Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analize anticoncepționale
27-11-2019, 11:02 PM
Analize anticoncepționale
Salutare. Iau anticoncepționale Logest de 5 ani fara întrerupere. Ce analize sunt recomandate pentru a verifica daca este totul ok? M-ar interesa o lista cu ele. Mulțumesc!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
27-11-2019, 11:39 PM
RE: Analize anticoncepționale
Pe langa analizele uzuale trebuie un profil al coagulării, unul hormonal, examen ginecologic și mamar. De fapt sunt aceleași analize care trebuiau făcute și înainte de anticonceptionale dar pe care nimeni nu le face...
Atenție si la contraindicațiile din prospect!

Daca incerci tot timpul sa fii normal, nu vei sti niciodata cat de formidabil poti fi.
28-11-2019, 10:58 PM
Mulțumesc pt. răspuns. Eu aș dori numele analizelor mai concret. Clinica la care merg îmi cere să bifez numele lor (tsh, t3, etc) nu sfera de care aparțin (homonala etc). In tara stau doar 5 zile si nu cred ca ma încadrez sa merg intai lanmedicul de familie ca sa discut cu el, mai ales ca e si perioada sărbătorilor.
29-11-2019, 02:55 PM
Trebuie să discuți cu un medic despre problemele tale de sănătate și cele ale rudelor apropiate, să te cântărească, sa-ti ia tensiunea s.a. Doar așa va ști încotro să te îndrume. Poți face hemoleucogramă, glicemie, tgp, tgo, bilirubina, ag hbs, anti hcv, colesterol total, hdl, ldl, trigliceride, creatinina, timp quick, timp de sângerare, fibrinogen, proteina c, vsh. Dintre cele hormonale (tsh și ft3 pt tiroida) nu știu ce altceva să-ți recomand pt că oricum vor ieși modificate din cauza pilulelor luate timp îndelungat. Ar trebui sa mai faci cate o pauza din când în când și atunci sa testezi. Dacă ai rude de gr. 1-2 cu boli autoimune ar trebui sa te cauți și tu. La fel și pt bolile cardiovasculare. Control anual ginecologic, testul Papanicolau și ecografie mamară. Daca ai peste 35 de ani și fumezi trebuie sa alegi: ori țigările ori pilula.

Daca ai asigurare medicala in tara in care muncești ar fi păcat să nu te folosești de ea...
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)