Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cardiomiopatie aritmogena de ventricol drept
23-12-2010, 08:11 PM
Cardiomiopatie aritmogena de ventricol drept
Am fost diagnosticat de curand cu aceasta boala si as vrea sa stiu mai multe din experienta altora care traiesc cu acest diagnostic.
As vrea sa repet RMN undeva in afara tarii, stie cineva unde in Europa este cel mai performant aparat.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
23-12-2010, 09:52 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 23-12-2010 09:55 PM de uliana.)
RE: Cardiomiopatie aritmogena de ventricol drept
Adrian Z, regret sa aflu un diagnostic atit de sever. Nu cred ca avem colegi de forum cu o boala asemanatoare, cel putin pina acum nimeni nu ne-a semnalat-o, deci putin probabil ca cineva sa poata sa-ti impartaseasca experienta proprie. Presupun ca informatii teoretice ai si de la doctori, si de pe internet, deci nu ma apuc sa-ti reproduc aici ceea ce poti citi si tu insuti pe net.
Ce medicatie ti s-a prescris si RMN-ul unde l-ai facut ? Ai dubii asupra diagnosticului de vrei sa repeti RMN-ul in strainatate ?
Ma intorc sa-ti aduc aminte o zicere des vehiculata in legatura cu performantele aparatelor CT si RMN : aparatele ca aparatele, dar cel mai mult conteaza ochiul si mintea celui ce evalueaza rezultatele. Sa speram de bine !
23-12-2010, 10:09 PM
Nu am primit nici un fel de medicatie in urma diagnosticului doar ca trebuie sa revin la control peste 6 luni.Nu eu am dubii asupra RMN ci doctorii care au mai vazut CD.
23-12-2010, 10:25 PM
AZ (da-mi, te rog, voie sa-ti spun asa, ca sa te deosebim de celalalt Adrian) , daca nu ti-au prescris medicamente, sa inteleg ca nu ai nici un fel de simptomatologie ? Daca e adevarat ce cred, tu de ce ai ajuns la doctor ? Descoperirea bolii a fost intimplatoare, la un examen de rutina, sau cum s-a petrecut totul ? Dubiile medicilor se refera la performanta aparatului RMN, deci ei ti-au recomandat consultul in strainatate ?
23-12-2010, 11:04 PM
Am ajuns la doctor datorita unor extrasistole descoperite cu totul intamplator cand imi luam pulsul.Atunci am descoperit ca am un BRD complet de care nu stiam . Am fost la mai multi cardiologi din care unul singur confirma diagnosticul.Daca vrei sa vorbim mai detaliat vorbim pe privat.
23-12-2010, 11:07 PM
De acord !
05-01-2011, 04:20 PM
Chiar nu stie nimeni unde se poate efectua un rmn cardiac in afara tarii .As dori sa aflu unde exista unul din cele mai performante si de ultima generatie aparatpt RMN cardiac si sa aiba si ceva vechime in interpretarea rezultatelor.
05-01-2011, 05:16 PM
Sunt multe astfel de centre, incepand de mai aproape (Ungaria, Austria), pana la Franta sau Germania.
Pentru ce ai tu (sau se presupune ca ai) nu trebuie sa mergi la cel mai bun RMN din lume. Aparatele pe care le avem si noi sunt OK, cum a spus si Uliana cel care il face si cel care il citeste sunt importanti. Adica la RMN poti sa pui diverse setari, sa alegi diverse adancimi de scanare, diverse frecvente de esantionare, in functie de ce te intereseaza sa vezi. De aceea zic ca nu aparatul e problema, ca el face ce i se cere si avem si noi aparate bune.
O sa ma mai interesez si eu despre unde ai putea sa faci un RMN de incredere si la cine sa te duci cu el.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
10-01-2011, 11:50 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-01-2011 11:51 PM de Adrian Z.)
@armmdt: ceva vesti in legatura cu RMN-ul.Am citit ca se poate efectua si un test ADN
PS : ce parere ai de de acest aparat este bun pentru ce am eu nevoie Discovery NM/CT 570c.

.

(10-01-2011 11:50 PM)Adrian Z a scris:  @armmdt: ceva vesti in legatura cu RMN-ul.Am citit ca se poate efectua si un test ADN
PS : ce parere ai de de acest aparat este bun pentru ce am eu nevoie Discovery NM/CT 570c.

.

https://www2.gehealthcare.com/portal/sit...dd1403RCRD
11-01-2011, 12:13 AM
Inca nu am apucat Adrian.
Astazi de dimineata am plecat la Sibiu, acum sunt la Cluj, maine dimineata plec de aici la Tg. Mures , iar joi plec la Craiova.
Sunt putin aglomerat, dar nu te-am uitat.
Mai ales ca a fost si perioada asta de Sarbatori, nu prea am avut cu cine sa discut.
Dar cum aflu ceva iti zic.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)