Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Apneea de somn - totul despre si tratament (terapia CPAP)
14-10-2020, 05:57 PM
RE: Apneea de somn - totul despre si tratament (terapia CPAP)
Da, apneea e direct legata cauzal, balonarile probabil ca o declanseaza, sunt triggeri. Trebuie sa iti iei inima-n dinti si sa faci totul ca la carte: purtat tot timpul masca si APAP-ul, noaptea, evident. Eu obtin cam 2-2,5 la AHI, 0 la CAI. Am mai luat cateva kilograme de la iesirea din spital, cand aveam zero la ambele indexuri. Deci, kilogramele in plus, s-a confirmat inca o data, influenteaza in rau apneea.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
14-10-2020, 07:23 PM
SH, nu stiu daca are vreo legatura dar de fiecare data cand m-am trezit cu apnee urmata de aritmie in camera era destul de cald...
14-10-2020, 07:32 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-10-2020 07:37 PM de ursamajor.)
Cred ca confunzi apneea cu altceva. Apneea are cauze strict mecanice.
14-10-2020, 09:41 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-10-2020 09:47 PM de andremi.)
A fost doar concluzia la care am ajuns eu dar daca asta il poate ajuta sa se simta mai bine cred ca merita incercat. Oricum se stie ca pt a te odihni cum trebuie e nevoie de intuneric, liniste si racoare deci 25 de grade e cam mult (eu as propune chiar 20).
Poate totusi nu a fost asta, o fi adormit cu radioul deschis sau o fi facut condens...
15-10-2020, 10:11 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 15-10-2020 10:15 AM de SoulHealer.)
Fara indoiala ca temperatura camerei in care dormi influenteaza calitatea somnului dar nu cred ca are legatura cu apneea obstructiva, care asa cum spunea si ursa este o conditie structurala, morfologica locala. Poate cel mult sa influenteze partea centrala a apneei, adica cea provocata de un mecanism la nivel de SNC ce poate fi indus de obisnuinta de a respira superficial, sau de alte probleme neurologice. Oricum, sunt de acord ca nu e bine sa ai o temperatura prea mare in dormitor. 20-23 de grade ar fi suficient. Altii dorm bine la 19 de ex. De la o anumita varsta insa, metabolismul mai lent, tiroida, te obliga la temperaturi care sunt mai mari decat ar trebui. In cadrul tratamentului CPAP se poate opta pentru un aparat ce poate controla temperatura si umiditatea aerului pompat independent de cea a aerului ambiental.
Apropo de radioul deschis. Mi se intampla frecvent sa adorm cu televizorul aprins toata noaptea! E car ca trebuie sa curm acest obicei nociv programandu-l sa se stinga automat dupa o jumatate de ora de functionare daca nu interactionezi cu el! happy
15-10-2020, 03:54 PM
Mi-ar placea ca atunci cand cineva vine cu un sfat din experienta personala sa nu intervina altcineva zicand ca e imposibil pt ca asta il poate descuraja pe cel aflat in suferinta. Nu ma refer la SH pt ca el e baiat mare.
Sunt constienta ca noi nu vom cadea niciodata de acord, cel putin nu in vazul tuturor. Poate pt ca tie iti plac stiintele exacte iar mie poezia (ca sa inchei pe un ton optimist)...
15-10-2020, 06:34 PM
Experienta personala, de multe ori n-are a face cu realitatea. E bine sa fii corect informat. winking
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)