Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Candidoză vezicala??
14-12-2019, 09:28 PM
Candidoză vezicala??
Buna seara.
Totul a început in urma cu 3 ani cu durere de burta in dreptul vezicii și urinare deasa.
M-am dus la urolog unde mi-a dat antibiotic mi-a trecut,după aceea iar mi-au venit durerile de burta iar am fost tratata cu antibiotice și antiinflamatoare, urocultura mereu negativa.
După aceea m-am dus la medicul de familie unde mi-a dat monural și de aici incepe cel mai rău coșmar al meu.
Din acele dureri de burta am dat în niște usturimi groaznice in vezica și vaginale.
Am făcut tot felul de analize ginecologice toate negative, uroculturile toate negative dar numai în sumarul de urina îmi ieșeau și iasă hematii.
Am ajuns in final la urolog la care m-a pus sa fac iar urocultura negativa,a presupus că am o infecție care nu îmi iese la urocultura și mi-a dat iar antibiotic,nu l-am putut lua usturimile mi s-au accentuat atât de mult că nu reușeam să stau pe scaun l-am întrerupt după 2 zile.
Am făcut citoscopia (asta fiind în aprilie anul trecut),fiind suspecta de cistita interstițială.
La citoscopie au găsit depuneri de candida pe trigonul vezical.
Diagnosticul candidoza vezicala,am primit tratament antifungic,nu am simțit nici o ameliorare.
Am așteptat câteva săptămâni și am făcut iar urocultura cu căutare candida,rezultat negativ, simptomele prezente.
Am stat așa până în ziua de azi, simptomele s-au mai ameliorat,in sensul că nu mai aveam usturimile incontinuu in vezica doar usturimi la urinare,nu am mai scăpat de ele de atunci.
Se mai accentuau când eram la ovulație și mă simțeam mult mai bine la menstruație.
De vre-o câteva săptămâni iar s-au accentuat, fost iar la urolog unde iar a zis iar de candidoză vezicala și singura mea soluție sunt instilațiile vezicale cystistat.
Eu acum eu sunt in dubii,dacă am candida cum zice urologul de ce nu iasă în urocultura.
De ce nu trece cu antimicotice.
Daca fac acele instilații,ele sunt pentru regenerarea epitelului vezicii in nici un caz pt candida.
Nu știu ce să fac cystistatul costa o grămadă de bani si mi_e frica că nu îmi face nimic,mai ales că medicul a zis doar sa incercam nu mi-a garantat că mă fac bine.
A mai trecut cineva prin așa ceva??
Am nevoie de un sfat.
Menționez că nu sufăr de alte boli sau imunitate scăzută că sa justifice candida in vezica.
Va mulțumesc pentru răspunsuri!!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)