Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 2 voturi - 3 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aoleu inima mea!
26-03-2019, 06:15 PM
RE: Aoleu inima mea!
Informatia este utila si bla bla dar faptul ca v-ati informat mai mult decat altii v-a condus la doctori? Nu tot acolo ati fi ajuns intr-un final?
Ca niste copii - inocenti si fericiti...
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
26-03-2019, 06:26 PM
Sunt două aspecte:
1. Ca să mergi la doctor nu-ți trebuie multă carte. Trebuie să identifici niște simptome. Daar... mulți sunt asimptomatici și trăiesc cu diverse boli. winking
2. Te informezi ca să înțelegi ce, de ce și cum ți se întâmplă...
>GoTo >... mesajul meu anterior. winking Chestiile de finețe le înțelegi numai după ce te informezi corect.

Dau exemplul fibrilației atriale: câți dintre cei care o au știu că, statistic, au risc crescut de 5x să facă AVC decât cei fără FiA? Dacă mai au și o boală valvulară, acest risc se duce la 18x. Cum afli asta? Informându-te.
26-03-2019, 07:49 PM
Voila!
26-03-2019, 11:08 PM
Iar dupa ce ai aflat ce, cum si de ce nu mai poti face fata realitatii fara anxiolitice sau antidepresive...
26-03-2019, 11:23 PM
Asa sunt depresiile de natura endogena. Ori rezolvi problema care le-a generat, ori incerci sa intrerupi cercul vicios luand antidepresive, pentru ca de cele mai multe ori suferintele organice nu sunt reale sau sunt niste tulburari functionale destul de usor reversibile. Sigur, sunt si probleme organice reale, care sunt mai greu de controlat si in cazul asta tratamentul e adresat suferintei organice si depresiei, deopotriva.
27-03-2019, 09:00 PM
Mi se pare de bun simt sa te informezi din surse de incredere, nu din postari pe facebook sau vecini. Asa cum a zis si @ursamajor, nu afli niste riscuri decat daca citesti. In felul asta constientizezi ce inseamna boala ta si de ce este bine sa iei tratamentul. Ca tot veni vorba de FiA, imi amintesc de un pacient care avea aritmia asta si nu a inteles de ce este nevoie sa ia Sintrom. Din acest motiv, de 3 ori l-a eliminat din schema terapeutica si de fiecare data a facut cate un AVC. Abia la a3-a internare a constientizat si el importanta tratamentului. Daca intelegea de la inceput se evitau complicatiile la care s-a expus singur.
27-03-2019, 09:26 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-03-2019 09:28 PM de AurelS.)
Desigur, ar trebui sa crezi in medic in primul rand, daca acesta e competent(ceea ce nu ai cum sa stii intotdeauna) si daca mai afli si din alte surse e ideal...Ce nefacem insa in cazurile de genul acesta pe care l-am citit, si anume unui pacient i s-a prescris un tratament anticoagulant pentru tulburari de ritm, cu 4mg sintrom, la care s-au adaugat cordarone 400mg-600mg, si ceva aspenter mi se pare, fara sa i se indice controlul strict al INR, saptamanal la inceput apoi lunar, astfel ca dupa vreo 8 luni omul , simtindu-se rau a ajung la spital de urgenta cu dureri de cap si cu INR=9! Nu a mai putut fi salvat, hemoragia ii distrusese deja creierul! Deci, indiferent din ce motiv, e bine sa fim putin curiosi si sa citim cate ceva despre afectiunea si tratamentul care ni se administraza, nu?!
Atunci ar fi mai bine ce zice Elena, sa fugi cat poti, sa te ascunzi si sa mai iei si cate un anxiolitic, sa scapi de gandurile negre!whew!
30-03-2019, 09:58 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 31-03-2019 12:57 AM de AurelS.)
Copiii ajung mai ușor la doctor fiindcă ii duc părinții lor dacă și aceștia sunt conștienți...
La adulți acționează altfel motivația, fiind legată de instinctele de supraviețuire în competiție cu mulți factori, conștiința propriei valori, aprecierea corectă a riscului, și rezistență mentală pe care subconștientul o exercita... În curentul freudian analiza visului era o metodă de revelatie prin care se caută o explicație a nevrozei anxioase, a traumelor din trecut și a altor mecanisme psihice care inhibă dezvoltarea umană normală a conștiinței de Sine...actual a fost abandonată din cauza dificultății de memorizare a visului și relatarea lui de către pacient. Jung a fost cel care a adus după Freud o abordare similară prin metoda lui, psihologia abisala asa numită cu accente mistice, punct de cotitură care a făcut demarcație de epoca lui Freud care era un ateu convins...
01-04-2019, 08:39 PM
Deci, cum spuneam, băiat simpatic de altfel Freud asta, deschide calea regală spre inconștient prin Interpretarea viselor. Pt el, dorințele refulate în subconștient, sunt aduse la suprafață de vis. Nu era departe de adevăr, latura obiectiva a visului interpretat mecanicist, aducea destule indicii pt. descifrarea unor conflicte interne, a unor stări delirante, obsesiv fobice, sau isterice... Psihoterapia freudiana a dat și mai da rezultate, curente mai actuale ca lacanismul, motivationismul pragmatic și altele se trag din analizele lui... Elevul sau Jung trece însă la o treaptă superioara înțelegerii psihicului prin abordarea subiectiva creativă a visului și evoluție a pacientului ghidata de terapeut... eul avea acum un tel, și anume de a se transforma în Sine centrat, atotputernic, apropiat lui Dumnezeu...
06-04-2019, 11:41 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-04-2019 12:20 AM de andremi.)
Am tras la jug timp de doua zile in frig si vant puternic si m-au luat frisoanele. Apoi am luat o pauza de gandire si mi-a venit o idee geniala: sa-mi masor temperatura si... am inghetat pt ca era 34,2. Pijamaua din polar, plapuma din lana si cele 30 de grade din camera n-au reusit sa ma dezghete. Dupa un ceai fierbinte temperatura a urcat la 34,7.
Mai stiti si alte leacuri babesti?
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)