Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Basica bucala
29-12-2017, 12:07 AM
Basica bucala
Buna ziua,

Acum 1-2 ani mi-a aparut o basica mica (sub 1mm) si rosie in interiorul buzei inferioare. Basica se spargea in 2-3 zile de cand aparea si reaparea in acelasi loc dupa 1-2 saptamani. La un moment dat a disparut de la sine si nu a mai aparut.

De vreo 2-3 luni am o basica in cerul gurii in partea din spate, la fel rosie, ceva mai mare - 2mm, care ma jeneaza usor si, la fel ca cea de acum 2 ani, se sparge in 2-3 zile dar reapare de fiecare data fix in acelasi loc.

Intrebarea este: am de ce sa ma ingrijorez? poate fi ceva grav? ea in sine nu ma deranjeaza, as putea trai cu ea daca as stii ca nu poate evolua in ceva periculos.

Mentionez ca am facut analizele anuale si, in afara de colesterol 207 nu au aparut probleme, de asemenea mentionez ca port proteza dentara in partea de sus (unde este acum basica, dar nu si cea veche, pe vremea aceea nu purtam si oricum era in interiorul buzei inferioare) si nu am infectii dentare.

Va multumesc anticipat!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
29-12-2017, 09:35 AM
RE: Basica bucala
Poate va irita proteza
29-12-2017, 10:42 AM
RE: Basica bucala
Din cauza protezei, cel mai probabil. Protezele mobile nu se pot fixa perfect si drept urmare in timpul masticatiei ocluzia are de suferit si pot fi ranite buzele, partile laterale interioare ale fetei, cerul gurii. Mergeti la stomatolog sa verifice potrivirea ocluzala si eventual sa rebazeze proteza pentru o rezilienta superioara.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)