Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 2 voturi - 3 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aoleu inima mea!
10-03-2019, 03:17 PM
RE: Aoleu inima mea!
Sistemul nu m-a ajutat cu nimic. Analizele importante le-am facut mereu la privat pe motiv ca spitalul nu le lucreaza sau ca medicul nu avea incredere in modul in care se lucreaza. De vreo 3 ani nu mai platesc asigurarea. Asta nu inseamna ca nu am facut investigatii. Doar colesterolul nu l-am mai testat de 3 ani.
Ultima oara am fost la dr. Grecu, la Iasi si dansa mi-a spus sa revin peste 2 ani. Eu m-am gandit ca o ecografie pot face si in oraselul asta amarat. Doctora la care merg aici e buna, doar ca anturajul o strica...
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-03-2019, 03:59 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-03-2019 04:54 PM de SoulHealer.)
Nu exista bataie mai mare de joc decat cea pe care o suporti cand te lasi pe mana sistemului. Programari la consultatii la Sf. Asteapta, fonduri pentru analize (si alea de baza!) care se termina dupa primii 10 care au stat de dimineata de la ora 5 la coada! Nu mai vorbesc de investigatii imagistice speciale. Vestea buna este ca te poti programa la un psihoterapeut bun (sau o psihoterapeuta fermecatoare) care te pot ajuta sa suporti totul mai usor si iti pot chiar induce ideea ca mizeria asta in care ne zbatem este un colt de rai mai special, pentru cei cu spirit de luptator in ei! Si asta cu numai primele 2 sedinte platite, restul de 10...gratis!!
10-03-2019, 04:10 PM
(10-03-2019 03:59 PM)SoulHealer a scris:  Vestea buna este ca te poti programa la un psihoterapeut bun...
cu conditia sa existe unul in spital...
10-03-2019, 04:54 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-03-2019 04:54 PM de SoulHealer.)
Astia au noroc. N-au nevoie de diploma de doctor. Ei nu sunt doctori, deci nu-i vei gasi la spital, ci intr-un apartament mic si cochet dintr-un bloc, sau intr-o vila prin buricul targului! happy
10-03-2019, 05:11 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-03-2019 05:32 PM de andremi.)
Eu am crezut ca psihiatrul face psihoterapie...nu asa ar fi normal? Mai intai sa te cunoasca si apoi, daca e cazul, sa-ti dea tratament? Daca iei mai intai pastile si devii fericit, mai ai nevoie de psihoterapie?
10-03-2019, 05:39 PM
Nu, psihiatrul face tratament psihiatric celor cu psihoze endogene, schizo, paranoia etc, și indică tratament psihotrope, in vreme de psihoterapeutul se ocupa în general de cei sănătoși mental, dar cu afectare mai ușoară de tip fobii, nevroze exogene, inadaptati social,... Ei dar la origini erau contopite, era freudiana începând sa facă diferența între phihiatrie și psihanaliza ca ramuri diferite..
10-03-2019, 07:21 PM
Dacă în trecut analiza era strict coordonata de terapeut, metoda asociațiilor libere de idei descoperita de Freud a reușit sa se impună, actual terapia se centrează mai mult pe pacient, în concordanta cu aspirațiile și nevoile lui... Tu ce ai vrea Elena în final de la aceasta terapie?
10-03-2019, 07:27 PM
Psihiatrul da o reteta cu un tratament psihiatric in primele 5-10 minute de control si celor cu tulburare de panica, asa ca mine si totul random. Daca nu merge, te duci peste 2 luni sa-l ajusteze sau sa-l schimbe. Nici macar unul nu m-a trimis si la o alta specialitate ca sa elimine o probabila cauza fizica. Una e sa citesti din carti si alta e sa traiesti chestiile astea pe pielea ta. Valabil si la aritmii si la atacuri de panica.
10-03-2019, 09:08 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-03-2019 09:08 PM de ursamajor.)
(10-03-2019 05:39 PM)AurelS a scris:  Nu, psihiatrul face tratament psihiatric celor cu psihoze endogene, schizo, paranoia etc, și indică tratament psihotrope, in vreme de psihoterapeutul se ocupa în general de cei sănătoși mental, dar cu afectare mai ușoară de tip fobii, nevroze exogene, inadaptati social...

Psihiatrul tratează tot ce e tratabil medicamentos. Aici intră și tulburările ușoare gen depresie, anxietate etc. Psihoterapeutul e un fel de gargaragiu, care, grosso modo, te ajută să-ți rezolvi conflictele interne. Într-adevăr, pe vremuri psihiatrul făcea (și încă mai face) psihoterapie. Acum, s-au înmulțit clienții și s-a creat diviziunea muncii, apărând psihoterapeuții. Să mănâncă și copii lor, săracii! winking
10-03-2019, 10:09 PM
Perfect! este mai bine chiar decat ma asteptam! suntem intr o terapie de grup! Bravos natiune!...
Elena , considera ca doua alter-ego ale tale deja te indeamna sa recurgi la pastile sa te linistesti, sa adormi...eu te rog sa ti-l amintesti si pe SoulHealer, un alter-ego evoluat, care ne-a indemnat sa nu abuzezam de psihotrope, ca aduc dependenta, ce cale alegi?

Eu as zice sa citesti o carte, cateva pagini, un roman usor, daca intampini greutate la somn, mai sunt si alte metode lejere de calmare, o sa ti le spun la momentul potrivit!
Eu cred ca o sa reusesti sa iti invingi teama de boala si sa te insanatosesti! curaj si Dumnezeu sa te ajute sa alegi calea cea buna! gandeste te ca si tu ma ajuti pe mine si pe alti! curaj! initial era cat pe ce sa iau un hap ca ma luase capu' dar alter-ego ul nostru ne-a ajutat, si nu am mai luat! ma simt excelent si fara! glumesc! sa ai o saptamana fructuoasa, linistita, sa iti faci testele medicale! ne auzim peste o saptamana, am mult de lucru, si vb unei voci de p-aci, gura noastra tre sa manance si ea ceva asa ca tre sa mai si muncim! are dreptate si ursa ca multi psihoterapeuti nu fac mai mult decat sa alunge mustele de pe tine! asa ca sa-i lasam pe aceia si fiti atenti aci! noapte buna!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)