Ar fi foarte multe de spus, dar astea CARDIOLOGUL trebuie sa ti le PRECIZEZE!!! Daca crezi ca intelegi mai bine in ungureste, spune-mi, si iti timit mesaje personale in maghiara cu tot ce trebuie sa-l intrebi pe doctor ca sa fii bine lamurita asupra acestei boli ticaloase. Heart
11-11-2010, 08:22 PM
(13-06-2010 10:37 PM)uliana a scris:  Buna Eva, bine ai venit! In primul rind, asculta-l pe ARMMDT si consulta-ti urgent cardiologul, cu cardiomiopatia hipertrofica obstructiva nu-i de joaca, este o boala complexa, greu de tratat.Am aceeasi problema ca si tine, dar sint diagnosticata de 24 de ani, timp in care am ajuns "savanta" in boala asta. Tu de fapt ce simptome aveai cind te-ai dus prima oara la cardiolog? Presupun ca palpitatii, din moment ce ti-a dat un beta-blocant. De durerile anginoase nu i-ai pomenit, sau inca nu le aveai? Ti s-a spus ca NU ai voie sa iei vasodilatatoare rapide - de tip nitroglicerina sau nifedipin - in caz de durere? Ar fi foarte multe de spus, dar astea CARDIOLOGUL trebuie sa ti le PRECIZEZE!!! Daca crezi ca intelegi mai bine in ungureste, spune-mi, si iti timit mesaje personale in maghiara cu tot ce trebuie sa-l intrebi pe doctor ca sa fii bine lamurita asupra acestei boli ticaloase. Heart

Multumesc pt. raspuns.In momentul acela eram foarte speriat,aveam si dureri anginoase,dar ma simt mai rau vara cand trebuie sa stau la lucru mai tot timpul,acum ca a venit toamna ma simt mult mai bine.Astept mesaje personale,ungureste ,mi ar prinde bine sa ma consult cu cineva pe tema asta.Poti trimite e-mail pe :kisicam@yahoo.com.mii de multumirri
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)