Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Buna ziua
30-11-2018, 04:50 PM
Buna ziua
Bună ziua,va rog dacă mă puteți ajuta cu un raspuns,sufăr de diabet tip 2 ,iau pastile siofor ,am si o steatoza hepatica,si mi.am făcut niște analize și nu au iesit foarte bune,dacă îmi puteți spune cat este de grav..:hemoglobina glicolozata-8.8; MCV- 77.8;MCH -24.5; MCHC -31.5; RDW-15.2;NEUTROFILE- 3130; LIMFOCITE-5380;LDL -153; HDL-27; TGO-42;TGP-97,va multumesc frumos!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
30-11-2018, 07:12 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-11-2018 07:13 PM de SoulHealer.)
RE: Buna ziua
Hemoglobina glicozilata ete foarte mare. Asta arata ca diabetul nu este tinut sub control cu tratamentul actual si trebuie o reevaluare a lui de catre medicul diabetolog in vederea completarii sau maririi dozei de siofor. In acelasi timp, fara un regim alimentar riguros tratamentul nu va da rezultatele scontate. Cum nu le va da nici daca greutatea este si ea prea mare, sau daca tensiunea arteriala (in caz ca e vorba si de hipertensiune) nu este la randul ei tratata cum trebuie. E greu de facut alte aprecieri in lipsa unor informatii importante, cum ar fi varsta greutatea, inaltimea, vechime diabetului. N-avem de unde sa ghicim toate astea! Legat de analize, HDL este foarte mic si asta arata fie o perturbare a metabolismului lipidic fie un sedentarism excesiv, fie o problema hepatica, asa cum si transaminazele o sugereaza. Trebuie deci discutat si un gastroenterolog pentru un tratament sustinut adreat ficatului.
30-11-2018, 07:54 PM
RE: Buna ziua
Va multumesc frumos,varsta mea este de 37 ani ,diabet de 9 ani,187 cm ,acum am 98 kg,am slăbit de la 106 ,într-adevăr dacă e vb de sedentarism in ultimul timp cam un an am lucrat sofer si doar asta am făcut,la volan si atat
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)