Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 2 voturi - 3 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aoleu inima mea!
10-09-2019, 09:20 PM
RE: Aoleu inima mea!
(10-09-2019 08:25 PM)popa florina a scris:  Dar am specificat ca am o hernie hiatala ceea ce inseamna ca ma incadrez printre cei cu probleme gastrice .
Sper sa nu mai trec prin asta ...oricum eu ma bucur pentru mine ca am reusit sa nu ma panichez si sa mi pastrez calmul desi dupa cand am citit tot felul de pareri cum ca multe extrasistole pe minut pot genera tot felul de tahicardii...parca atunci m am panicat mai tare

Daca ai hernie hiatala si te incadrezi printre cei cu probleme sa nu crezi ca-ti poti controla permanent aceste crize .
Si eu am hernie hiatala de 3 cm si medicul gastro mi-a dat controloc , atunci cind nu-l mai iau si maninc mai mult se mai simt dar foarte vag , mai ales cind maninc fructe ,legume si alimente care fermenteaza . Am 63 ani ,178 si 75kg ,fac gimnastica dimineata din tinerete , viata ordonata am si tot le mai scap de sub control .
De cind nu mai maninc ciorbe zilnic ma simt f bine .
Asa ca e bine sa nu te sperii , numai balonarile , hernia , aplecarile bruste si stomacul plin le produc, cel putin asta am observat la mine .
Numai bine .
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Mulţumiri acordate de: popa florina
16-09-2019, 04:09 PM
De ce oare inainte de menstruatie ma invadeaza extrasistolele? Sa fie ceva hormonal.....sau inainte de menstruatie nivelul calciului sa scada? balonarile sa fie mai accentuate? curios... Fetelor de pe aici...experimentati aceleasi stari inaintea menstrei?
Si inca ceva.... am observat ca sunt extrasistole si extrasistole...adica : este acel gen de extra care o fractiune de secunda te lasa fara aer si te ameteste brusc si mai sunt acele extra care doar le simti ca si incomode ca sa zic asa si atat. Eu nu percep nici o difefenta intfe ele...de genul bataie lipsa la una sau prematura la cealata. Le percep pe ambele ca si o bataie lipsa dar totusi senzatia pe care o provoaca se simte diferit....
16-09-2019, 04:49 PM
Inainte de menstruatie are loc o supraincarcare cu fier iar inainte de ovulatie un exces de estrogen. Dezechilibrele astea dar si multe altele pot provoca aritmii.
Cat despre senzatiile diferite percepute in timpul extrasistolelor cica cele care-ti taie respiratia si le simti in gat ar fi atriale iar cele pe care le simti ca un disconfort in piept ar fi ventriculare.
 Mulţumiri acordate de: popa florina
16-09-2019, 06:33 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 16-09-2019 06:35 PM de popa florina.)
Teoretic in maxim 72 de ore ar trebui sa mi apara problemele si de dimineata m au tampit...minim 4 5 pe minut....imi mai da pauza cate 5 minute apoi iar.
Luna trecuta cu 2 zile inainte am avut tahicardie cu atac de panica....nu stiu exact care a fost primul...acu asta. Ce o drept sunt foarte linistita...pulsul normal...60...65 maxim . De o luna merg si pe un tratament homeopat pentru starile de panica insotite de tahicardie si cred ca are efect. Am extrasistole non stop de dimineata dar sunt atat de calma de nu ma recunosc...eu care cu 2 zile inainte sunt o bomba cu ceas. Am.luat niste magne b6 am baut si o cana de ceai de paducel...sa speram ca pana maine dimineata candma trezesc dispar si ele...nu de alta dar poate se simt si ele ca daca tot nu le bag in seama...sa si caute alt loc
05-10-2019, 03:14 PM
...și nu uitați să mâncați sănătos! Să îmbinați armonios alimentele, astfel încât să furnizați corpului cele necesare. big grin
Urmând preceptele, mi-am făcut hamburgeri, ajutat, evident, și de fetele mele. big hug Doar ce am pregătit unul dublu și l-am și gătat. Am marcat: 2-0! laughing

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)

05-10-2019, 05:28 PM
Hai să ne mai văicărim un pic ... am mai scris că din spital am rămas cuplat cu dulciurile, m-o pus dracu să mă slobod la miere și gat-am fost. Dacă-l vedeam pe unu mîncînd ciocolată era musai să-mi cumpăr și io, dacă vedeam o prăjitură eram pe ea și tot așa, pînă într-o seară am simțit că mă doare capul. N-am avut probleme cu tensiunea de vreo 5 ani, era cam 12/13 cu 6/7, o măsor și 14 cu 9. No, ce franț are de-o urcat? Soția repede ... ʺia un prestarium!ʺ ... ʺstai că nu-l iau odată să văd ce i baiu!ʺ ... Dacă n-am avut tensiune n-am luat nici prestarium decît vreo 4-5 pastile în 5 ani, dar medicul mi le-a tot scris pe rețetă, că-i era mai ușor să copieze.

A doua zi continuă durerea de cap, seara tensiunea 150 cu 90, a treia seară 160 cu 100 ... am simțit io că ceva nu-i în regulă nici cu kg dar mi-a fost rușine de cîntar să-l întreb de sănătate. Mă pun pe cîntar ... 120 kg ... ai de capu meu, îmi vine să-mi fut una, mă duc în spital cu 113 kg, ies cu 117 și amu cît porcu de crăciun ... happy Bineînțeles că m-am gîndit exact la dulciuri. Nu i-am spus la soție nimic, nici că m-am cîntărit, dar de ciudă m-am tăiat de la rație, nu numai de la dulciuri dar și de la hanțuri ... n-am mîncat din seara aia nimic pînă a III-a zi dimineața, adică 36 de ore, și după aia numa simbolic, deși urlau mațăle de mama foculi. După cîteva zile tensiunea s-o reglat iar la 12 cu 6, și greutatea la 115 kg.

Asta o fo una la mînă, dar vine alta ... fac naveta cam 100 km cu mașina, merg dimineața și vin seara. N-am program fix nici la plecare nici la sosire, este cînd plec la 5 dimineața, este cand plec la 8, vin înapoi de pe la 14 pînă pe la 19. La 10 km de domiciliu am un teren la țară, 35 ari, cu o căsuță, cu 10 stupi de albine, 40 de meri, peri, pruni și alți pomi, dar, ce-mi place mai mult, am cîteva soiuri de struguri. Dimineața cînd plec trec pe acolo și umplu o găletuță cu struguri, din care mai dau la unul-altul, dar majoritatea îi mănînc eu. Adică am mîncat că amu nu-mi mai trebuie nici să-i văd ... happy

După masa mă opresc bineînțeles să ieu ujina ... și pățesc același fenomen cu durerea de cap, tensiunea și ... greutatea ... de miercuri mi-am pus iar lacătul pe gură, deși azi am fost toată ziua acolo am mîncat doar cîteva boabe. Iar acuma soția face plăcinte cu brînză să-i trimită la fecior mîine dimineață, eu mă satur doar cu mirosul. happy Una tot o mănînc și de-a fi foc. Da unsă bine cu groștior de bivoliță.  Acuma n-au nimic nici strugurii dacă-i mănînci omenește, cum se mănîncă, dar dacă te slobozi în ei cu 2-3 kg pe zi, sau poate și mai mult, clar că-i bai, fiindcă conțin și 20% zahăr, un kg de struguri 200 g zahăr, care se lipește mai ceva ca super glue bizon ... happy

Care nu crede că există această legătură strînsă între zahăr, greutate și tensiune, e liber să încerce ... happy io m-am lămurit.

Văd că inimioara după ultima conversie bate ritmul veșniciei ... happy nici extrasistole n-am simțit în ultima vreme. Cordaronele l-am redus cu de la mine putere la o jumătate de pastilă pe zi, dar cred că o să-l mai fentez cîte o zi. E singurul medicament care-l mai iau. Miercuri am 10 săptămîni de la ablație, cred că la control o să mă programez pe la sfîrșitul lui noiembrie ... văd că s-a reglat și pulsul, acum e 58-60 bpm în repaus, azi am săpat merii și i-am văruit dar n-a urcat, poate mîine pe munte, că-i dau talpă mai aspru ... happy

Dumnezo deie și bine!!

PS Felicitări ursamajor pentru noua funcție. Acuma stau și eu mai liniștit că am o pilă aici happy Ai grijă numa la hanțuri că te bagă-n ... lanțuri ... happy
05-10-2019, 07:06 PM
Ehehe, mersi, a fost un cadou, n-am bănuit nimic și nici n-am fost dornic, dar l-am acceptat că vine de la o persoană deosebită ca SoulHealer.
Cât despre dulciuri și nu numai, ci și despre alimentele cu indice glicemic mare, e adevărat, sunt cele mai periculoase chestii posibile. Ele, în exces, sunt de vină pentru necazurile metabolice, gen diabet cu toate consecințele sistemice ale lui. Obezitatea e primul semn.
11-10-2019, 07:42 PM
Ce liniste e...stttt....sa nu trezim extrasistolele
12-10-2019, 04:05 PM
Mai bine spune-ne tu cum le-ai adormit pe cele doua ale tale sau cum ai trecut de la agonie la extaz in mai putin de o luna...
12-10-2019, 04:37 PM
A trezit-o... ban-ul. big grin
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)