Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bubițe( asemănătoare unor cosuri mici fara mijloc alb vizibil)
10-05-2018, 07:33 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-05-2018 07:34 PM de Gizel.)
Exclamation Bubițe( asemănătoare unor cosuri mici fara mijloc alb vizibil)
Buna ziua
Acum 2 săptămâni am aflat că am candida( am fost la ginecolog). Ok, am luat tratament 2 sapt și eu și partenerul (pastile in doza unica, crema și ovule), dar nu știu de unde am luat-o ( avem contacte neprotejate de mai bine de 2 ani).
Ideea e că am terminat acest tratament și e prima dată când am făcut candida, dar acum observ niste bubițe mici in jurul intrării în vagin care atunci cand le-am "deranjat" la spălare, au dat usturimi inclusiv de la apa( asta s-a întâmplat într-o seară, parcă s-au spart dar specific că sunt mici, nu ieșite tare in relief sau sa prezinte ceva evident).
Acum sunt ok, am folosit nidoflor și nu mă mai deranjează, dar ele exista. Aceste bubițe ce pot sa prezinte defapt? La sfârșitul tratamentului am fost și la menstruație și singurul lucru pe care l-am făcut diferit, a fost să mă spăl cu săpun de bebe in zona intima. Credeți că sunt trecătoare? Sau e nevoie sa merg iar la gine? Pot apărea de la săpun sau igiena "insistenta"? Nu am avut contact sexual pe parcursul tratamentului și ele au apărut la sfârșitul acestuia. Am 23 de ani.
Mulțumesc
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-05-2018, 11:05 PM
RE: Bubițe( asemănătoare unor cosuri mici fara mijloc alb vizibil)
https://www.multi-gyn.ro/infectii/candid...struatiei/
pe langa cele scrise mai sus eu as mai adauga folosirea absorbantelor naturale

Nu sunt medic, doar o iubita a lui Hashimoto...
11-05-2018, 10:54 PM
Sangele menstrual este mediu de cultura pt microoorganisme si probabil ca a favorizat aparitia acelor bubite.
Igiena este bine sa fie facuta zilnic, dar nu f insistenta pt ca distrugi flora benefica vaginala. Iar sapunul de bebelusi nu cred ca ti-a cauzat, eu spre exemplu in folosesc de mult timp pe tot corpul si este singurul de la care nu ma irit. Verifica tampoanele, uneori si de la ele pot aparea bubite.
12-05-2018, 09:27 AM
Va mulțumesc!
Am verificat ft atent și se pare că nu sunt bubițe ci seamănă cu niște negi ft mici(vreo4-5)...sunt cu imunitatea la pământ si din ce m-am documentat pe internet pare a fi virusul HPV. Am citit că odată luat acest virus îl ai toată viața. Ce nu înțeleg eu e de ce daca in ăștia 3 ani de când am contacte sexuale cu același partener fiind de 2 ori la ginecolog, nu au fost depistați? Nu au fost vizibili zic eu până acum o săptămână. Am înțeles că poți avea acest virus și ani și el sa fie inactiv, dar daca mi-a luat secreție pe lângă trichomonas de ce nu s-a văzut si acest virus? As vrea sa sper sa nu fie ce bănuiesc eu, dar nu cred că poate fi altceva.
Va mulțumesc oricum pt răspunsuri!
15-05-2018, 11:01 PM
Daca medicul a cerut sa iti fie identificat HPV-ul si a iesit testul negativ inseamna ca nu il ai. Daca nu a cerut laboratorului identificarea lui, nu avea cum sa apara chiar daca il aveai. Conteaza si ce partenere a avut iubitul tau, la fel cum e posibil sa fii luat de la un partener mai vechi de al tau.
Mai mergi la un consult ginecologic
23-05-2018, 07:36 PM
Se pare că nu am absolut nimic!
Sănătate tuturor!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)