Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Anevrism
14-01-2020, 08:06 AM
Anevrism
Buna ziua,

De curand am avut mai multe simptome cum ar fi: durere/intepaturi in piept, cand si cand un fel de scurtare a respiratiei, insomnii, tremurat, palpitatii si diverse batai ale inimii mai dubioase. Am facut tot felul de analize printre care si numeroase ekg-uri si ecocord.
Toate au iesit bine, doar colesterolul a iesit 260(desi nu mananc grasimi etc) si la eco cord mi-a zis ceva de genul: "aveti ca o usita ce nu s-a inchis, nu e nici o problema, cel mai probabil e din nastere si nu implica nimic". Nu am inteles mare lucru decat ca totul ar fi in regula.
Dupa ce am ajuns acasa am vazut ca pe foaia respectiva scria: anevrism sia fara dsa/dsv.
Ce poate insemna acest anevrism? Trebuie sa fiu atenta la ceva anume? Este ceva grav? Palpitatiile si toate simptomele de mai sus le am de la el?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
14-01-2020, 10:26 AM
RE: Anevrism
Anevrismul SIA este un defect congenital al peretelui separator dintre atriul drept si cel stang constand in subtierea acestuia (trebuia mentionata grosimea peretelui pe ecocord). Cata vreme nu exista comunicare intre atrii (DSA -defect septal atrial) e ok, dar este recomandabil sa se evite eforturile prea mari. Toturi, diagnosticul ar trebui confirmat si printr-o ecografie transesofagiana. Chestia cu "usita care nu s-a inchis" este o explicatie aiurea pentru ca tocmai asta inseamna defectul septal interatrial. O atentie trebuie acordata si colesterolului un pic cam mare. Pentru asta, pe langa tratament e nevoie de o eco doppler carotidian pentru a verifica prezenta unor eventuale ateroame pe vasele mari ale capului. Nu ai spus nimic legat de varsta si greutate. Daca esti supraponderala, ia masuri sa revii la greutatea normala! Mergi si la endocrinolog pentru consultatie si cateva analize importante cum ar fi screenigul tiroidian, 25 OH vit. D si alte cateva.
14-01-2020, 11:05 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-01-2020 09:08 PM de SoulHealer.)
Multumesc frumos pentru raspuns!
Da, imi cer scuze. Am uitat de unele informatii. Am 34 ani, 163 cm, 63kg, 2 cezariene (una acum 3 ani ani, cealalta acum 8 luni), alaptez.
Am facut de 2 ori analize de tiroida din august si pana acum, inclusiv eco. Totul e ok. Intradevar vitamina D mi.a iesit 17. Mi s.a recomandat 6 luni de sund3 de 2000 unitati. Celelalte analize au fost in regula.
Incerc sa.mi dau seama de unde durerile si palpitatiile. De multe ori simt inima ca imi bate in gat continuu, poate si o zi intreaga. De exemplu aseara m.am trezit dintr.o data cu o lovitura in piept, palpitatii si o senzatie de caldura. A durat sa zic cam 20 minute.
Mai toata ziua am impresia ca la o a 3 a bataie mi se opreste/taie respiratia o secunda sau ca mi se opreste respiratia in gat, ca o bula de aer pe care trebuie sa o scot mereu. O agitatie in piept/gat ca o vibratie/tremurat mai toata ziua. Cel mai bine simt vibratia cand stau intinsa. E ca si cum mi.ar vibra inima cand inspir mai tare.
Am avut o perioada cu destul de mult stres in familie si toate acestea s.au declansat cam imediat dupa.
Nu.mi dau seama de la ce sa fie. Ma gandeam sa nu aibe vreo legatura cu anevrismul respectiv.
Cat despre colesterol, a ramas marit inca dupa prima sarcina, oricat de mult as incerca sa.l scad prin dieta nu am reusit. In general nu mananc prostii, dar cand si cand mai calc stramb(o pizza pe luna). Nu as fi avut cum sa iau statine pt ca ba am fost gravida, ba am alaptat.
Orice idee sa aflu ce e ... e binevenita.
Multumesc mult inca o data!
14-01-2020, 05:53 PM
Pentru a lamuri problema unor tulburari de ritm cardiac trebuie purtat un holter de 24 ore si atunci se va vedea daca sunt simple extrasistole, de ce tip sau un alt tip de aritmie. Nu trebuie omisa nici ideea unei depresii postnatale. Multe femei o fac si nu sunt constiente de asta si manifestarile ei sunt printre cele mai neplacute si derutante!
14-01-2020, 07:42 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-01-2020 09:12 PM de SoulHealer.)
Am inteles. Am luat in calcul si depresia, am fost la psiholog dar mi-a zis ca nu e cazul. Bine, sincera sa fiu nu pot sa zica ca si-a dat interesul sa investigheze foarte mult.
Despre holter, am intrebat dar mi s.a zis ca nu as avea ce sa mai investighez la inima. Habar n-am. Am facute vreo 8 ekg-uri din august.
Ma speriase anevrismul si am zis sa nu fie de la el.
Inca o intrebare: ar trebui sa-l mai monitorizez la ceva timp? Sau sa uit de el? Nu am primit nici o info legata de acest aspect. Mi s-a zis sa nu il bag in seama.
14-01-2020, 09:12 PM
Trebuie verificat diagnosticul, masurata grosimea peretelui interatrial (SIA) si in continuare tinut sub observatie daca diagnosticul se confirma.
14-01-2020, 09:17 PM
(14-01-2020 09:12 PM)SoulHealer a scris:  Trebuie verificat diagnosticul, masurata grosimea peretelui interatrial (SIA) si in continuare tinut sub observatie daca diagnosticul se confirma.

Am inteles. Multumesc frumos!
15-01-2020, 10:54 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 15-01-2020 02:27 PM de andremi.)
E posibil ca oboseala fizica si psihica sa fie cauza problemelor tale. Incearca sa te odihnesti mai mult. Mai lasa treburile casnice pe care oricum nu le vei putea face daca te simti rau si obisnuieste-te cu dezordinea in care vei mai trai cativa ani de acum incolo. Inainte de a avea copii nu-ti spune nimeni (sau chiar daca-ti spune oricum nu crezi) ca a creste un copil e cel mai dificil lucru din lume si nu uita ca parintii perfecti sunt doar cei care nu au copii...
Colesterolul total nu conteaza f mult daca hdl, ldl si trigliceridele sunt in limite. Daca vit d nu a atins un nivel optim trebuie marita doza. Poti lua picaturi de care dai bebelusului. Vit d se ia impreuna cu alimente grase, ideal si cu vit k si magneziu. Dietele sunt contraindicate atat timp cat alaptezi!

Nu sunt medic, doar iubita lui Hashimoto...
15-01-2020, 05:48 PM
(15-01-2020 10:54 AM)andremi a scris:  E posibil ca oboseala fizica si psihica sa fie cauza problemelor tale. Incearca sa te odihnesti mai mult. Mai lasa treburile casnice pe care oricum nu le vei putea face daca te simti rau si obisnuieste-te cu dezordinea in care vei mai trai cativa ani de acum incolo. Inainte de a avea copii nu-ti spune nimeni (sau chiar daca-ti spune oricum nu crezi) ca a creste un copil e cel mai dificil lucru din lume si nu uita ca parintii perfecti sunt doar cei care nu au copii...
Colesterolul total nu conteaza f mult daca hdl, ldl si trigliceridele sunt in limite. Daca vit d nu a atins un nivel optim trebuie marita doza. Poti lua picaturi de care dai bebelusului. Vit d se ia impreuna cu alimente grase, ideal si cu vit k si magneziu. Dietele sunt contraindicate atat timp cat alaptezi!

Multumesc frumos pentru raspuns! happy
Foarte frumoase cuvinte. happy
Despre hdl si ldl nu stiu.. la urmatoarele analize voi face si pe cele 2. Am doar colesterolul total. Trigliceridele au fost mereu ok.
Dieta nu tin, nu as putea oricum, in general mananc sanatos de cand ma stiu.
Mno, cu oboseala, se tot acumuleaza in timp. Sper sa fie doar asta si sa treaca.
M-am speriat crezand ca poate anevrismul respectiv sa-mi dea diverse simptome. Habar n-am. Oricum si asa a fost un soc pentru mine sa aflu ca-l am. Acum tot stau putin stresata gandindu-ma ca se poate intampla ceva acolo big grin
20-01-2020, 10:13 PM
Stiu cum e sa mergi la doctor pt niste palpitatii si sa afli ca ai un defect din naștere...
Ideea mea era doar o completare la cele spuse de SoulHealer
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)