Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Amorteli si furnicaturi picior drept
25-03-2013, 11:32 AM
Amorteli si furnicaturi picior drept
Buna ziua,
am 44 ani si in urma cu 2 ani si jumatate am fost operat de hernie de disc laterala dreapta la nivelul L5-S1, intr-o forma foarte avansata si cu simptome foarte grave.
Imediat dupa operatie au disparut durerile, a mai ramas o usoara senzatie de amorteala in zona fesiera, care nu a disparut de tot nici macar pana astazi. Am urmat un program de recuperare adica fizioterapie si kinetoterapie(Programul Williams) si parea ca totul este bine.
De aproximativ o luna, dupa cateva zile de mers pe jos pe distante mari(aprox. 10 -15 km pe zi) si pe vreme rece, dupa ortostatism prelungit, dupa sedere pe scaun timp indelungat, au inceput sa-mi apara simptome de furnicaturi aproape dureroase in zona fesiera, sold dreapta cu iradiere pana in laba piciorului si intepatura dureroasa in calcai, atunci cand stau pe scaun sau in picioare, sau usor cand stau intins pe spate.
Toate aceste simptome dispar la mers pe jos, sau intins in pat pe partea stanga.
Din putinele mele cunostinte medicale, as suspecta si un sindrom piriform.
Va rog sa ma indrumati ce ar fi de facut, sau carui medic sa ma adresez.
Va multumesc
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Mulţumiri acordate de: macsuta
25-03-2013, 02:47 PM
RE: Amorteli si furnicaturi picior drept
Ar trebui consultat un neurolog, dupa parerea mea. Un tratatment tintit pe directia refacerii tecilor de mielina ale nervilor fesieri, sciatic poate, ar conduce la rezolvarea problemelor, cred. Trebuie evitata compresia acelor nervi prin pozitii prelungite de repaus sau clinostatism. Regimul alimentar trebuie sa contina preponderent grupul de vitamine al complexului B. Nici kinetoterapia nu trebuie abandonata ci doar adaptata noilor conditii.
Sananate
25-03-2013, 07:46 PM
(25-03-2013 02:47 PM)SoulHealer a scris:  Ar trebui consultat un neurolog, dupa parerea mea. Un tratatment tintit pe directia refacerii tecilor de mielina ale nervilor fesieri, sciatic poate, ar conduce la rezolvarea problemelor, cred. Trebuie evitata compresia acelor nervi prin pozitii prelungite de repaus sau clinostatism. Regimul alimentar trebuie sa contina preponderent grupul de vitamine al complexului B. Nici kinetoterapia nu trebuie abandonata ci doar adaptata noilor conditii.
Sananate

Va multumesc!
Am omis sa scriu ca am folosit Milgamma, Mydocalm de 150 mg, M0valis de 15 mg; aproape deageaba. De astazi am inceput tratamentul cu Arcoxia de 90 mg, avand in vedere si un inceput de coxartroza; este putin mai bine.
08-04-2014, 09:14 PM
buna ziua am si eu o intrebare. acuz dureri puternice de ceafa uneori si frunte insotite de intepaturi, mancarimi furnicaturi tot corpul, durere care iradiaza pe partea stanga cu omoplat, amorteli uneori ale membrului inferior si superior drept. am urmat un tratament de 3 luni, in prima luna cu milgama injectabil, dexamed injectabil, pentoxifilin cpr., lucetam cpr, doreta, a 2 luna si a 3 cu arcoxia 60 mg, mydocalm, milgama cps. in aceasta perioada am avut momente cand mam simtit mai bine dar tot persista durerea de cap mai ales la nivelul cutiei craniene , ceafa care se lasa pe coloana.... nu am ajuns sa fac niste analiza concrete pentru ca nu sunt in tara. va rog frumos daca ma puteti ajuta cu un sfat in legatura cu ce as putea avea care ar fi cauza..si ce analize sa fac. va multumesc.
08-04-2014, 09:16 PM
Tratamentul mentionat a fost prescris de un medic neurolog, banuiesc. Care a fost diagnosticul si pe ce investigatii s-a bazat?!
08-04-2014, 09:55 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 08-04-2014 09:56 PM de darius.)
tratamentul a fost prescris de catre medicul de familie, iar eu nu pot sa ajung in tara decat in august. ar fi bine sa repet inca odata tratamentul ca banuiesc si fara sa iau nimic nu este bine. am 49 de ani si mentionez ca sunt fumator, am colesterolul putin marit si am urmat acum ceva timp si tratament cu moduxin si pravator 40 mg.si ma gandesc ca macar ceva pentru circulatie si analgezic sa iau pana in august. credeti ca ar putea fi vorba de o hernie de disc sau la ce sa ma gandesc"? va multumesc

iar tratamentul sa bazat peniste radiografii cervicale unde mi sa spus ca am o scolioza cervicala.
08-04-2014, 10:04 PM
Poate fi o problema cervicala cu afectarea unor fascicole nervoase, una de circulatie sanguina superioara, un deficit mineral. E greu de spus fara un set complet de analize, fara un RMN cervical.
Sanatate
08-04-2014, 10:33 PM
multumesc frumos. astept sfaturi in continuare.
21-10-2014, 02:42 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 25-11-2014 05:48 PM de diana_80.)
Remediu Coxartroza
Buna ziua,

Bunica mea in varsta de 78 de ani sufera de coxartroza, gonartroza, artrita reumatoida . Acum 1 an prezenta dureri pe picior insuporabile si chinuitoare pentru ea, se trezea noaptea din somn plangand si urland de durere, nu putea sa mearga ok, nu putea sa mai gateasca sa se mai plimbe . A fost la diversi doctori care i-au prescris metrotrexat, artro-stop, injectii cu diverse substante . Nu au avut vreun rezultat miraculos. Am 31 de ani si prezint deasemenea dureri pe picior, cand ma schimb de haine si trebuie sa stau intr-un picior nu pot de durere. Am hotarat sa caut pe internet diverse tratamente si am observat ca lumea vorbea ceva despre un produs de la Doctor's Best, Best Hyaluronic Acid, with Chondroitin Sulfate. Am cautat pe diverse forumuri sa vad ce se discuta, daca exista vreun risc sau este o teapa. Am hotarat sa il comand intai pentru bunica mea , iar dupa 3 luni consecutive de tratament bunica mea nu a mai prezentat acele dureri insuportabile si va spun cu mana pe inima ca acest medicament i-a adus zambetul pe buze. Eu l-am comandat de pe acest site : http://farmacia-boreray.shopmania.biz/ impreuna si cu un produs serapeptaze care combinate au dat dovada de un rezultat foarte bun . Recunosc ca este un pic costisitor dar se merita . Durerile mele inca nu le-am tratat deoarece nu stau foarte bine cu banii si am hotarat sa o vindec pe bunica mea.
Daca pot sa va ajut cu anumite raspunsuri va stau la dispozitie.
Mentionez ca nu exista efecte adverse. Tot compozitul este 100% natural .
Nu intentionez sa fac vreo reclama cuiva doar am dorit sa impartasesc cu toti cei suferinzi de aceste boli dureroase care nu ne lasa sa ne traim viata linistiti , sa confirm faptul ca exista medicamente ce ne pot salva de la dureri insuportabile , iar daca ceva sau cineva a facut un bine , am dorit sa il dau mai departe si sa dau de stire.

O zi minunata si va doresc multa sanatate.

Diana
21-10-2014, 09:55 PM
Diana,eu personal nu as sfatui pe nimeni nici din cei apropiati,sa ia un tratament pe care l-am facut eu.Stii de ce? Pentru ca fiecare organism reactioneaza in felul lui la tratament fie el medicamentos sau,chirurgical.Ceea ce faci tu se numeste RECLAMA,ne dai si link-ul farmaciei de unde poate fi procurat...eu cred ca tu esti reprezentant si nu stii cum sa-ti vinzi produsele.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)