Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Amorteala parte stanga corp
28-01-2017, 12:20 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-01-2017 12:22 PM de Ral123.)
Amorteala parte stanga corp
Buna ziua, am 20 de ani si sunt studenta(deci nu fac efort)
acum 3 luni a inceput chinul meu, din senin intr o dimineata am inceput sa am amorteli la piciorul stang si am dorit sa fac investigatii ( doct de fam mi a prescris magneziu si calciu) durerile si amorteala nu au incetat, am consultat un neurolog si mi s a spus ca este o problm neurologica doar uitandu se la mine fara analize, rmn etc.
Dupa control nu am mai simtit dureri si am incetat sa mai fac controale peste controale, ieri dupamiaza au inceput iarasi, mentionez ca am un lipom pe piciorul stang. Singurele simptome sunt oboseala si amortirea mainii stangi+picior care cateodata se transforma si in durere. ( amorteli extrem de puternice care ma sperie f mult)
Nu am suferit traume ca sa fie o cauza psihologica, nu am alte probleme de sanatate daca nu o scolioza usoara. De unde ar trebui sa incep investigatiile din nou? Mentionez ca amorteala trece doar cand administrez Tador si nu altceva.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
28-01-2017, 12:33 PM
RE: Amorteala parte stanga corp
Inseamna ca undeva, pe traiectul coloanei vertebrale exista o zona inflamata care conduce la amortelile si ametelile de care vorbeai. Poate fi in zona cervicala sau lombara. Mergi deci la consult si pentru investigatii imagistice la un ortoped bun. In acelasi timp, mergi si la un consult oftalmologic amanuntit, pentru ca daca ai nevoie de ochelari si nu stii asta, nu e de mirare ca ai astfel de ameteli.
Sanatate
 Mulţumiri acordate de: Ral123
28-01-2017, 12:42 PM
(28-01-2017 12:33 PM)SoulHealer a scris:  Inseamna ca undeva, pe traiectul coloanei vertebrale exista o zona inflamata care conduce la amortelile si ametelile de care vorbeai. Poate fi in zona cervicala sau lombara. Mergi deci la consult si pentru investigatii imagistice la un ortoped bun. In acelasi timp, mergi si la un consult oftalmologic amanuntit, pentru ca daca ai nevoie de ochelari si nu stii asta, nu e de mirare ca ai astfel de ameteli.
Sanatate
Va multumesc pt raspuns, oftalmologic sunt ok am facut control anul trecut. Nu am ameteli, doar stari de oboseala si amorteli puternice la picior insotite de durere.
28-01-2017, 01:06 PM
Poate fi doar o lombosciatica. Pentru diagnostic clar, e nevoie de investigat imagistic coloana lombara.
 Mulţumiri acordate de: Ral123
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)