Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Anticorpi Hepatita B
05-01-2018, 01:31 PM
Anticorpi Hepatita B
Buna ziua,de 1 an si jumatate urmaresc valoarea anticorpilor pentru hepatita B.Au avut valori 364,3/365,3/432,8 si acum 260,8 nr lor este in scadere? Ar trebui sa cumpar un alt vaccin sa il dozez?
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
05-01-2018, 03:08 PM
RE: Anticorpi Hepatita B
Nu inteleg despre ce vaccin e vorba?? Determinarea anticorpilor se face in laboratoare specializate. In plus, anticorpii exista in organism si dupa vindecarea hepatitei de tip B.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
05-01-2018, 03:12 PM
Vaccin pentru hepatita B. Oare dupa aceste valori anticorpii sunt in scadere?
Martie 2016- 364,3
Aprilie 2017-365,3
Septembrie 2017-432,8
Ianuarie 2018-260,8
Eu cred ca a inceput sa scada nr anticorpilor si ma gandeam ca este necesar un vaccin impotriva hep B pentru crestea nr acestor anticorpi.Ce ma sfatuiti sa fac?
05-01-2018, 04:01 PM
A recomandat doctorul asa ceva??? Nu pe internet se cauta solutii pentru asta! Se discuta cu un medic speialist gastroeneterolog sau de boli infectioase! Anticorpii sunt prezenti in organism pentru ca anterior a existat o hepatita de tip B sau s-a facut un vaccin! Nu ne vaccinam asa doar pentru ca avem noi impresia ca ar mai trebui!
23-07-2021, 11:11 AM
Bună ziua!Am facut anlizele pentru hepatite si mi a iesit Ag negativ si Anti 333,doctorul m a pus sa repet analizele ,inclusiv pe cea cantitativă.Sunt foarte speriata,există posibilitatea sa am acest virus?Mama are hepatita B.Cand am fost mica ,am avut hepatită,dar nu stiu ce fel de hepatită.In urma unui Ct mi a gasit si o hiperplazie .As vrea sa aflu daca mi s -a facut acest vacin,cum pot sa aflu ,sunt nascută in 86,in tara noastră in perioda resprctiva se facea acest vaccin?Stiu ca in liceu,am facut un vaccin,dsr nu mai stiu ce vaccin am facut.Cum as putea afla.Va multumesc![/quote]
23-07-2021, 06:55 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 23-07-2021 06:56 PM de SoulHealer.)
Nu ai explicat corect despre ce antigen e vorba. Trebuie atasata fisa de analize. Nu poti sti daca ai facut vaccinul antihepatita B si C sau daca ai facut vreo hepatita in copilarie decat facand testele de Ag HBs si Ac anti VHC. In cazuri in care exista dubii, se fac teste moleculare PCR care detecteaza fragmente virale (viremie) si ofera o imagine clara a unei posibile infestari actuale.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)