Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aoleu inima mea!
07-03-2019, 07:19 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-03-2019 07:26 PM de ElenaM.)
Aoleu inima mea!
Deschid un nou subiect in sprijinul inimosilor panicati de cateva extrasistole, intepaturi sau dureri in piept si alte manifestari cardiace.
Sunt permise discutiile tip chat si chiar greselile gramaticale pentru ca, cred eu, boala nu tine cont de educatie iar atunci cand simti ca mori nu te mai gandesti sa dai o forma frumoasa mesajului...
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Mulţumiri acordate de: AurelS
08-03-2019, 09:33 PM
RE: Aoleu inima mea!
Așa este, greșelile de ortografie au puțin de a face cu simptomele celor cu afecțiuni, unii speriați serios de vreo boala, chiar închipuita... Ce mi se pare mai grav e sa trimiți la psihiatrie indivizi care sunt departe de a manifesta așa ceva... Oricum, nu exista un capitol dedicat psihoterapiei, ceea ce se cam vrea cu acest titlu de topic... părerea mea, Elena, spune ne cum mai stai cu afecțiunea ta, ești echilibrată? La mulți ani de 8 Martie tuturor doamnelor de pe forum!
09-03-2019, 12:08 AM
Nici eu nu inteleg tonul mesajului tau...
Eu am cautat un titlu care sa atraga atentia celor aflati in dificultate si care nu vor sau nu pot ajunge la camera de garda. Uneori simplul gest ca te destainui cuiva care stie prin ce treci te face sa uiti de probleme sau chiar sa-ti treaca. Am destul de frecvent aritmii de tot felul, am invatat sa traiesc cu ele si sa nu le dau prea mare importanta desi uneori, cand apare ceva nou, ma mai panichez si eu. De-a lungul anilor am invatat mici trucuri care m-au ajutat sa revin la normal si as fi bucuroasa sa pot ajuta si pe altii...

PS: despre ce afectiune vorbeai?
09-03-2019, 01:02 AM
Mie sa fiu sincer tocmai mi-a fost teama ca te referi la ceva aparut nou, si nu ai curaj sa le spui celor apropiati din familie, ca sa nu-i sperii! Ma vad pe mine cu niste multi ani in urma cand traiam cu parintii mei si ca sa nu-i panichez pe ei, ma abtineam sa le relatez ce simptome mai apareau la insuficienta mitrala - crize de tahicardie, flutter, stari de lesin ...acum imi dau seama ca mai bine tipam mai dinainte si mai des...

apoi mai e chestia pe care cred ca o intuiesti foarte bine ca nimeni nu merita sa fie luat la trei pazeste, tam nesam, fie ca are sau nu are ceva serios...asa ca eu te felicit ca ai initiat acest topic unde e voie si chat si orice ca sa vii in ajutorul celor care sunt poate mai sensibili sau mai inabili si nu reusesc sa gaseasca intelegere in alta parte!

stiu ca a sunat cam ciudat intrebarea mea, nu am vrut sa fiu indiscret, insa ma refeream la echilibru ca la o stare interioara (fizic si psihic ca intreg!) eu sper ca esti bine si iti doresc multa sanatate!
09-03-2019, 11:10 AM
Aurică, când ești trimis la psihiatrie nu înseamnă că ești nebun, în afară de cazul în care te simți. big grin Altfel nu reacționezi.
Psihiatria nu tratează doar nebunii. Problemele astea cardiace, de regulă, vin cu necazuri și în sfera psihică, departe de a fi numite nebunie. Poți să ai anxietate accentuată, tulburări de somatizare, chiar depresie, nu însemnă că ești nebun. Eu până nu mi-am tratat sfera psihică, n-am reușit să-mi domin angoasele provenite din sfera cardiacă. Așa că un psihiatru poate fi un bun prieten și de mare ajutor celor cu of la inimă.
09-03-2019, 12:07 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-03-2019 08:18 PM de SoulHealer.)
Ursamajor, comentariul este tău este corect, chiar trebuia specificat ca fără un sprijin de specialitate, psihicul unui bolnav cardiac poate suferi asa încât sa nu poată lua deciziile corecte în folosul lui și în scopul vinderarii bolii de care suferă,.. Asa am făcut și eu, am ajuns la psihiatru, dar am mai evoluat către psihoterapie, chiar la indicațiile acestuia... Deci sunt mici diferențe de nuanță în abordarea problemei, evident ca și mediul în care trăiește fiecare poate fi un sprijin sau din contra, un obstacol, în demersurile strict medicale sau pur și simplu de conduita de viata. Mulțumesc pentru subliniere și atenția acordate!
Întrebarea care se pune este cum putem noi forumiștii sa venim în ajutorul celor care au nevoie în mod real, nu tocmai prin susținere psihică? De aceea contează însă nu numai corectitudinea ci și modul, tonul convorbirii.. Cei mai inteligenți și care știu mai multe ar trebui sa nu le răspuns pur și simplu celor care abuzează, dar nu sa înceapă un război contra lor.. Asta nu e o soluție!
09-03-2019, 11:01 PM
(09-03-2019 12:07 PM)AurelS a scris:  Cei mai inteligenți și care știu mai multe ar trebui sa nu le răspuns pur și simplu celor care abuzează, dar nu sa înceapă un război contra lor.. Asta nu e o soluție!

Puțină atitudine critică nu strică. Război? N-ai vrea să știi ce înseamnă război din partea mea. laughing
Uite așa i-am lăsat și la scara mare a națiunii pe cei care au avut tupeu invers proporțional cu inteligența și vezi ce s-a ales de prăpădita asta de țară. Asta ca o paralelă, așa... batting eyelashes
 Mulţumiri acordate de: SoulHealer
10-03-2019, 11:15 AM
Uite, eu nu mai raspund direct nimanui, ca sa nu o ia ca pe un atac la persoana! Deja vad ca acest topic a ajuns in top, ceea ce era de prevazut dat fiind ca chat-ul este specific internetului si se lipeste de aci "ca marca pe scrisoare", ca sa ma exprim plastic!

..Sa nu uitam insa ca are si un titul: "Aoleu inima mea!" de aceea eu tin sa aduc la cunostiinta celor care au facut tratament de Fibrilatie atriala si in urma medicatiei, ablatiilor si a altor interventii au ajuns in ritm sinusal, ca societatea britanica de cardiologie recomanda mai nou ca acesti pacienti sa nu intrerupa tratamentul antitrombotic brusc si total, data fiind probabilitatea unor recaderi pe termen lung al acestui sindrom, inca neexistand o statistica centralizata de ex a recaderilor dupa ablatie (1,2 sau mai multe) a cca 12.000 de tratati prin aceasta procedura, considerata efectiva si avand rezultate excelente dealtfel, pe o perioada de mai mult de 10 ani!
...uite ca nu ma abtin sa sa iti adresez personal invitatia la o partida de sah sau table in parc, @ursamajor, daca treci in vreo duminica prin capitala, si daca ai chef de un pahar de vorba!...de acord ca lucrurile stau destul de rau aci in Ro, in sistemul medical chiar foarte rau daca e sa ne uitam comparativ cu UE!
10-03-2019, 12:38 PM
(09-03-2019 01:02 AM)AurelS a scris:  stiu ca a sunat cam ciudat intrebarea mea, nu am vrut sa fiu indiscret, insa ma refeream la echilibru ca la o stare interioara...
Nu a sunat ciudat dar nu stiam la care dintre afectiuni faci referire - tiroida mi-a modificat inima si continua sa-mi creeze probleme; se provoaca una pe alta deci nici vorba de echilibru fizic sau psihic.
Familia nu intelege cum sta treaba. Pentru ei daca arati ca un om sanatos inseamna ca si esti...Dar ce pretentii sa ai de la ei cand nici macar doctorii nu inteleg? Apropo de doctori, am sunat vineri sa confirm programarea pentru luni la cardiolog, pe care am facut-o in urma cu o luna si jumatate iar secretara mi-a spus ca numele meu nu e pe lista. Au trecut 2 ani de la ultima intalnire cu vreun cardiolog, timp in care nu mi-am masurat nici macar tensiunea. Nu stiu daca sa mai merg sau nu...
10-03-2019, 02:36 PM
@Elena, este obligatoriu sa mergi la consult, mai ales daca a trecut atata vreme de la ultimul!...te rog sa ceri sa ti se faca toate investigatiile necesare, eco, analize de sange, tiroida, tot absolut si apoi sa ne tii la curent...As vrea sa te ajut cu orice pot, daca intrevad un mod eficient! Eu am mers si la clinica Angiomedica la dn. dr. Corina Matei care este in contract cu CASMB,... este adevarat ca trebuie sa trecem prin acest sistem greoi si birocratic de sanatate , dar tenacitatea trebuie sa fie cu atat mai mare! Am si programare pe 20 martie la Timisoara la dl. dr. electrofiziolog Gabriel Ivanica la control;

si despre suportul familiei si in general al societatii pentru un suferind cardiovascular sunt multe de comentat, dar atentie!, asa cum spui cand medicii nu prea stiu, celor neavizati ce poti sa le ceri!... trebuie cautati acei medici care pot efectiv ajuta, caci exista totusi! Bafta la consultatie deci si asteptam vesti de la tine! multa sanatate iti doresc!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)