Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 2 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Beta HCG
22-10-2011, 07:26 PM
Beta HCG
Am facut testul de sange pentru depistarea sarcinii. Mentionez ca l-am facut la 5 saptamani de la contact. Rezultatul a fost : Beta HCG ....<1.2 mUI. Este acest rezultat concludent 100% ? Exista vreun risc de sarcina?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
22-10-2011, 08:38 PM
RE: Beta HCG
Daca ai vrut sa stii sigur daca ai ramas sau nu insarcinata, este bine ca ai facut testul de sarcina pentru determinarea hormonului gonadotropina corionica (beta HCG) din sange, test care este mult mai sigur decat cel din urina.
La valoarea indicata de tine nu esti insarcinata deoarece, daca fecundarea ar fi avut loc, concentratia beta HCG ar fi atins valoarea de 25 U, chiar dupa a sasea zi din momentul fecundatiei.
Se poate face si testul din urina care permite determinarea beta HCG, chiar dupa a opta zi de la fecundare, mai sigur dupa 10 zile de la contactul sexual neprotejat.

Piatra de încercare a caracterului omenesc este timpul. (Menander)
02-10-2019, 11:14 AM
RE: Beta HCG
(22-10-2011 08:38 PM)Alma a scris:  Daca ai vrut sa stii sigur daca ai ramas sau nu insarcinata, este bine ca ai facut testul de sarcina pentru determinarea hormonului gonadotropina corionica (beta HCG) din sange, test care este mult mai sigur decat cel din urina.
La valoarea indicata de tine nu esti insarcinata deoarece, daca fecundarea ar fi avut loc, concentratia beta HCG ar fi atins valoarea de 25 U, chiar dupa a sasea zi din momentul fecundatiei.
Se poate face si testul din urina care permite determinarea beta HCG, chiar dupa a opta zi de la fecundare, mai sigur dupa 10 zile de la contactul sexual neprotejat.
Buna ziua.
Beta hcg negativ din sange la 19 zile de la contactul cu risc este elocvent?
Multumesc.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)