Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analize bune , pacientul mort
01-06-2018, 03:29 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-06-2018 03:32 PM de Deewana.)
Analize bune , pacientul mort
Buna ziua dragii mei. De 1 luna de zile ma confrunt cu niste stari de nu le mai dau de cap.
Presiune intracraniana , urechi infundate care pocnesc...se desfunda cand vor ele , presiune in frunte nas si partea de sus a danturii presiunea o simt ca si cum as fi anesteziata la dentist tot timpul , pierderi de echilibru , parestezii maini si picioare nu ma pot concentra la nimic totul imi pare ca o stare de irealitate . Se intampla de cand ma trezesc si pana ma culc.
Am facut urmatoarele investigatii: Hemoleucograma completa care a iesit normala , consult neurologic plus CT cranian care au iesit in limite normale . RMN - coloana cervicala plus vizita la neurochirurg care a spus ca nu am nimic care sa imi dea aceste stari .
Am luat vimovo la indicatia medicului de familie crezand ca exista o inflamatie la coloana cervicala asta pana am facut acel RMN . Vimovo care mi-a dat o alergie de toata frumusetea. ORL- nu am nimic
Pentru orice eventualitate am programare la RMN cerebral in data de 7 iunie ac .

Nu pot sa functionez ca un om normal. Nu stiu unde sa o mai apuc .
M-am saturat de aceste stari.sad

Multumesc ca m-ati ascultat
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-06-2018, 04:03 PM
RE: Analize bune , pacientul mort
Ce alte analize de sange ai mai facut? O ionograma completa de exemplu (Ca, Mg, K, Fe, Na). Manifestarile par a fi rezultatul unui dezechilibru ionic. Nu ai spus nimic despre varsta, greutate, inaltime, stil de viata. Te-ai confruntat cu un stres mai indelungat, cu evenimente capabile sa induca o depresie?
 Mulţumiri acordate de: Deewana
01-06-2018, 04:20 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-06-2018 04:32 PM de Deewana.)
Ma scuzati , aveti dreptate.
Am 38 de ani sunt de sex feminin 1.62 m 51 kg . Am un stil de viata zic eu sanatos. Nu mananc prostii de obicei . Foarte multe legume , fructe , mix-uri de nuci si alune . De doua ori pe saptamana carne .
Toate analizele sunt in regula inclusiv calciul ionic. Sideremia este peste limita dar mi s-a spus ca nu pune probleme ci sa mananc mai putina carne sau alimente bogate in fier.
Nu am fost niciodata o persoana robusta . Toata viata m-am invartit in jurul a 50-55 kg .
Sunt fumatoare .

Later edit: Perioade de stres avem cu totii in viata. Este adevarat ca sunt o persoana care a trecut prin viata cu multe probleme. Decesul sotului acum 6 ani . Acum 1 luna mi-a murit cainele dupa 9 ani , ma gandeam ca ar fi fost un soc avand in vedere ca toate se intampla de pe atunci. Dar totusi simptomele sunt persistente fara vre-o ameliorare.
01-06-2018, 05:40 PM
A fost cu siguranta un soc care a lasat urme. Nu pare a fi deloc intamplator ceea ce se intampla de exact o luna de zile. Simptomele nu se amelioreaza fara tratament atunci cand e vorba de depresie si oricum, nu atat de repede. Trebuie sa discuti cu un psihiatru si in functie de ce iti recomanda ai putea sa adaugi cateva sedinte de psihoterapie. Stiu ca e greu sa inlocuiesti un animal de companie pe care l-ai iubit ca pe un membru de familie, dar uneori este o solutie care are efecte spectaculoase asupra starilor depresive.
E momentul sa ai o atitudine pozitiva in fata acestor manifestari pasagere. In niciun caz nu poate fi vorba de ...."pacient mort"! happy
01-06-2018, 06:05 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-06-2018 06:07 PM de Deewana.)
O sa imi fac o programare si la psihiatrie. Nu asta este problema . Teama mare ca a oricarui "ipohondru" este sa nu fie bolnav. Sunt constienta de existenta simptomelor somatoforme dar in gandirea mea... nu ar trebui sa existe simptome care nu se amelioreaza sub nici o forma . Este cumplit sa iti simti capul anesteziat de cand te trezesti pana te culci fara nici un pic de pauza. Ori dezechilbru si ameteli de care nu scapi orice ai face. Nu mai spun de faptul ca acum 2 saptamani am chemat salvarea pentru ca imi paralizase mainile . Efectiv nu mai erau functionale . Inclusiv stari de lesin, de sfarseala.. Cei de la salvare au spus ca am probleme grave cu coloana cervicala . Dupa rmn a cazut acest "diagnostic".

Deci...deocamdata..pacientul este mort happy
 Mulţumiri acordate de: SoulHealer
01-06-2018, 06:37 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-06-2018 06:41 PM de SoulHealer.)
In general la manifestari ce includ parestezii, amorteli, senzatia de hipoestezie in unele zone, toate astea trimit cu gandul la o problema neurologica de compresie asupra unor fascicole nervoase. Poate ar trebui sa mergi la un alt neurolog pentru investigatii amanuntite care sa lamureasca daca e vorba de o polinevrita, de o neuropatie, de o demielinizare a unor fascicole nervoase. Nu ar fi rau sa faci si un doppler carotidian pentru a elimina o problema de natura circulatorie in zona craniana.

P.S. Ti-ai masurat tensiunea arteriala si glicemia in momentele cele mai grele? O evaluare completa a tiroidei ar fi si ea utila.
01-06-2018, 07:16 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-06-2018 07:18 PM de Deewana.)
Sunt hipotensiva 10.6 . Am facut si cateva atacuri de panica pe seama paresteziilor repetate si mi-am masurat tensiunea si pulsul . Tensiunea nu urca mai mult de 11.6 pulsul clar se ridica si la 120bpm . Nu am probleme cu glicemia . Mama este diabetica si are aparat pentru masurat glicemia si mai face cateodata pe medicul cu mine.
Am facut si analize pentru tiroida si sunt in limite normale.
Am programare la un alt medic neurolog pentru data de 4 iunie ac ...deci inainte de rmn cerebral . Cu siguranta o sa trebuiasca sa revin pentru interpretare.
Nu este o idee rea cu doppler-ul , am sa incerc si aceasta varianta.
Ma supara presiunea asta intracraniana constanta iar unele simptome le asociez cu o sinuzita pentru ca am amortita fruntea intre ochi , nasul si partea de sus a danturii desi am facut 2 controale ORL unul destul de evaziv , amandoi orl-isti au spus ca nu am nimic decat o deviatie de sept .
Intrebarea este daca acest rmn cerebral v-a scoate la iveala problemele despre care mentionati mai sus?
01-06-2018, 09:01 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-06-2018 09:06 PM de SoulHealer.)
Da, RMN-ul cerebral este o investigatie care ar trebui sa conduca la clarificarile asteptate. Treptat, treptat, spui tot ce trebuia sa spui de la inceput! happy Atacurile de panica nu sunt de neglijat. Dimpotriva! Trebuie luate masuri, pentru ca deja e posibil sa fie vorba de o anxietate bine instalata insotita de atacuri de panica. Pare ciudat de mica tensiunea in cursul atacului de panica. De regula trece de 14-15/8-10 si pulsul desigur, devine tahicardic. Incearca sa te hidratezi corespunzator si sa ai un somn cat mai odihnitor. Asta presupune sa combati sedentarismul si sa tratezi anxietatea. E un cerc vicios si trebuie taiat undeva. Cand vei avea raspunsurile si vei trata anxietatea, lucrurile se vor rezolva.

P.S. Cand bei cafea, ai observat daca simptomele se atenueaza?
01-06-2018, 09:29 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-06-2018 10:29 PM de Deewana.)
Evit cafeaua de la un timp , nu pentru ca ma simt rau..nici nu am testat . Maine dimineata am sa imi fac o cafea sa vad daca sesizez vre-o diferenta. Ce ar trebui sa se intample sau sa nu se intample mai degraba? Ma odihnesc destul de bine 8-9 ore pe noapte .
Mi-ar conveni de minune ca aceste stari sa fie pur si simplu pe fond al anxietatii si sa nu fie pe alt fond. Ci pur si simplu somatoforme . Daca as stii sigur ca aceste simptome care m-au pus pur si simplu la pamant sunt pe fondul anxietatii ci nu de alt ordin , ma duc cu inima deschisa la un psihiatru sa gasesc o rezolvare . Dar mi se par prea puternice senzatiile pentru o treaba atat de "simpla"
Am fost la o plimbare de seara mai devreme pentru ca de obicei sunt o fire care nu sta locului si am nevoie de miscare ( in timpul in care nu ma"preocup" cu de-ametelile si instabilitatea, dansez social salsa & bachata 4 zile pe saptamana deci nu sunt o persoana sedentara , in timpul plimbarii calcam ca si cum as fi mers prin nori aproape ca nu simteam piciorul pe unde calcam .
Acum nu mai fac atacuri de panica pentru ca stiu sa ma linistesc sa nu le fac..dar cand ramai fara maini...e greu sa nu te panichezi.

Ps: Iar cand nu dansez merg pe role km intregi happy Acum nici pe role nu mai am stabilitate iar de piruete in dans nici vorbasad
Cumplit ..
01-06-2018, 10:51 PM
Sa asteptam RMN-ul, sa vedem ce e in zona cervico-brahiala. Intre timp o dozare a nivelului vitaminei B12 ar fi si ea utila.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)