Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Amigdala inflamata , ganglioni , ureche , ANXIETATE 5 Luni de zile
20-10-2016, 01:16 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-03-2018 04:35 PM de heartowner.)
Amigdala inflamata , ganglioni , ureche , ANXIETATE 5 Luni de zile
Salutare tuturor,

revin pe acest forum pt a scrie povestea mea din ultimele 5 luni de zile in speranta ca voi ajuta macar 1 persoana ce se confrunta cu simptome ca ale mele.
Dupa episodul de aritmie din noiembrie 2015 ( http://www.medical-bucuresti.ro/forum/Th...at-CARDIAC ) , in luna iunie 2016 am inceput sa am o jena in gat la amigdala dreapta. Initial am crezut ca imi va trece pt ca nu am avut niciodata probleme in afara de o raceala la 10 ani . La inceput jena se manifesta cu intermitente ma apuca pe la pranz si dura pana seara apoi disparea cateva zile. Pana in luna Iulie , am inceput sa resimt acea jena zilnic si cand m-am uitat in gat cu o lanterna am vazut pe faringe multe bubite rosii. M-am prezentat la un consult ORL pe data de 7 Iulie la prof. doctor. Valentin Theodor de la Medlife . In urma unui consult de 5 minute , mi-a pus diagonisticul de faringita cronica si deviatie de sept si m-a trimis la plimbare spunandu-mi ca nu am nimic la amigdala. Cu toate astea , jena de la amigdala nu a trecut , mai mult decat atat am inceput sa resimt acea jena si in urechea dreapta . M-am reprogramat la dl Valentin Theodor si i-am spus din nou de problema de la amigdala. Dupa un nou consult de 2 minute mi-a zis ca nu am nimic la amigdala si sa-mi fac un set de analize: Acid Uric, ASLO , Colesterol , Creatinina, CRP , Glucoza , TGO , TGP , Uree , Hemoleucograma completa , VSH , Fibrinogen , Exudat si practic m-a dat afara din cabinet ca "NU AI DECAT FARINGITA CRONICA " .
In zilele urmatoare , problema s-a agravat si am inceput sa resimt tot mai rau durerea in amigdala si ureche . Mai mult decat atat , mi s-au umflat si ambii ganglioni submandibulari dar cel mai umflat era cel de pe partea dreapta.
M-am speriat foarte tare (credeam ca am cancer ) si zilele mele au inceput sa graviteze in jurul problemei din gat de la amigdala. Dimineata cand ma trezeam primele 1 - 2 ore nu resimteam nici o jena dar pe parcursul zilei durerea si spaima ma terminau psihic. ( Tatal unui prieten apropiat a murit de cancer la amigdala si stiu cat s-a chinuit ) . Am vrut sa vad ce am la amigdala si am folosit coada de la furculita sa trag de ea ca sa vad cum arata tesutul limfatic din spatele ei. Am fost destul de stangaci si mi-am provocat o sangerare puternica ce m-a speriat si mai tare si ganglionii mei s-au umflat si mai mult. Durerea din amigdala si ureche au devenit insuportabile si eu am devenit practic un zombie pe care nu-l mai interesa nimic pe lumea asta decat amigdala . Crizele de anxietate imi provocau lacrimi, frisoane si nopti nedormite .
In luna august m-am dus la urgente la ORL la spitalul Coltea. Acolo o tanti stagiara s-a uitat foarte atent cu o oglinda pe esofag , s-a uitat la corzile vocale si la amigdala si mi-a spus ca n-am decat o faringita cronica si o deviatie de sept. Am plecat extrem de frustrat pt ca nimeni nu ma credea ca am ceva la amigdala dreapta .

Mi-am facut o programare la Sanador la d-na doctor Vlaston Aura. Diagnosticul dansei a fost: Hipertrofie amigdala linguala , Faringita cronica , Deviatie de sept nazal , Rinita cronica hipertrofica cu recomandarea de redresare sept nazal. Dansa a fost foarte rabdatoare cu mine si i-am povestit patania mea de pana atunci. Mi-a prescris pe langa operatie de sept si cetebe , ANXIAR spunandu-mi ca totul e in capul meu. Tot dansa mi-a spus ca faringita cronica provine de la deviatia de spet si pana nu rezolv deviatia , nu voi scapa de faringita.

Totusi pe mine ma deranja amigdala palatina dreapta , urechea si ganglionii inflamati . Nici un medic nu sufla o vorba despre aceste lucruri , toti imi spuneau ori ca n-am nimic , ori ca sunt eu nebun si sa iau anxiar :-(( .

Sunt foarte dezamagit de toti medicii pe care i-am vizitat pt ca pana la urma diagnosticul corect si tratamentul mi le-am facut singur fara sa am pregatire medicala , doar citind mii de postari pe internet ale altor suferinzi.
Mi-am dat seama ca durerea resimtita in amigdala era o durere difuza si nu puteam identifica fix punctul care ma durea. Dupa multe stradanii cu lanterna in gura mi-am dat seama ca amigdala mea dreapta se sprijina pe varful unei "bubite" rosii de pe faringe si atunci apare acea durere difuza. Citind posturile d-lui Fluieraru Valeriu ORL de pe internet in care densul spune ca 99% din problemele ORL provin de la refluxul gastric mi-am dat seama ca iritatia faringelui provine probabil de la un reflux pe care-l am si de care nu stiu nimic. Am inceput sa iau 1 ranitidina dimineata si 1 ranitidina seara si intr-o saptamana mi s-au desumflat ganglionii , apoi a cedat durerea din amigdala , apoi au inceput sa se retraga bubitele de pe faringe . Acum mai am o singura bubita si sper sa se retraga si aceea.

In concluzie nu sunt nebun si nu trebuie sa iau Anxiar si dupa parerea mea , medicii trebuie sa invete ca inainte sa fie medici trebuie sa fie OAMENI !

Atasez acestui mesaj si rezultatele analizelor pe care nu stiu sa le citesc. Stiu ca pe acest forum exista destui oameni priceputi care imi pot spune uitandu-se pe analize daca trebuie sa ma ingrijorez si in alte privinte.

[Imagine: 1d30b0.th.jpg] [Imagine: 2485c0.th.jpg] [Imagine: 35a85c.th.jpg] [Imagine: 4d0deb.th.jpg] [Imagine: 5a7d79.th.jpg]

In speranta ca vreun doctor o sa citeasca forumul asta si poate da un sfat , am pus aici toate investigatiile facute pana acum : https://drive.google.com/drive/folders/0...sp=sharing
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
21-10-2016, 12:08 AM
RE: Amigdala inflamata , ganglioni , ureche , ANXIETATE 5 Luni de zile
Felicitari pentru curaj si inspiratie! Nu am putut citi documentele atasate, site-ul care le gazduieste fiind in mentenanta. Poate maine vor fi disponibile. Am mutat si subiectul la forumul ORL in log de Gastroenterologie. happy
21-10-2016, 10:26 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-03-2018 04:35 PM de heartowner.)
(21-10-2016 12:08 AM)SoulHealer a scris:  Felicitari pentru curaj si inspiratie! Nu am putut citi documentele atasate, site-ul care le gazduieste fiind in mentenanta. Poate maine vor fi disponibile. Am mutat si subiectul la forumul ORL in log de Gastroenterologie. happy

Salut SoulHealer , imi pare bine sa te recitesc :-)) .

Eu eram sigur ca am postat bine , problema mea ORL provenind din sfera gastro :-)). Oricum este o mare nebuloasa aici in zona gastro-orl pt ca bolile gstro cu rasunet orl nu apar pe nicaieri .

Daca te uiti pe toate forumurile de specialitate ai sa constati ca faringitele sunt clasificate - Faringita virala si Faringita streptococica . Daca nu ai un virus sau un streptococ , practic nu poti avea faringita :-))) . Faringita provocata de reflux nu e tratata nicaieri. Asa ca profit sa-i multumesc din nou d-lui Flueraru Valeri care , se pare , este singurul cu habar despre acest lucru :-))) http://www.romedic.ro/cmi-orl-dr-flueraru

In speranta ca vreun doctor o sa citeasca forumul asta si poate da un sfat , am pus aici toate investigatiile facute pana acum : https://drive.google.com/drive/folders/0...sp=sharing
21-10-2016, 11:48 AM
Da, asa este putini medici iau in considerare faptul ca o faringita poate avea drept cauza o BRGE. ar trebui sa faci o endoscopie (daca nu ai facut pana acum) pentru a vedea mai clar ce se intampla acolo si daca BRGE nu este insotita de o hernie hiatala.
21-10-2016, 01:42 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-03-2018 04:35 PM de heartowner.)
(21-10-2016 11:48 AM)SoulHealer a scris:  Da, asa este putini medici iau in considerare faptul ca o faringita poate avea drept cauza o BRGE. ar trebui sa faci o endoscopie (daca nu ai facut pana acum) pentru a vedea mai clar ce se intampla acolo si daca BRGE nu este insotita de o hernie hiatala.

Mai stau putin sa imi revina sufletul la loc dupa spaima traita. Vreau sa-mi iau o vacanta deocamdata . BRGE sau hernia hiatala par o binecuvantare pe langa ce credeam eu ca am initial. Daca o sa ma mai supere reflux-ul promit sa fac analizele a-z si vin sa-mi plang de mila tot pe forum :-)

02-11-2016, 03:17 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-03-2018 04:35 PM de heartowner.)
Revin dupa 2 saptamani in care credeam ca tin sub control BRGE si faringita cronica.
Inca nu mi-am facut analizele la gastro dar, cred ca nu am un reflux foarte grav.
Mi-am refacut programarea la ORL si am spus medicului ca am constatat o ameliorare a simptomelor faringitei acute daca iau ranitidina. M-a consultat cu oglinda pe esofag etc si mi-a spus ca esofagul nu este foarte afectat de acid si parea destul de mirata ca acuz arsuri pe faringe si amigdala. Mi-a prescris Omez de 40 2/zi dimineata si seara si Malox . Dupa ce am inceput tratamentul , nu pot sa va povestesc in ce hal am fost cu stomacul de la Omez si Malox , acum nu mai suport nici Ranitidina. Diaree apoasa si dupa a 2-a zi de tratament faceam din 30 in 30 minute ceva ca o spuma aerata galbena, cu bucati de alimente intregi , nedigerate si mucus. Frisoane , transpiratii reci stare generala foarte proasta. imediat cum nu am mai luat antiacide , mi-am revenit.
Din pacate a revenit si reflux-ul asa ca am inceput sa caut alternative naturiste la antiacide.
Dupa ce am testat diverse ceaiuri si prostii am gasit urmatorul tratament care merge de minune doar impruna cu un regim adecvat :

Inainte de masa cu 20 - 30 min 2 pastile REGLACID .
Dupa masa 2 pastile de REDIGEST

La masa nu mananc carne , fructe , muraturi sau citrice.
Am observat ca tolerez doar 3 fructe: Caise , banane si pere si daca am pofta de fructe le mananac pana in ora 14.
Ultima masa o iau inainte de ora 19 si nu mai mananc pana la culcare. Daca mi se face foame beau ceai "Gastric" amestecat cu "Lemn Dulce" si " Musetel " indulcit cu miere .

Jena in gat se amelioreaza si cateodata dispare cu : DEZINFLAN , Vitamina A uleioasa 4-5 picaturi in fiecare nara , Tonsilotren.

Fiind foarte entuziast si vazand ca jena in gat si faringita bat in retragere, m-am dat in stamba si vineri am fumat o tigara iar sambata am mancat niste ciuperci cu mujdei . in urma prostiei mele , toate simptomele au revenit. Sambata si duminica imi venea sa ma urc pe pereti , am intrat in depresie iar anxietate iar gandul ca o sa mor iar gandul ca am cancer etc ...

Acum sunt bine si am reusit sa calmez din nou simptomele.

SOULHEALER ... ai reusit sa arunci un ochi pe analize ? Vre-o sansa de limfom amigdalian ? stiu ca probabil este o prostie si ca in 6 luni de cand ma chinuie faringele si amigdala ar fi trebui sa ma prind daca era un limfom dar , stiu ca este foarte greu de diagnosticat si totusi , in afara de un ganglion submandibular pe partea dreapta care s-a umflat in urma explorarii amigdalei cu coada de la furculita , alti ganglioni nu am ...

02-11-2016, 10:36 PM
Deja ai manifestari de ipohondrie! Ce idee sa intrebi daca ai vreo sansa de limfom amigdalian! Analizele sunt foarte bune. PCR e usor crescuta probabil din cauza inflamatiei regionale. Ar fi trebuit sa mai faci un antigen Helicobacter Pylori din materiile fecale. Bacteria e responsabila de gastrite, ulcere gastro-duodenale. Sigur, tratamentul impotriva ei nu este o fericire, mai ales ca sunt cazuri in care nu scapi de ea, dar ai avea o confirmare a faptului ca mediul hiperacid o favorizeaza si ii permite sa isi faca de cap. E bine ca ai descoperit singur ce anume iti face bine si ce nu. Tine regim, foloseste ranitidina sau famotidina la nevoie si mai ales scapa de anxietate! Anxietatea si depresia fac ravagii in sfera gastro-intestinala si mentin un cerc vicios din care e greu de iesit.
Sanatate
06-11-2016, 10:52 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-03-2018 04:36 PM de heartowner.)
(02-11-2016 10:36 PM)SoulHealer a scris:  Deja ai manifestari de ipohondrie! Ce idee sa intrebi daca ai vreo sansa de limfom amigdalian! Analizele sunt foarte bune. PCR e usor crescuta probabil din cauza inflamatiei regionale. Ar fi trebuit sa mai faci un antigen Helicobacter Pylori din materiile fecale. Bacteria e responsabila de gastrite, ulcere gastro-duodenale. Sigur, tratamentul impotriva ei nu este o fericire, mai ales ca sunt cazuri in care nu scapi de ea, dar ai avea o confirmare a faptului ca mediul hiperacid o favorizeaza si ii permite sa isi faca de cap. E bine ca ai descoperit singur ce anume iti face bine si ce nu. Tine regim, foloseste ranitidina sau famotidina la nevoie si mai ales scapa de anxietate! Anxietatea si depresia fac ravagii in sfera gastro-intestinala si mentin un cerc vicios din care e greu de iesit.
Sanatate

Revin mai optimist pt ca am inceput sa iau si epicogel care , desi este o chimicala isi face treaba mai bine decat produsele naturiste reglacid si redigest si stomacul meu il tolereaza. Scuze pt prostiile debitate dar cand 5-6 lui de zile nu stie nimeni ce ai si tu doar presupui .... te mai apuca anxietatea. Mi-am facut un exudat in care nu a iesit HP si nu am gastrita sau ulcer , nu am nimic la stomac. In afara ca mai simteam acru in gura si foarte rar pirozis ( care ma lasa dupa 1-2 pahare de apa baute ), nici o alta manifestare de reflux. Am identificat si zona pe pe faringe ce cauzeaza senzatiile minunate reponsabile de anxietatea mea. Este fix in dreptul amigdalei drepte intr-o zona care se arcuieste ca un pliu. Acea zona este strabatuta de niste vase rosii iritate si niste bubite albe care ma doar foarte tare cand zona e iritata si genereaza senzatii cretine cum ca mi s-ar fi umflat falca dreapta sau ca as avea o nuca sub barbie sau vata in ureche etc ... Nu am reusit sa gasesc nicaieri ce sunt acele bubite ... ma poti ajuta ?

Atasez o poza in care am incercuit zona cu pricina si in care se pot observa granulele albe care efectiv nu stiu ce sunt.

[Imagine: IMG_2071f7b1a.th.jpg]

06-11-2016, 06:52 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-11-2016 06:53 PM de SoulHealer.)
Par a fi niste afte bucale. Ca sa verifici trebuie sa tii o igiena bucala foarte stricta, sa te clatesti si sa faci gargara cu ceai de musetel si/sau salvie sau sa folosesti o apa de gura gen Corsodyl, diluata pentru ca e foarte tare simpla. Atentie, sa nu o inghiti!. Te mai poti unge cu glicerina boraxata in acele zone. Evident, trebuie sa ceri si o parere avizata a unui medic.
Sanatate
06-11-2016, 10:33 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-03-2018 04:36 PM de heartowner.)
(06-11-2016 06:52 PM)SoulHealer a scris:  Par a fi niste afte bucale. Ca sa verifici trebuie sa tii o igiena bucala foarte stricta, sa te clatesti si sa faci gargara cu ceai de musetel si/sau salvie sau sa folosesti o apa de gura gen Corsodyl, diluata pentru ca e foarte tare simpla. Atentie, sa nu o inghiti!. Te mai poti unge cu glicerina boraxata in acele zone. Evident, trebuie sa ceri si o parere avizata a unui medic.
Sanatate

Nu sunt afte , nu ma deranjeaza de nici un fel. Pare a fi un tesut gras , grasime .... Dar am vazut sute de poze cu faringe pe net si nicaieri nu am vazut acele bubite albe.
Beau ceai de musetel si folosesc spray Dezinflan , Vitamina A uleioasa , Ulei de Catina , glicerina si Vit E .
La medici am fost , 3 ORL-isti nu pot sa cred ca niciunul nu a vazut acele bubite albe . Sunt f dezamagit de medici

Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)