Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Anticoncepționale Seasonique
13-02-2020, 11:47 PM
Anticoncepționale Seasonique
Buna seara!Am fost la un consult ginecologic pentru a mi se administra anticoncepționale. Doamna doctor mi-a spus sa folosesc Seasonique. Luând aceste anticonceptionale, ciclul menstrual o sa-mi vina la 3 luni, adică o sa am 4 menstruații pe an. Am citit despre ele și am inteles ca au cel mai mic conținut de estrogen fata de alte feluri de anticoncepționale, însă lipsa menstruației ma pune pe gânduri... Menționez ca nu am probleme de sănătate și am ciclul menstrual regulat. Va multumesc!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
14-02-2020, 03:32 PM
RE: Anticoncepționale Seasonique
Din punctul meu de vedere tot anticoncepționale sunt deci funcționează la fel ca toate celelalte prin inhibarea ovulației, menstruatie falsa etc. Dacă nu ai o viata sexuala foarte activa ar fi bine sa folosești alte metode contraceptive. Dacă te simți sănătoasă nu înseamnă că și ești . Înainte de a prescrie pilula ginecologul ar trebui sa ceara câteva analize dar cati fac asta? Citește cu atenție prospectul la contraindicații și efecte adverse, fă-ți analizele de rutina anual și control cardiologic iar dacă apar modificari la rezultate sau te simți rău mergi la control.

Nu sunt medic, doar iubita lui Hashimoto...
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)