Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Axa-diferenta de 5 grade, conteaza?
14-03-2017, 10:57 PM
Question Axa-diferenta de 5 grade, conteaza?
Buna seara.
Am facut un control la ochi, am comandat ochelari si simt un discomfort la un ochi. Ma uit pe reteta, ma uit si pe reteta de acum un an, si observ ca la un ochi era o diferenta de 5 grade la axa, in loc de 160 cat aveam acum un an, doctorul a gasit 165.
Acum problema se complica un pic: cand am fost la control, i-am prezentat dlui doctor si reteta veche, tot de el data, i-am explicat ca vreau sa port si ochelari vechi(de un an) si pe cei noi(care sunt de soare).
Bun, dupa ce am pus pe nas ochelari cei noi am simtit o jena la un ochi; m-am intors la cabinet si am zis ca ceva nu e in regula, si am sesizat asistentei diferenta de axe, la care ea a zis ca nu e importanta diferenta de 5 grade.
Eu vreau sa port si ochelari vechi, ca nu sunt de aruncat, dar intrebarea mea e, cat de bine fac eu sa port doua perechi de ochelari cu diferenta asta la axe?

P.S. Pe ambalajul ochelarilor, acolo unde este diagnosticul, la axa scrie asa: 160-165 grade ??? pai nu cumva a fost modificata dupa? cum vine asta? ori 160, ori 165. Nu cred ca axa este aproximativa...E ceva putred la mijloc, oare?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
14-03-2017, 11:46 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-03-2017 11:48 PM de SoulHealer.)
RE: Axa-diferenta de 5 grade, conteaza?
O diferenta de 5 grade nu are importanta intr-adevar. Banuiesc ca noua pereche a fost facuta cu o noua prescriptie de dioptrii. Prin urmare si asta conteaza si mai ales montajul lentilelor. Trebuie verificat la o alta unitate de optica medicala corectitudinea executiei conform retetei. Daca ochelarii sunt corect executati, trebuie refacut controlul dioptriilor la un cabinet oftalmologic, (nu la o unitate de optica medicala) dimineata, dupa micul dejun, cand ochii sunt odihniti si glicemia ok.
15-03-2017, 11:09 PM
Da, prescriptie noua de dioptrii. Fata de cea veche, am o diferenta de -0,25 dioptrii la un ochi, mai exact in loc de -1,00 sferic acum am -0,75 sferic; cilindrul e -2,25 happy
Tot doctorul a spus ca nu voi simti diferenta de -0,25 sf.
Am sa verific ochelarii si eventual am sa mai fac un control la un cabinet oftalmologic, pentru siguranta ochilor.
Dv. ce spuneti pot sa port ambele perechi de ochelari, in conditiile explicate mai sus.
Va multumesc frumos pentru indrumari si informatii.
16-03-2017, 12:00 PM
Daca diferentele de dioptrii sunt atat de mici, da, nu vad de ce nu. Pe de alta parte, nu ar trebui sa se simta o diferenta de acomodare sesizabila. Deci, un nou control se impune, in conditiile mentionate mai sus.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)