Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analize bune , pacientul mort
19-06-2018, 01:03 PM
RE: Analize bune , pacientul mort
Dacă nu tipi tare nu faci nimic . Am primit rezultatul la rmn-ul cranian si totul este în limite normale. Si acum mi-o iau către psihiatru !
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
20-06-2018, 08:03 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-06-2018 09:04 AM de Deewana.)
Încă o intrebare... pe rezultat scrie ceva de genul: fără modificări notabile ale sinusurilor. Ce o fi vrut să spună cu treaba asta ?
Am atasat rezultatul. Mi-am prins putin urechile dar m-am descurcat până la urmă

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)

20-06-2018, 09:36 PM
Buna, pentru “linistea” ta ma regasesc intr-o parte din simptomele tale, doar ca rmn-ul cervical imi indica un inceput de hernie de disc.Pe langa ameteala la care faci referire, presiune intercraniana, amorteala/presiune de fata si dinti, ochi, sinusuri,vedere neclara ,eu am si tot timpul nasul infundat si secretii, nu mi-a iesit nimic la ORL, maine merg la alt doctor.Urmeaza sa fac un control amanuntit la ochi si in cele din urma un rmn la cap.In trecut am avut parte de cateva atacuri de panica, de atunci am ramas putin ipohondru, o parte din aceste simptome le-am resimtit si pe vremea aceea.Tot ce e posibil sa fie pe baza nervoasa ... Cei care nu traiesc simptomele si sunt sanatosi nu isi pot imagina ce groaznic este sa cari crucea asta zilnic si sa nu sti Cauza ...
20-06-2018, 09:48 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-06-2018 09:53 PM de Deewana.)
Da! Este crunt ! Acum am rămas cu furnicaturile si amortelile pe care le resimt la nivelul mâinilor și picioarelor.ideea este ca am luat antibiotic și pastilele de la neurolog. Care dintre ele si au făcut treaba cât de cât.. .nu stiu. Oricum am uitat sa mentionez ca dupa alergia pe care am facut-o la un medicament când am ajuns la urgente aproape de șoc anafilactic ,leucocitele erau 14.000. Acum nu stiu daca erau de la alergie sau o infectie in corp. O sa refac hemoleucograma curand sa văd care mai este stadiul. Este si mai greu când nu te crede nimeni mai ales cand ai rezultate de om sănătos dar tu te simti cu un picior in groapa.
20-06-2018, 10:15 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-06-2018 10:15 PM de SoulHealer.)
Manifestarile pe care le acuzati au o denumire clara. Se numesc cenestopatii, adica o scaderea a pragului senzorial ce conduce la hiperestezii, adica senzatii ce nu respecta un teritoriu nervos clar si nu se datoreaza unor modificari organice. De-asta analizele ies ok in 99% dintre cazuri. Distoniile neurovegetative de tip cenestopat sunt extrem de des intalnite si greu de diagnosticat conducand la suprainvestigare medicala, la anxietate generalizata, depresie, cu tot cortegiul de neplaceri care inchid un cerc vicios. Distonicii, sunt anxiosi si ipohondri si pot dezvolta chiar inclinatii maniacale, obsesive legate de sanatate.
Trebuie intrerupt un cerc vicios si asta presupune tratarea anxietatii in primul rand, in formele ei ceva mai severe. Psihoterapia, meditatia , controlul respiratiei (yoga) sunt optiuni terapeutice importante.
20-06-2018, 10:24 PM
SoulHealer - Multumesc pentru raspuns. Si ca sa ma fac mai inteleasa . Toate "atacurile" astea se intampla doar in momentul in care eu fizic simt neplaceri. Nu am probleme cu agitatia , sunt o persoana destul de calma si incerc sa gandesc cat pot de pozitiv dar toata nebunia vine in momentul in care fizic nu ma simt bine . Precum am mai spus , nu ai cum sa nu devii "isteric" si sa te panichezi cand dintr-o data ai niste ameteli de nu mai stii de tine iar la scurt timp pur si simplu nu iti mai poti misca bratele . Este greu sa stai calm si sa gandesti pozitiv cand totul se asterne pe nepusa masa .

Si ca sa dau exemplu unde m-au luat aceste stari din neant- eram in sala de dans iar gandul nu imi era nicaieri decat la cum o sa execut o pirueta tripla fara sa imi aterizeze tocul direct pe pantoful partenerului de dans happy Deci nu aveam gandul imprastiat absolut nicaieri ci pur si simplu eram concentrata pe ceea ce faceam in momentul respectiv.

De atunci timp de o luna intreaga am simtit ca totul se naruie si nu o sa imi mai revin niciodata.
20-06-2018, 11:06 PM
Cenestopatiile chiar sunt senzatii percepute la nivel fizic. Problema e cum se ajunge aici. Un mic dezechilibru mineral, o hipoglicemie tranzitorie, un nivel scazut al vitaminei D, pot duce la un episod care sperie pe oricine, mai ales daca nu a mai trait asa ceva pana atunci. Anxietatea se instaleaza extrem de repede. Stiu cat este de greu sa nu ai o explicatie pentru ce ti se intampla. Stiu cat de perfide sunt micile dezechilibre endocrine sau minerale, micile probleme ale coloanei cervicale, stresul, lipsa relaxarii sistemului nervos vegetativ.
In mod cert cazul tau este unul dificil si ar trebui o buna colaborare interdisciplinara intre neurolog, endocrinolog si psihoterapeut pentru a lamuri lucrurile.
25-06-2018, 12:16 AM
Tocmai pentru ca astfel de cazuri sunt cel mai greu de tratat iar in ziua de astazi nimeni nu mai are rabdare...Trist
29-06-2018, 10:47 PM
Incepand cu joia viitoare voi incepe sa fac terapie la un psiholog. O sa va tin la curent cu evolutia mea.

Ar fi minunat daca fiecare dintre noi care venim cu o problema sa si continuam sa venim cu raspunsuri la ce am descoperit pe parcurs
30-06-2018, 09:10 AM
Mult succes! Sunt convins ca terapia va da rezultatele asteptate.
 Mulţumiri acordate de: Deewana
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)