Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analize mediacale
05-10-2011, 08:52 PM
Analize mediacale
Buna ziua,

As dori sa ma ajutati cu un sfat privind urmatoarele rezultate analize sange (am 31 de ani, 1, 74 m si 98 kg):

Glicemie: 79, 5 mg/dl
Colesterol total : 242 mg/dl
LDL colesterol: 163, 65 mg/dl
HDL colesterol: 32, 93 mg/dl
Calcemie: 9, 38 mg/dl
Leucocite: 10150/mmc
Trombocite: 291000/mmc
Fibrinogen: 313 mg/dl
Trigliceride: 258, 29 mg/dl
Calciu: 9, 39 mg/dl
Fier: 110, 3 mg/dl

Mi s-a recomandat sa iau Silimarina 1000mg (1 cp / seara), Crestor 10 mg (1 cp/seara), Lipanthyl Supra 160 mg (1 cp/seara) si Ursofalk (1 dj/ dimineata si 1 dj/seara).

Doctorita de la spital unde am facut analizele mi-a scris si recomandat sa iau toate acestea permanent (dar peste 1 luna din nou la control pt verificare efect Crestor si Lipanthyl).
Medicul de familie cand mi-a dat reteta compensata mi-a zis ca sunt bune mai putin Ursofalk pt ca ar fi pentru cei care au ciroza/hepatita.

Nu stiu cum sa procedez cu acest Ursofalk...Alta problema este faptul ca medicul unitatii (cel de `familie`) mi-a zis ca daca imi trece in reteta acest Ursofalk trebuie sa ma treaca intr-o condica de unde m-ar putea baga in sedinta de consiliu (deci ma gandesc poate fi motiv de suspendare ca tot se da afara pe capete)...adica acest medicament il iau cei foarte bolnavi aceasta este concluzia trasa in urma discutiei cu ea.
Restul de medicamente am inceput deja sa le iau.

Multumesc anticipat!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
05-10-2011, 10:47 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-10-2011 10:50 PM de SoulHealer.)
RE: Analize mediacale
Bine ai venit pe forumul nostru. Nu ne-ai spus in ce context ai facut analizele. Dupa greutatea pe care ai mentionat-o depasesti cu destul de multe kg greutatea ideala. Analizele arata ca metabolismul lipidelor este in suferinta. Ai si colesterolul si trigliceridele mari. Leucocitele sunt la limita superioara sufgerand un proces infectios se pare. Ursofalk-ul se prescrie pentru a dizolva calculii biliari radiotransparenti, compusi din colesterol. A identificat o ecografie asa ceva? Sau o tomografie computerizata, RMN? Ficatul cum se prezinta in caz ca ai facut o ecografie pentru ca sililmarina i se adreseaza. In rest, o medicatie hipocolesterolemianta normala in astfel de cazuri. Restul analizelor par normale desi nu ai trecut valorile de referinta (Fe de ex. nu cred ca poate avea acea valoare decat daca e exprimata in micrograme/dl !) iar la Ca nu stim daca e total sau ionic.
Multa sanatate!
 Mulţumiri acordate de: Tempora
05-10-2011, 10:55 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-10-2011 08:24 AM de Arm-Med.)
RE: Analize mediacale
Multumesc. Analizele le fac anual sa vedem cum stau...In plus, am mai mereu arsuri la stomac (asa simt-mai ales dimineata). Am facut si analize de sange si ecografie. Este posibil sa nu fi inteles corect la Fe. Oricum, multumesc!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)