Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Amniocenteza la 13 sapt de sarcina !!!
28-11-2019, 10:18 PM
Probleme la 12 saptamani de Sarcina :(
buna. Sunt in saptamana 12 de sarcina , am fost ieri la control ecografie etc. In momentil ecografiei medicu mi-a spus ca vede ceva in neregula la gatul bebelusului. Prima data a spus ca pare mai gros, appi ca nu vede bine ce e , pe urma ca poate crede ca ar fi o infectie. Mi sa spus ca nu stie exact ce e doar ca nu coencid parametri in mm. Mi a scris pe o hartie ca normal ar fi 3 mm si la bebe e 7 mm. Ma trimis la analize de sange si ma lasat cu ochii in soare. Sa astept o sapt. Tin sa mentionez ca eu locuiesc in Belgia. Azi ma sunat de la un alt spital chiar din Bruxelles ca luni sa merg acolo la un alt consult. Vreau sa va intreb oare despre ce ar fi vorba?? Care ar fi cauza ?? Subt ft speriata plang incontinuu sad Va rog da-ti-mi un raspuns macar sa am habar ce ar putea fi . Oare va mai fi totul bine ?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
28-11-2019, 11:42 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-11-2019 11:44 PM de andremi.)
RE: Probleme la 12 saptamani de Sarcina :(
Este vorba de o zona plina cu lichid din spatele gatului care ar trebui să măsoare sub 3 mm la 12 săptămâni. Este un marker pt sindromul Down sau alte anomalii cromozomiale și alte malformații. Mai sunt și alți markeri care pot indica aceste anomalii (os nazal, maxilar, un vas de sânge din ficat, o valva a inimii) iar pt că nu au fost amintite ar trebui sa te liniștească cât de cât. Oricum există și copii care s-au născut fara nici o problema și care au avut toate aceste modificări la ecografie. Un diagnostic sigur îl poți avea doar prin testare genetică prin biopsie trofoblastica după 11 săptămâni și amniocenteza după 16 săptămâni. Daca doctorii au vreun dubiu îți vor propune una din cele 2 testari. Norocul tau e că nu te afli in Romania...
28-11-2019, 11:47 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 29-11-2019 12:04 AM de Yoanna85.)
RE: Probleme la 12 saptamani de Sarcina :(
(28-11-2019 11:42 PM)andremi a scris:  Este vorba de o zona plina cu lichid din spatele gatului care ar trebui să măsoare sub 3 mm la 12 săptămâni. Este un marker pt sindromul Down sau alte anomalii cromozomiale și alte malformații. Mai sunt și alți markeri care pot indica aceste anomalii (os nazal, maxilar, un vas de sânge din ficat, o valva a inimii) iar pt că nu au fost amintite ar trebui sa te liniștească cât de cât. Oricum există și copii care s-au născut fara nici o problema și care au avut toate aceste modificări la ecografie. Un diagnostic sigur îl poți avea doar prin testare genetică prin biopsie trofoblastica după 11 săptămâni și amniocenteza după 16 săptămâni. Daca doctorii au vreun dubiu îți vor propune una din cele 2 testari. Norocul tau e că nu te afli in Romania...

Din ce mi sa spus. Ca acum luni cand merg imi va face un alt ecograf si imi va lia din lichid si placenta. Din ce am citit eu pe net scrie ca toata treaba asta se face dupa 16 sapt. Dar aici vad ca deja se pot pronunta facand asta. In rest nu mi sa dat vreun indiciu de sindrom etc doar ca nu vede bine ce e sad

Nico nu stiu ce sa mai cred. Acum toti pun vina asupra mea ca e prima sarcina si ca am 33 de ani! Medicii nu au mentionat nimic decat un nou control si colectare de lichid si placenta sad
03-12-2019, 07:04 PM
Amniocenteza la 13 sapt de sarcina !!!
Buna! In urma cu o sapt am fost anuntata ca bebe nu e bine dintr-o ecografie. Un lichid la gat !! Nu pot sa isi dea seama medicii cauza avand in vedere ca mi sa spus ca totul evolueaza normal nici o modificare la nici un organ al bebelusului. Doar surplusul de lichid de la gat. Ok am acceptat greu ideea . Mi sa recomandat direct testul de amniocenteza . L-am facut fara nici o semnatura fara nimic la 13 sapt de sarcina ! Mi sa spus 3 zile de repaos in casa fara miscari si efort. Acum astept raspunsul cu sufletul la gura plangand non-stop. Inca mai am dureri usoare de abdomen . Nu stiu dar se poate sa fie ceva genetic ?? Gen malformatii etc ?? sad
Tin sa precizez ca nu locuiesc in Romania
04-12-2019, 12:52 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-12-2019 02:37 PM de andremi.)
RE: Amniocenteza la 13 sapt de sarcina !!!
Acum că ai făcut acest test nu-ți rămâne decât să aștepți rezultatul care poate dura până la 3 săptămâni deși e posibil sa ai și niște rezultate preliminarii in 2-3 zile. Testul se face pentru anomalii cromozomiale și alte malformații.
Respecta indicațiile medicului deci evita efortul, stai in casă, mai mult în pat și în poziția șezând. Dacă pierzi lichid amniotic, sânge, ai dureri mari sau febră mergi la urgente.
Ti s-a recoltat lichid amniotic? Adică ai văzut seringa cu lichid gălbui, aproximativ 13 ml sau țesut din placentă?
04-12-2019, 04:18 PM
Da. A folosit un ac ft mare si a scos un lichid care avea si urme de sange si la pus in ceva monstre. Mi a spus ca in 4 zile ma va suna Geneticianul pt a imi spune rezultatul . sad
04-12-2019, 04:50 PM
Sper sa ai un bebe sănătos și o sarcină ușoară în continuare!

Sa ne spui și nouă rezultatul
04-12-2019, 05:10 PM
Mi-as dori ft mult sa cred ca totul e bine sad
Inca o mica speranta tot mai am chiar daca in mintea si in gandul meu sunt atatea si atatea dureri sa le spun asa . Am sa va anunt ce rezultat voi primi sad
10-12-2019, 11:33 AM
Am primit rezultatul sa confirmat Sindrom down
Sunt terminata sad
10-12-2019, 08:21 PM
Îmi pare rău că treci printr-o astfel de cumpănă. Înainte de a lua orice decizie ar trebui să te informezi mai mult despre această condiție și poate chiar să vorbești cu un psiholog. Medicul de familie sau chiar ginecologul îți poate face o programare în curând.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)