Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analize de calcemie
31-03-2019, 05:11 PM
Star Analize de calcemie
Buna ziua!
Joi,am efectuat analiza de calcemie iar rezulatatul analizelor sunt urmatoarele :
Calciul ionic este 4.12 intervalul de referință 3.80-4.80
Calciul seric total 9.9 intervalul de referință 8.60-10
Proteine serice totale 7.18 intervalul de referință 6.60-8.80
Tin sa precizez ca îl luna august calciul seric total era 10.20 intervalul de referință fiind 8.60-10.20.
Intrebarea mea este legata de analizele de joi 28.03.2019 acestea sunt în limite normale însă în momentul de față iau antibiotic de luni 25.03.2019 pentru pneumonie se poate ca acest antibiotic( unasyn 375 mg )sa le fi modificat sa le normalizare sau nu are legătură antibioticul cu această analiza....tin sa precizez ca acestea mi-au fost recomandate de medicul care ma are în evidență cu pneumonia...
Tot doamna doctor mi-a zis ca acea creștere pe care am avut-o este cauzată de fapul ca nu consum suficiente alimente care contin calciu si ca organismul nu are de unde sa consume și ia din oase si ca din acest motiv mai am dureri de spate,mâini și picioare însă nu sunt permanente.Mie imi era frica de cancer si de mielom multiplu.Mulțumesc!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
31-03-2019, 11:00 PM
RE: Analize de calcemie
De ce nu ai intrebat inainte sa faci analizele daca antibioticul influenteaza rezultatul? Te preocupi mai mult decat trebuie pentru acest calciu care a fost si este in limite. Cred ca ti-am mai spus ca are legatura cu tiroida ta lenesa. Ai luat hormonul?
31-03-2019, 11:02 PM
(31-03-2019 11:00 PM)ElenaM a scris:  De ce nu ai intrebat inainte sa faci analizele daca antibioticul influenteaza rezultatul? Te preocupi mai mult decat trebuie pentru acest calciu care a fost si este in limite. Cred ca ti-am mai spus ca are legatura cu tiroida ta lenesa. Ai luat hormonul?

Nu am mai luat pt ca asa a zis medicul sa nu îl mai iau
31-03-2019, 11:17 PM
Care medic? Endocrinologul? Nu putea spune asta fara sa vada niste analize. Le-ai facut?
01-04-2019, 12:05 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-04-2019 12:06 AM de Alse.)
(31-03-2019 11:17 PM)ElenaM a scris:  Care medic? Endocrinologul? Nu putea spune asta fara sa vada niste analize. Le-ai facut?

Medicul care ma tratat de pneumonie.

(01-04-2019 12:05 AM)Alse a scris:  
(31-03-2019 11:17 PM)ElenaM a scris:  Care medic? Endocrinologul? Nu putea spune asta fara sa vada niste analize. Le-ai facut?

Medicul care ma tratat de pneumonie.

Tin sa rectific în august era 10.25
01-04-2019, 12:20 AM
Daca tie ti se pare normal ca pneumologul sa-ti spuna ca poti trai si fara hormoni tiroidieni iar tu sa-l si crezi...atunci eu am ramas fara cuvinte
01-04-2019, 12:29 AM
(01-04-2019 12:20 AM)ElenaM a scris:  Daca tie ti se pare normal ca pneumologul sa-ti spuna ca poti trai si fara hormoni tiroidieni iar tu sa-l si crezi...atunci eu am ramas fara cuvinte

Ok...o sa merg sa refac tsh ft3 si ft4 si o sa imi continui tratamentul...
Pe mine el m-a si speriat ca mielonul pentru ca am dureri de oase și ca acest calciu indică nu stiu ce boli...oricum iti multumesc ca m-ai liniștit.☺☺☺
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)