Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CATEL FOARTE BOLNAV
21-03-2016, 04:15 PM
CATEL FOARTE BOLNAV
Am un caniche pitic femelă de 13 ani. Cam de 3 luni tușește. Am fost cu ea la doctor, a încercat mai întâi cu medicamente pentru tuse pe fond cardiac (nu mai țin minte exact cum se numea boala), apoi apoi 5 zile cu antibiotic, antiinflamator și vitamine. Nici un rezultat notabil. Din păcate în ultimele zile este din ce în ce mai apatic, nu mănâncă mai nimic, stă cu codița între picioare și are o poziție ciudată a gâtului - întins și la fel și capul parcă ar adulmeca ceva sau poate nu mai poate respira decât în această poziție căci are și o respirație hârâită parcă din abdomen. Vă rog dacă aveți o ideie ce ar putea fi și ce să fac, aștept un sfat pe adresa de mail
danuttamba@yahoo.com
Vă mulțumesc cu anticipație.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
21-03-2016, 04:29 PM
RE: CATEL FOARTE BOLNAV
In primul rand trebuie confirmat diagnosticul de insuficienta cardiaca congestiva, probabil. E nevoie de o radiografie toracica sau ecografie cardio. Tratamentul include un diuretic pentru a elimina apa din plamani, care determina tusea specifica acestui tip de afectiune. Tratamentul de baza este Vetmedinul (destul de scump) sau digoxin, in functie de ce stabileste medicul. Boala este destul de grava si sansele de supravietuire, cu cea mai buna ingrijire si tratament posibile, este de max. 3-4 ani. Imi pare rau daca se confirma acest diagnostic. Cititi si postarile mele despre un caz similar...
Sanatate catelusei Dvs.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)