Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Avantaje operatie de valva mitrala
31-01-2020, 05:00 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 31-01-2020 05:07 PM de Mircea Tirziu.)
Avantaje operatie de valva mitrala
Buna ziua.

Am regurgitare mitrala severa, rupere cordaj P2, fibrilatie arterala permanenta.
Doresc sa mi se spuna care sunt avantajele operatiei deoarece toate articolele stiintifice gasite arata ca dupa operatie, cel putin cateva luni, fractia de ejectie ventriculara scade cam cu 10 unitati.
Cum la mine este 45-50 (grad ridicat de risc operator), o scadere la 35 imi pare ca pune organele intr-o situatie dificila privind irigarea cu sange.
Doresc sa inteleg clar care sunt avantajele pe termen scurt si lung, pentru ca in literatura studiata nu le-am gasit. Am gasit care operatie (plastia sau repararea) ar fii mai riscanta sau sigura, dar nu prea am inteles CE SE IMBUNATATESTE DUPA OPERATIE.

O zi buna,
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-02-2020, 12:46 PM
RE: Avantaje operatie de valva mitrala
Daca e vorba de insuficienta mitrala severa si daca tii cont de calitatea vietii, serios afectata de aceasta afectiune, fara indoiala ca trebuie sa iti asumi riscurile unei operatii. S-a mai discutat despre asta pe forum si poti sa trimiti un mesaj privat sau un mail lui AurelS, care este cel mai in masura sa iti impartaseasca o experienta similara. Exista si un topic [Insuficenta mitrala] pe forumul Cardiologie.
Sanatate si curaj!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)