Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Atac de panica sau altceva?
15-10-2016, 12:16 AM
RE: Atac de panica sau altceva?
Buna seara. De aproximativ 1 luna mau lasat aproape complet spasmele...dar de 3 zile miau revinit brusc asa pe la bambe dar si mai sus in corp...sunt debusolat nu imi explic cum aproape o luna sa nu le mai am iar acum sa apara iarasi...Saptamana viitoare ma programez la endocrine sa fac ce recomandari mi sau dat la bucuresti sa ma pot intoarce la control...
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
29-01-2017, 06:00 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 29-01-2017 07:00 PM de Florin34.)
Salutare!

Revin dupa ceva vreme cu aceleasi probleme. Acum 2 seri am coborat sa merg sa o iau pe maica mea de la munca si am simtit cum imi creste pulsul. L am masurat - 134. Am facut cale intoarsa, am urcat in casa ( in lift s a accentuat starea cu lipsa de aer, stare de lesin, ameteala) m -am pus in pat unde pulsul o luase razna rau, palpitatii, respiram sacadat si o mega senzatie de moarte iminenta ( pur si simplu asteptam sa mor pt ca eram convins ca inima va ceda). Asta toamna mi -am facut inclusiv CT Coronarian si a iesit perfect ( il citez pe dr cardiolog). Tensiunea arteriala o tin acum sub control cu medicatie destul de ok dar am o mare problema cu pulsul. Stau jos sau intins este pana in 65 bpm. daca ma ridic in picioare ajunge imediat pan ape la 125-130 bmp dupa care sta pe la 110 doar stand in picoare. cum ma pun jos, scade. Desi iau rivotril de vreun an 0,5 sau 1mg pe zi ( depinde de cum imi e) nu reusesc nici cum sa fiu ok. Am incontinuu umerii foarte foarte incordati impreuna cu muschii spatelui, de langa coloana. Imi este frica sa ies afara ca mi se face rau si cad sau mor. A trebuit sa imi intrerup app orice activitate. Acum vreau sa mi reiau afacerea si nu stiu cum si ce sa mai fac. Am incercat terapie prin hipnoza - pauza. Parca imi e mai rau dupa 4 luni. Nu stiu ce sa mai fac, ce sa mai cred, ce e bolnav si ce nu. Tiroida verificata, glicemie provocata ok, ca, mg ok, colesterol, trigliceride ok. O iau razna sad

Am fost si la psihiatru si mi a dat sa iau Prozac ( 1 saptamana jumatate pe zi si apoi 1 pastila pe zi) dar inca nu am inceput tratamentul. Am o retinere fata de antidepresive sad
29-01-2017, 11:40 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-01-2017 11:27 AM de SoulHealer.)
Dar ce ai vrea sa-ti dea medicul psihiatru, vitamine? happy Fa tratamentul prescris o perioada si vezi cum te simti. Nu consuma grepfruit sau pomelo daca faci tratament antihipertensiv! Cunosc multe cazuri in care pusee de tensiune, urmate de atacuri de panica au fost declansate de consumul de suc de grepfruit de catre hipertensivi aflati sub tratament. Recomandarea este valabila si pentru alte medicamente destinate tratarii unor afectiuni cardiace (aritmii, ischemie, insuficienta cardiaca, etc).
Legat de posibilitatea de a fi totusi vorba de o tahicardie posturala ortostatica (POTS) citeste informatiile de la adresa de mai jos:
http://www.desprecopii.com/info-id-10736...a-POTS.htm
Citeste si ce s-a mai scris depsre o problema asemanatoare cu a ta:
http://www.medical-bucuresti.ro/forum/Th...rtostatica

Sanatate
30-01-2017, 09:54 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-01-2017 11:50 AM de Florin34.)
Multumesc pentru sfaturi. Am mancat pomelo si nu am avut nici o schimbare in ce priveste tensiunea arteriala. Am citit din link-urile trimise de tine dar nu cred ca ma incadrez prin zona pentru ca nu mi se intampla tot timpul. Am doar cate o perioada, sa zic cateva zile pe luna cand mi se intampla asa. In rest totul pare ok. Nu stiu ce sa zic dar am obosit sa tot merg la cardiolog sa fac 1000 de teste sad O sa iau tratamentul cu prozac sa vad cum este cu el. Adevarul este ca in ultimile 3 luni am avut parte de stres intens si o calitate a somnului ff slaba. Multumesc mult de sfaturi!
08-02-2017, 08:12 PM
Update. Dupa ce am vorbit cu cardiologul mi-a spus sa reduc in prima faza nebiletul la un sfert de pastila si apoi sa nu mai iau deloc. M a pus sa masor tensiunea in picioare - 9.7 cu 7 ( cand e pulsul in jur de 100 tensiunea este 11/7) unde pulsul variaza intre 110 si 140 iar daca stau intins este in jur de 12-12,5 cu 7,5-8. Se pare ca este hipotensiune ortostatica si inima incearca sa compenseze prin puls marit ( nebilet am luat 1 an o pastila pe zi si apoi 2 ani cate jumatate si se pare ca inima a cam slabit in putere). Toate cele bune
08-02-2017, 08:32 PM
Incearca sa o ajuti printr-o alimentatie sanatoasa si suplimente cu coenzima Q10. Important este sa nu intri in panica. Respira rar cand simti ca iti creste pulsul. Da, in sindromul POTS asa se intampla, creste pulsul pentru a compensa scaderea tensiunii.
09-02-2017, 11:55 AM
Am inteles. O sa caut in farmacie. Asta cu ne-intratul in panica un pic mai greut ca senzatia e uratica rau dar o sa incerc sa stau cat mai calm. Multumesc de sfaturi si o zi buna!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)