Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analize scaun
13-05-2021, 06:57 PM
Analize scaun
Bună ziua,

De ceva timp am niște probleme cu scaunul, uneori e normal, alteori e moale, în alte dati e diaree. Nu am constant un scaun normal.

În ultimul timp a persistat diareea, o durere ușoară de burta și de stomac și imediat dupa ce mănânc, merg la baie și am diaree.

Dar nu merg la baie după orice aliment. După ce mănânc banane, nu merg la baie, de exemplu.
După ce beau multă apă, nu merg la baie.
Dacă mănânc ceva dulce, merg imediat la baie.
Senzația de a merge imediat la baie dupa ce mănânc, nu se manifesta după fiecare aliment .

Am făcut următoarele analize:

- Coprocitograma: absente polimorfonucleare, ușor dismicrobism, flora bacteriana aproximativ 50% gram negativă și 50% gram pozitiva, inclusiv bacili cu spor terminal și bacili cu morfologie sugestiva pentru genul Lactobacillus.

- Examen coproparazitologic concentrat (materii fecale) : rezultatul e ca nu s au evidențiat elemente parazitare

- Antigen Campylobacter, hemoragii oculte, helicobacter pylori, clostridium dificile, rotavirus, adenovirus (toate din materiile fecale) : A iesit rezultat negativ la toate

- Antigen giardia - rezultatele la acesta nu știu exact sa le citesc.
Rezultatul meu e 0.176 , iar intervalul de referință e:
<0.90 - negativ
0.90-1.10 - echivoc
>1.10 - pozitiv

Am giardia?
Dar despre rezultatele coprocitogramei ce părere aveți?

Mai aștept rezultatele pt coprocultura identificare bacteriana și rezultatele la proba de digestie, analizele astea nu sunt gata.

(P.s. - Aveam in trecut un vechi cont cu numele Madalina13, dar nu mai pot intra pe el deoarece nu mai știu parola nici la cont, nici la adresa de mail cu care l am făcut. Nu știu dacă se poate face ceva în sensul asta, asa ca mi am făcut alt cont.)

Va mulțumesc mult!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
14-05-2021, 10:26 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-05-2021 10:58 AM de Madalina93.)
RE: Analize scaun
A venit și rezultatul la coprocultura identificare bacteriana:
Rezultat salmonella, rezultat shigella - negative
Mai aștept rezultatul la proba de digestie.
14-05-2021, 02:37 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-05-2021 02:37 PM de SoulHealer.)
Sunt manifestari ce tin mai mult de un colon iritabil, sau, de o perturbare a florei intestinale in cazul unui recent tratament cu antibiotice. Stresul, o depresie netratata pot fi si ele cauza. Elimina alimentele care iti provoaca disconfort si roaga gastroenterologul sa iti prescrie un tratament adecvat si un regim alimentar care sa te ajute sa depasesti tulburarile pe care le acuzi. Erau importante si analizele legate de aparatul hepatobiliar si pancreas (transaminaze, fosfataza alcalina , bilirubina, GGT, amilaza si lipaza)
 Mulţumiri acordate de: Madalina93
14-05-2021, 03:14 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-05-2021 03:35 PM de Madalina93.)
Am făcut și aceste analize.

Amializa 50 u/L , interval referință: 30-118
Lipaza 18 u/L, interval referință: <60
Tgo 50, interval referință: < 34
Tgp 67, interval referință: 10 - 49 U/L
Bilirubina directa 0,16 interval referință: < 0,2
Bilirubina indirecta 0,46 interval referință: < 1 mg/dl
Bilirubina totala 0,62 , interval referință: 0,1 - 1,2 mg/dl
Colesterolul total a ieșit 247, trigliceride 220.
Colesterolul rău a ieșit destul de mare, 225 mg/dl. Scrie acolo ca ceea ce trece de 190 e extrem de crescut.
Colesterolul bun a ieșit 42 mg/dl .
Vsh, fibrinogen, hemoleucograma completa, glicemie, sunt normale. Ggt nu am făcut.
Recunosc ca de Paște am exagerat cu mâncatul.
Acum aproximativ 6 luni aveam colesterolul total 189 și trigliceride 114. Deci muuult mai puțin fata de cum le am în prezent, dar atunci țineam regim de slăbire.

Menționez ca nu am niciun fel de hepatita, nici b, nici c, am făcut anticorpii de multe ori, pt ca am mai avut mai demult (acum un an) problema cu transaminazele mari și colesterolul mare, dar atunci nu aveam diaree, era scaunul normal mereu. La vremea respectiva, transaminazele le-am reglat prin regim si o pastila de silimarina pe zi, și au ajuns la intervalul de 30 amândouă. Atunci și colesterolul total și colesterolul rău scăzuse mult, deoarece țineam regim și luam suplimente korill. Nu am luat statine sau alte medicamente. La vremea aia mi s a pus diagnosticul de infecție acuta digestiva. Ecograful la vremea aia, la ficat, pancreas , rinichi , a ieșit foarte bine.
(Menționez ca sunt operara de fiere, e scoasă, de mulți ani ).

Simptomele cu diareea din prezent pot fi de la ficat, de la transaminaze crescute si de la alimentația proasta din ultimul timp?
Am renunțat la regimul sănătos de viata și m am îngrășat, în loc sa slăbesc. Am probleme cu kg de mica.

Acum, de frica, țin regim și mănânc sănătos. Iau o pastila de silimarina pe zi și un korill. Nu as vrea sa iau statine. Credeți că daca încerc prin dieta și sport , korill și omega 3, sa reduc colesterolul, ar fi posibil ? Măcar sa încerc câteva luni, apoi sa refac analizele.

O sa merg și la medic, trebuie sa aștept pana când sunt programata.

Va mulțumesc mult!

Încă ceva..în ultimul timp nu am luat antibiotice deloc. Am luat doar detrical (am carenta de vit d) si pastilele pt tuse, ashta 15, recomandate de medic, am uneori o tuse seaca, sunt alergica la praf.
14-05-2021, 03:55 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-05-2021 03:56 PM de SoulHealer.)
Transaminazele sunt usor crescute. Colesterolul HDL este cam mic, in detrimentul lui LDL. Asta se intampla cand stilul de viata este sedentar si alimentatia incorecta. Nu cred ca e nevoie de statine daca regimul alimentar este unul corect. Pandemia ne-a cam dat pe toti peste cap si asta se vede in special in felul cum functioneaza tubul digestiv si sistemul cardiovascular. Substantele dezinfectante folosite in exces sunt si ele responsabile de multe dintre problemele cu care ne confruntam, disbacterioze, dezechilibre ale florei intestinale, disfunctii hepato-biliare. Sa speram ca relaxarea va aduce si schimbarile in bine pe care le asteptam legate de sanatatea noastra...
 Mulţumiri acordate de: Madalina93
14-05-2021, 07:06 PM
Aveți dreptate, va mulțumesc din suflet pentru răspuns! M am mai liniștit un pic...

Mai înainte au sosit și rezultatele pentru proba de digestie (materii fecale) : Rare resturi de celuloza digestibila si nedigestibila. Absente granule de amidon nedigerat intracelular. Absente granule de amidon partial digerat intracelular.Absent granule de amidon nedigerat extracelular. Absent granule de amidon partial digerat extracelular. Absente fibre musculare nedigerate. Absente fibre musculare partial digerate. Absente grasimi neutre. Absenti acizi grasi liberi.

Acesta este rezultatul.

Va mulțumesc din suflet pentru răbdare și răspunsuri!
15-05-2021, 11:16 AM
SoulHealer, credeți ca ar fi necesar/util sa fac și analiza la calprotectina din scaun? Având in vedere rezultatele analizelor de pana acum...
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)