Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analize bune , pacientul mort
01-06-2018, 11:08 PM
RE: Analize bune , pacientul mort
Daca ai analizat fierul inainte de menstruatie e normal sa fie crescut. Repeta analiza impreuna cu feritina apoi vit B12 si vit D.

Nu sunt medic, doar o iubita a lui Hashimoto...
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Mulţumiri acordate de: Deewana
01-06-2018, 11:20 PM
@SoulHealer - Nu mai am rabdare dar si emotii din cauza a ce as putea gasi pe rmn. Am inceput o cura cu valeriana si milgamma de cateva zile. Dar daca este nevoie pot lua adiacent si b12 daca nu este prea mult.
@ElenaM - Mi-am repetat de 2 ori analizele la diferenta de 6 luni si mi-a iesit sideremia peste limita normala de fiecare data. Sa spun cinstit nu am bagat de seama daca le-am facut inainte sau dupa menstruatie.
02-06-2018, 10:54 AM
Buna dimineata .
Mi-am luat tensiunea cand m-am trezit 10.6 pulsul 85 .
Am baut o cafea sa testez cum ma simt dupa .Mi-am luat tensiunea la o ora dupa ce am baut cafeaua ce este drept putin cam tare si oscilam intre 10.6 si 11.7 pulsul tot in jurul a 85 bpm deci nici o diferenta majora desi dupa o ora dupa ce am baut-o ma simteam putin mai rau . Am fumat cam mult pentru o cafea. Ma gandesc si la o intoxicatie tabacica ?

O sa incerc sa ajung la farmacie sa iau vitamina b12 . Banuiesc ca nu voi simti diferenta la scurt timp dupa ce o sa le iau ?
02-06-2018, 12:22 PM
Ar fi bine sa nu iei nimic pana nu verifici daca exista un deficit real confirmat de analize. Incearca sa renunti la fumat. Pare ciudat ca poti fuma fara sa bei o cafea, pentru ca de regula cele doua obisnuinte sunt strans legate! Pulsul 85 la trezire pare un pic cam mare, dar daca nu are variatii semnificative nu e o problema.
02-06-2018, 12:41 PM
Multumesc. Ma lupt , fumatul este o boala grea ! Incerc sa le raresc cat pot. Este greu sa te lasi dintr-o data , desi am auzit oameni carora nu le-a fost greu. Oooof vointa asta ! happy
08-06-2018, 05:53 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 08-06-2018 05:55 PM de Deewana.)
Update: Am mers la neurolog . Pana imi ies rezultatele la RMN-ul cerebral am primit alte "buline" . Acum ma imbuib cu - Milgamma N , Lyrica si Stresclin neuro.
Abordarea lui dupa ce i-am spus simptomele a fost: Te gandesti la scleroza multipla , nu?
NU ! Cu sa ma gandesc la SM ? Deja m-a bagat in si mai mare panica.
Mi-a dat sa fac pe langa acest RMN cu substanta de contrast si un test EMG si dozarea vitaminei D . Dar programarea este pentru 16 iulie cel mai devreme . Am renuntat sad Dar o sa sun luni si am sa ma programez din nou intr-un final. Mai bine mai tarziu decat niciodata .

Sunt intr-un stres total pentru ca ieri am facut RMN- ul iar rezultatul il primesc de abia in 5-7 zile lucratoare.
Dupa ce ca astepti pentru o programare prin CAS 1 luna plina...primesti rezultatul dupa o saptamana.
Ma intreb uneori daca exista diagnostice care in timpul asta tratamentele puteau fi salvatoare dar sistemul este atat de anevoios...
08-06-2018, 09:38 PM
Am luat o pastila de Lyrica ...prima.. si am reactii adverse. Ameteala mai puternica dezechilibru si stari de greata.
13-06-2018, 09:56 PM
Intre timp ai ajuns la psihiatru?
Lyrica da acele reactii adverse, impreuna cu o stare de somnolenta
15-06-2018, 02:00 AM
Buna Ioana. Nu am ajuns inca la psihiatru astept inca rezultatul de la rmn -ul cerebral care nu mai vine desi au trecut 5 zile lucratoare de la efectuarea acestuia. Am si pierdut programarea la neurolog
Intre timp continui tratamentul cu stresclin neuro , milgamma si valeriana desi ele contin valeriana iau si cateva picaturi extra zilnic.

Am inceput un tratament cu Zinnat pentru sinuzita . Sinuzita nedescoperita de catre ORL -isti dar pe care eu o sesizez desi nu imi curge nasul . Durere in frunte si in nas plus ameteala de care nu mai scap . Am fost la medicul de familie si i-am spus toate astea si mi-a dat sa fac acest tratament cu specificatia ca ..daca sinusurile sunt blocate antibioticul nu ajunge acolo . Eu incerc marea cu degetul .
Furnicaturile si amorteala in brate au scazut in intensitate si frecventa
Presiunea in cap si nas scade dupa ce iau nurofen .

Nu am revenit cu update pentru ca nici eu nu am avansat in cercetari.

Ideea este ca ma simt mult mai bine de la data cand am postat prima data. Antibioticul l-am inceput de ieri , sunt deja la a 3 a pastila . Astept 5 zile sa vad daca simptomele trec si o sa continui pana la 7 zile.

Revin happy
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)