Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Borborisme dese
27-01-2020, 07:21 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-01-2020 07:23 PM de Iulian.)
Borborisme dese
Buna seara tuturor, revin cu o problema, am 20 de ani si de 2 saptamani ma confrunt cu borborisme dese (mai ales cand stau intins pe spate), chiar si cand manac sau imediat dupa ce am mancat. Scaunul este normal din toate punctele de vedere, decat acum 2 saptamani am avut diaree 1 zi (probabil ca am baut ceai de musetel), iar dureri abdominale nu am. In prima saptamana aveam un exces de gaze, majoritatea fara miros. Saptamana asta nu am prezentat niciun simptom in afara de aceste borborisme foarte dese cand ma culc pe spate si cand ma trezesc, dar si pe parcursul zilei ma confrunt cu ele cam din 2 in 2 h vreo 15m - 30m continuu, uneori chiar si cate o ora intreaga la interval de cateva minute intre ele. Fiind in perioada sesiunilor nu am timp sa ajung la medicul de familie decat peste 2 saptamani. Va rog, imi puteti spune ce ar putea fi, am citit pe net multe teorii, inclusiv ca ar putea fi vorba despre tumori maligne la nivelul colonului.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
27-01-2020, 08:25 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-01-2020 08:25 PM de SoulHealer.)
RE: Borborisme dese
Asa se intampla cand citesti pe net ce poate fi! Dai si peste diagnostice teribile! Cu totii avem in anumite perioade asa ceva. E o problema exces de gaze la nivel intestinal provocat de aerofagie, de masticatie incompleta sau incorecta a alimentelor, de o digestie afectata de deficite enzimatice, colon iritabil, hidratarea incorecta, etc. Incearca sa iei cateva zile niste enzime digestive (chiar si triferment) si vezi daca se amelioreaza simptomele. Daca nu, mergi la gastroenterolog pentru consult de specialitate.
27-01-2020, 08:50 PM
In plus cauta sa schimbi putin modul de alimentare ,nu mai minca o periuada ciorbe cu legume care fermenteaza , fructele iar fermenteaza daca le maninci imediat dupa masa si alte mincaruri gatite cu multe prajeli . Maninca o perioada mult orez fiert cu putina sare ,multe uscaturi .
O sa-ti treaca dar nu asa repede , dureaza pina flora intestinala se reface .
Numai bine .
27-01-2020, 09:19 PM
Va multumesc tuturor, banuiesc ca nici apa minerala nu ar trebui sa beau, adica de mai bine de 4 ani beau doar apa minerala si m-am cam dezobisnuit de cea plata
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)