Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aoleu inima mea!
18-03-2019, 11:55 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 18-03-2019 11:56 PM de Adelina88.)
RE: Aoleu inima mea!
Mie frica ca mi creste pulsul si Dinasta ..de exemplu am
Prins o frica si pe fumat,daca bag tigara in gura fac atac de panica acum mai nou daca bag tigara in gura apare extra..la fel se întâmpla câteodată si cand alerg,urc scări..apar foarte rar in situații Dinastea si numai atunci cand ma sperie faptul ca crescut pulsul,am prins o obsesie ptr puls marit desi eu in repaus il am 56..la cardio am fost la Arcadia iasi,la Iliescu,poate ati auzit daca sunteti de prin împrejurimi,a spus sa le ignor,apar mai la efort din lipsa de antrenament si la revedere..in rest intr una fac treaba,efort,car greutăți,fara nici o problema..din botosani sunt
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
19-03-2019, 01:17 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 19-03-2019 01:21 AM de ElenaM.)
Este normal ca pulsul sa creasca la efort, dupa ce mananci, la oboseala, caldura, emotii etc. dar important e sa creasca treptat. Cati ani ai? 30? Inima ta suporta un puls maxim de 190 dupa formula 220-30=190. Asta nu inseamna ca daca va creste la 250 vei muri...

Cat despre dr. Grecu poti merge la dansa daca te gandesti la ablatie. Pentru asta e nevoie de foarte multe extra (cateva mii pe zi - ai un astfel de holter? chiar si asa poate veni cu scuza ca aparatele holter dau multe erori si ca va trebui sa faci unul la ea). Altfel e doar o pierdere de timp si bani (pt ca deja ai fost la un cardiolog) dar daca asta iti va aduce comfortul psihic de care ai nevoie atunci du-te!

Acum deruleaza putin filmul tau inapoi si vezi unde a inceput totul. Ce era diferit atunci fata de prezent?
 Mulţumiri acordate de: Adelina88
19-03-2019, 06:40 PM
(15-03-2019 08:58 PM)ElenaM a scris:  Adelina, ce specializare ai ales?

Hemato-oncologie

Aurel, da, sunt f depresiva, dar cu motive intemeiate nu ca boala in sine fara sa stiu de ce. De aceea ma retrag f mult in singuratate pentru ca imi este foarte greu sa mentin o masca de bine-dispusa cand sunt plecata de acasa.
19-03-2019, 10:00 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 19-03-2019 10:02 PM de AurelS.)
@Adelina02, sa nu va confund ca acum vad ca sunteti doua Adeline, ...interesant!
Hai sa-ti spun ce zicea Tolstoi cu privire la " depresia din motive intemeiate"...zicea ca "Oamenii fericiti sunt toti la fel si neinteresanti, nu prea poti sa ii deosebesti intre ei, in schimb ce oamenii nefericiti sunt diferiti si mai originali, fiecare in necazul lui avand povestea sa care il deosebeste radical de ceilalti!" Un fin psiholog, el se apleaca in povestirile sale mai degraba catre oamenii nefericiti, considerand ca cititorii vor avea mai mult de castigat. Ce zici de chestia asta...happy
20-03-2019, 04:38 PM
Fericirea e plictisitoare! Din acest motiv cei crescuti in puf cauta cu disperare putina drama. Iar drama se vinde mai bine...Vedeti vreun fericit pe aici? Sunt toti in Ibiza sau in Costa Rica...Noi restul, suntem niste depresivi, fie ca recunoastem sau nu. Poate ca boala ne-a facut asa desi eu vad boala ca pe un dezechilibru major in organism (mineral, hormonal sau de alta natura). Nu degeaba am intrebat (si nimeni nu a fost curios) care va sunt valorile vitaminei D. Eu cred ca cu cat rezultatele vit. D sunt mai mici, cu atat depresia e mai mare (cum spunea si poetul: cri, cri, cri, toamna gri/ tare-s mic si necajit...). Rezultatul meu este 24 (30-100), desi petrec foarte mult timp afara din martie pana in septembrie, fara crema de protectie si cu suplimentare din octombrie pana in martie. De 10 zile am inceput cu doza de 5000 u.i. la zi si ar trebui ca peste 3 luni sa ajung la un nivel optim de fericire...(depresiva dar optimista, nu?).

Ieri, dupa un cocktail de mai multi factori declansatori (triggeri) de stari de rau (intentionati sau nu), in special agitatie interioara, am baut o fiola de calciu gluconic de 10 ml si mi-am revenit intr-o jumatate de ora. S-a intamplat dupa o pauza de cateva ore in care nu am mancat nimic, din cauza ca trebuia sa iau o pastila pe stomacul gol iar cand am mancat am facut-o cu pofta... Nu este prima oara cand calciul ma salveaza desi nu am simptome de deficit, nici analize care sa reflecte acest lucru. Aviz amatorilor!
20-03-2019, 07:27 PM
Un cocktail bun in cazul palpitatiilor simptomatice: gluconolactat de calciu si magneziu + colecalciferol (D3).
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)