Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Amorteala mana sanga si dificultati in coordonarea miscarilor
03-09-2017, 11:40 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-09-2017 11:46 AM de Aliomas Lenroc.)
Amorteala mana sanga si dificultati in coordonarea miscarilor
Ieri, sambata noaptea, cu putin inainte de miezul noptii, fiind de serviciu , am simtit brusc o intensa stare de slabiciune, de parca imi venea sa cad de-a binelea din picioare . Senzatia a trecut in cateva minute dar nu mi-am revenit in totalitate . Am ramas cu o amorteala in mana stanga, mai precis la trei dintre degete ( mare , aratator si mijlociu) , cu o dificultate in coordonarea miscarilor acestei maini, mai ales cand o ridicam indoita , in dreptul fetei si voiam sa fac chiar simplul gest de a ma sterge. Parca nu avean tinta, directie, pendulam in stanga si dreapta inainte de a-mi atinge nasul. In plus, era fara vlaga si dexteritate, parca faceam pentru prima data acest lucru banal. Jumatatea stanga a buzei superioare precum si o parte a obrazului respectiv imi erau, deasemenea, amortite desi le puteam misca fara probleme . Nu imi dadeam seama de asta decat atingand-o, atunci simteam intepaturile . Acum , la momentul in care va scriu, ajuns acasa si la cateva ore dupa cele intamplate pe neasteptate , fara vre-un semn prevestitor, amorteala fetei aproape a trecut iar in degete mai resimt amorteala doar spre varfurile lor. Dar totusi inca imi lipseste coordonarea , e dificil sa apas pe tastatura sau chiar sa insurubez dopul unei sticle de apa minerala. Pe langa toate acestea, am avut si dificultati in mers, tot la piciorul stang. Era parca fara vlaga , uneori simteam ca parca se misca aiurea din sold, alteori se muia brusc genunchiul sau ma pomeneam tarsaind laba piciorului. Aveam momente in care mergeam de parca eram in stare de ebrietate . Am avut dificultati in drumul spre casa , cu masina, in coordonarea dintre miscarile picioarelor (ambreiaj acceleratie) si opream des motorul atunci cand plecam de pe loc . Acum piciorul stang e la fel de slabit , calc pe el de parca nu e al meu. Mi-e teama de un accident ischemic tranzitor care ar putea fi semnul prevestitor al unuia mai serios . Dar lipsesc celelalte simtome, nu am avut dificultati in vorbire sau in a intelege ceea ce mi se spunea, am fost perfect lucid ( altfel nu aveam curaj sa mai plec acasa la volan), nu am avut tulburari de orientare , de vedere , dureri de cap sau ameteli . Totul s-a rezumat doar la stangacia in mers, lipsa coordonarii mainii stangi , amorteala ei si a partii stangi superioare a fetei . Mentionez ca am 49 de ani , nu consum alcool, nu sufar de obezitate si am o viata activa din punct de vedere fizic. Poate doar cu stresul stau mai putin bine . Deasemenea, nu am in familie antecedente de acest gen .Mi-ar folosi foarte mult o parere competenta caci marturisesc faptul ca sunt destul de nelinistit si nu stiu ce sa cred . Va multumesc !
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
04-09-2017, 09:20 AM
RE: Amorteala mana sanga si dificultati in coordonarea miscarilor
E nevoie de un consult neurologic si de un set complet de analize, inclusiv ionograma. In functie de rezultate, control oftalmologic si cardio. Daca munca e de birou la calculator trebuie luata in considerare o leziune de nerv ulnar la mana stanga insotita de hipoglicemie si anxietate . Nici ipoteza unei afectari datorate virusului zona zoster nu poate fi exclusa.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Mulţumiri acordate de: Aliomas Lenroc
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)