Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Atunci cand inghit simt cum "trosneste" ceva in gat
14-09-2014, 02:56 PM
RE: Atunci cand inghit simt cum "trosneste" ceva in gat
Astea cu exudatul faringian si reumatismul sunt tari de tot! happy
Prietene, calcifierea cartilajelor laringiene e un proces normal care incepe pe la varsta de 18 ani. Oricum, ar fi trebuit sa se vada pe CT-ul pe care l-ai facut.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
14-09-2014, 10:27 PM
Cred ca se vede la Ct calcifirea dar chiar am intrebat doctorul si mi a zis ca acele depuneri de calciu sunt foarte mici la mine si de aceea nu se vede nimic la Ct se vad doar depunerile mari.Asta a fost raspunsul ORL- istului.
Daca misc laringele cu mana in stanga sau in dreapta si inghit totul e ok nici un zgomot
15-09-2014, 11:11 PM
Medicul care mi a zis ca e vorba de calcifiere mi a zis ca trebuie sa tin un fel de regim sa nu mai mananc alimente care contin calciu.Ma puteti ajuta cu acest regim ce alimente trebuie sa mananc si ce nu trebuie ca nu prea am gasit pe google.
Multumesc!
16-09-2014, 08:47 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 16-09-2014 08:54 AM de SoulHealer.)
N-ai cautat bine! Dupa parerea mea ar fi o prostie sa-ti privezi organismul de calciu, un mineral esential pentru sanatatea oaselor si nu numai. Organismul are mecanisme care permit reglarea nivelului de calciu si magneziu, doua minerale oarecum antagoniste. Verifica periodic nivelul de Ca ionic si daca e ok nu ai de ce sa-ti faci griji. Poti renunta la consumul de lactate, cele ce contin calciu in cantitati mari. Pentru barbati nu e nicio pierdere, ba dimpotriva, renuntarea le ele te poate proteja de probleme cu prostata, mai tarziu. Poti eventual sa maresti aportul de magneziu, prin alimentatie sau in cure scurte de suplimente care il contin.
Cred ca am spus cam tot ce era de spus despre problema ta. Las-o incolo de obsesie si cauta-ti preocupari care sa te ajute sa scapi de ea! happy
Sanatate
09-01-2021, 09:34 AM
Buna ziua! De câteva zile ma confrunt si eu cu aceleași probleme pe care le-ați descris acum câțiva ani. Efectiv imi pocnește ceva in gât chiar si cand înghit saliva. Cum ați rezolvat problema? Am fost la ORL si mi s-a spus ca ar fi de la ceafa a carei vertebre se freacă de oasele laringelui, dar nu prea are explicația nicio logica. Va rog sa imi dați un răspuns. Multumesc frumos!
09-01-2021, 11:23 AM
Trebuie verificata parerea ORL-istului. E nevoie de imagistica pentru a confirma diagnosticul si verificari ale articulatiei temporo-mandibulare.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)