Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analize bune , pacientul mort
04-01-2023, 01:52 PM
RE: Analize bune , pacientul mort
(29-06-2018 10:47 PM)Deewana a scris:  Ar fi minunat daca fiecare dintre noi care venim cu o problema sa si continuam sa venim cu raspunsuri la ce am descoperit pe parcurs
Cum esti?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
04-01-2023, 03:11 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-01-2023 03:28 PM de Deewana.)
(04-01-2023 01:52 PM)andremi a scris:  
(29-06-2018 10:47 PM)Deewana a scris:  Ar fi minunat daca fiecare dintre noi care venim cu o problema sa si continuam sa venim cu raspunsuri la ce am descoperit pe parcurs
Cum esti?

Salut. Sunt bine. Au trecut 4 ani și în tot acest timp am realizat o mulțime de lucruri.
Datorita stărilor de atunci m-am afundat foarte mult în studiu și am descoperit ca nu era o problema de ordin psihic ci de vină era microbiomul intestinal.
A fost o perioada foarte grea iar datorita stărilor de atunci m-am hotărât sa aprofundez studiile și astăzi sunt în anul 2 pentru a deveni asistent medical. Cauza a fost dezechilibrul microbiotei intestinale. Am făcut tratament cu un probiotic(megasporebiotic), am ridicat nivelul vitaminei d3 la 50 plus regim alimentar antiinflamator.
În 3 luni am scăpat și nici măcar pana în ziua de astăzi nu am mai avut nicio manifestare din cele pe care le am avut acum 4 ani.
Am refuzat tratament psihiatric pentru ca nu am simțit și nici nu am considerat ca manifestările mele sunt de ordin psihic și am avut dreptate.
Ascultați-vă corpul și învățați odata cu el.
04-01-2023, 07:12 PM
Ma bucur ca ești bine dar vreau mai multe detalii: cat timp ai luat probioticul, cat timp vitamina d? Ce cantitati? Dupa ce ți-ai revenit ai continuat cu doze de intretinere sau ai intrerupt orice supliment?
04-01-2023, 09:53 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-01-2023 10:03 PM de Deewana.)
(04-01-2023 07:12 PM)andremi a scris:  Ma bucur ca ești bine dar vreau mai multe detalii: cat timp ai luat probioticul, cat timp vitamina d? Ce cantitati? Dupa ce ți-ai revenit ai continuat cu doze de intretinere sau ai intrerupt orice supliment?
Am luat probioticul timp de 6 luni iar vitamina d3 doar în lunile cu R.
5000IU vit d3 și câte un probiotic zilnic.
Am eliminat zaharul, lactatele, prăjelile, rantasurile, pâinea alba, cafeaua și foarte mulți carbohidrati.
Am început sa ies la plimbări lungi.
Din studiile mele, cei cu probleme gastrointestinale au cea mai mare probabilitate sa dezvolte somatizari.
Dacă ai gastrita, reflux gastroesofagian, helicobacter pylori etc, încearcă sa rezolvi tot ce este pe sfera gastroenterologiei.
O microbiota intestinala ciufulita duce la probleme de asimilare a vitaminelor și mineralelor plus ca ciufulesti și nervul vag.
Sunt prin zona dacă mai vrei și alte detalii
 Mulţumiri acordate de: andremi
04-01-2023, 10:53 PM
Am văzut ca ai probleme cu tiroida.
Si eu am HASHIMOTO de 10 ani descoperit.
Nu s-a instituit tratament cu euthyrox pentru ca nu sunt modificări ale tsh-ului în tot acest timp.
Am un micronodul pe care îl țin sub observație și care nu și a schimbat volumul de 4 ani de când l am descoperit.
Singurele simptome pe care le am sunt pielea foarte uscata, îmi cade parul, imi este mai frig decât unei persoane normale și dereglari hormonale.
Inițial am crezut ca stările de atunci sunt date de tiroida, dar nu m-am lăsat dusă de diagnosticul de hashimoto sau de depresie și anxietate în care oricum nu cred, ci m-am axat pe studiul microbiotei intestinale și intuiția mea a fost corecta.
Făceam niște "atacuri" groaznice cu tahicardii de 147bmp dar cu o TA mică 10.6. Ameteli, stări de leșin, parestezii, mi se inclesta maxilarul și aveam senzația iminenta de moarte.
Cumva glutenul, lactatele și zaharul joaca un rol foarte important în metabolismul celular. Toate acestea intretin inflamatiile din organism.
Încearcă sa repari microbiomul intestinal.
Megasporebiotic este cunoscut ca singurul probiotic care nu numai ca populeaza intestinul cu bacterii bune dar îl și repara, ceea ce probioticele obisnuite doar populeaza.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)