Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Amigdala inflamata , ganglioni , ureche , ANXIETATE 5 Luni de zile
31-01-2018, 01:39 PM
RE: Amigdala inflamata , ganglioni , ureche , ANXIETATE 5 Luni de zile
In sfarsit acasa...

Diagnosticul de pe biletul de externare: amigdalita criptica cazeoasa cronica!
Pt blestemata asta de amigdalita care s-a manifestat atipic am pierdut eu 2 ani din viata . Totusi e inadmisibil ca atatia zeci de medici ORL-isti sa nu poata pune un diagnostic.

[Imagine: 24_E66026-_F480-46_BC-8_B4_A-_A4_CD8_B7_F8071.jpg]

[Imagine: FC0_B5815-574_B-43_C7-_BD12-6_AD464_BF692_B.jpg]
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
31-01-2018, 03:22 PM
In final, ai avut un diagnostic clar! Dupa o "colaborare" sustinuta intre cei 20 de ORL-isti si tenacitatea ta, s-a ajuns la un final fericit! Glumim, dar cazul tau este unul care demonstreaza o data in plus, ca sunt probleme mari in diagnoza din Romania. Asta poate deveni mai grav decat maladia in sine, pentru ca inseamna bani, timp perdut, anxietate, agravarea problemei si multe altele care descumpanesc pacientii si ii fac sa isi piarda increderea in sistemul medical romanesc.
02-02-2018, 01:21 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 02-02-2018 01:22 PM de heartowner.)
(31-01-2018 03:22 PM)SoulHealer a scris:  In final, ai avut un diagnostic clar! Dupa o "colaborare" sustinuta intre cei 20 de ORL-isti si tenacitatea ta, s-a ajuns la un final fericit! Glumim, dar cazul tau este unul care demonstreaza o data in plus, ca sunt probleme mari in diagnoza din Romania. Asta poate deveni mai grav decat maladia in sine, pentru ca inseamna bani, timp perdut, anxietate, agravarea problemei si multe altele care descumpanesc pacientii si ii fac sa isi piarda increderea in sistemul medical romanesc.

Io nu mai cred in nimic . Sa vad intai ca ma lasa ganglionii si durerile , apoi o sa cred in exactitatea diagnosticului.
Peste tot unde citesc , amigdalita conica criptica se manifesta cu :

- febra , infectie , inflamatie cresterea in volum a amigdalelor etc ...

la mine problema este unilaterala pe dreapta , nu am facut vreodata febra nici infectie iar inflamatia a fost pana cand a iesit piatra.
Este posibil sa-mi fi scos degeaba amigdalele ...
In cat timp ar trebui sa se retraga ganglionii ?
02-02-2018, 01:36 PM
In cateva zile de tratament antibiotic si antiinflamator
02-02-2018, 01:45 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 02-02-2018 03:37 PM de heartowner.)
(02-02-2018 01:36 PM)SoulHealer a scris:  In cateva zile de tratament antibiotic si antiinflamator

Antibiotic am facut intravenos cefuroxim pana miercuri cand m-au externat .
Acum iau zinnat de 500 la 12 ore .
Antiinflamator nu iau si nici nu mi-au prescris .

Nu vad imbunatatiri majore in dimensiunea ganglionilor. Inca sunt palpabili submandibular , jugulodigastric si inca unul pe SCM

Luni urmeaza sa ma duc la control si voi dezbate problema cu medicul... :-(

Cel mai bun articol citit in ultimii 2 ani despre diagnoza amigdalelor palatine : http://www.creeaza.com/familie/medicina/...MIG633.php
06-02-2018, 03:00 PM
Se pare ca operatia de amigdale trebuia facuta cu mult timp in urma .
Totusi a fost bine ca m-am operat mai tarziu decat deloc insa am dezvoltat o forma incipienta de osteomielita :-(
Cu alte cuvinte , am stat pana cand literalmente mi-a ajuns infectia la os iar criptoliza lui Sarafoleanu a complicat mai tare lucrurile inchizand criptele infectate.
Am fost la control la doctorita care m-a operat la Hociota si mi-a prescris amokisklav , deja mi-e mult mai bine.

Prea am luat multe antibiotice si nu stiu daca e OK ca dupa ce taman am incheiat cu Zinnat sa trec inca 7 zile pa amoksiklav . :-(

Nu inteleg cum e posibil ca o infectie ce a ajuns la os sa nu se vada in analizele de sange. Inclusiv in analizele hematologice preoperatorii ...
Nu intelg cum de nu am facut febra si puroi de cand stau cu infectia asta ..
Nu inteleg de ce nu am avut niciodata dureri la inghitire ..
Nu inteleg de ce nu am avut niciodata amigdala umflata ci doar semne minime de inflamatie pe care le sesizam doar eu iar doctorii le considerau normale.

Cum e posibil sa am dureri in plexul brahial , ureche , mandibula , limba etc si totusi sa nu ma doara niciodata amigdala la palpare cu toate ca avea o infectie cronica !?
06-02-2018, 05:13 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-02-2018 05:13 PM de SoulHealer.)
iti inteleg nemultumirile. Intrebarile, retorice de-acum, nu fac decat sa traga un semnal de alarma in ceea ce priveste pregatirea medicala intr-o speacialitate cu care romanii au de-a face in numar extrem de mare. In toata acesta epopee ai si tu partea ta de vina, deoarece in fazele in care apasai pe amigadala si cazeina era din plin, trebuia sa nu mai ai nicio ezitare in a le scoate imediat.
06-02-2018, 07:53 PM
(06-02-2018 05:13 PM)SoulHealer a scris:  iti inteleg nemultumirile. Intrebarile, retorice de-acum, nu fac decat sa traga un semnal de alarma in ceea ce priveste pregatirea medicala intr-o speacialitate cu care romanii au de-a face in numar extrem de mare. In toata acesta epopee ai si tu partea ta de vina, deoarece in fazele in care apasai pe amigadala si cazeina era din plin, trebuia sa nu mai ai nicio ezitare in a le scoate imediat.

De cand cu problemele astea , am devenit aproape ORL-ist :-)) . De unde era sa stiu ca secretia de cazeina si criptele amigdaliene sunt indicatii de amigdalectomie !?
Amigdalele mele faceau sporatic cazeum de la 15-16 ani .
Nu mi-au facut niciodata probleme si nu am suferit niciodata de amigdalita .
Cred ca 90% din oameni au cazeum dar nu toti au amigdalita cronica.
Amigdalele erau atrofice , foarte mici si ascunse in loja. Cred ca de asta nici un medic nu le-a luat in seama.
Toti o tineau langa cu faringita cronica , reflux , eagle , probleme psihice , globus etc ... desi eu ma plangeam de dureri in zona amigdalana dar la palpare nu durea nimic .
Mai rau decat atat , analize de sange perfecte , teste coombs si toate exudatele negative ...
Singurul indiciu marginal in analizele de sange era CRP-ul care mi-a iesit bine prima data apoi , la toate testele era 0,75 , 0,65 etc... usor mai mare decat 0,5 cat este normal dar a fost ignorat de toti medicii pt ca o variatie atat de mica nu indica nimic ...

Oricum , tin sa-ti multumesc din nou pt ca ma bati la cap cu amigdalectomia de 1 an de zile dar cand esti anxios ca mine in urma lungului sir de suferinte , ti-e greu sa iei o masura asa drastica si sa treci printr-o operatie destul de neplacuta fara a avea o indicatie clara in acest sens.
Si tu ai recunoscut ca nu ti-ai fi taiat amigdalele de amorul artei cand nici o analiza si nici un doctor nu te-ar fi indrumat in sensul asta.
06-02-2018, 10:11 PM
Nu le-as fi taiat nici daca mi-ar fi spus ca trebuie sa fac asta! De frica! happy
07-02-2018, 02:14 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-02-2018 02:15 PM de heartowner.)
(06-02-2018 10:11 PM)SoulHealer a scris:  Nu le-as fi taiat nici daca mi-ar fi spus ca trebuie sa fac asta! De frica! happy
Daca vrei sa slabesti iti recomand operatia de amigdale !
la mine s-au dus 3 Kg :-))
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)